زیباسازی به عهدش برای نیما وفا می نماید؟

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران در حالی اعلام نموده همزمان با روز تولد نیما یوشیج در 21 آبان، خانه این شاعر را رسما افتتاح می نماید که فقط 23 روز تا تولد او مانده و به نظر می رسد تا کنون فقط جارویی به حیاط خانه کشیده اند!

زیباسازی به عهدش برای نیما وفا می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، خانه نیما یوشیج - پدر شعر نو فارسی - در طول دو سه سال گذشته دردسرها و حاشیه های مختلفی را به دوش کشیده است؛ از بحث خروج از ثبت خانه گرفته تا مالکی که می خواست آن را تخریب کند و در نهایت فکر ایجاد سفره خانه به سرش افتاد تا خریدِ خانه توسط سازمان زیباسازی و قول هایی که برای مرمت و احیای آن داده شدند.

از چند ماه قبل و با تحویل دریافت خانه نیما توسط سازمان زیباسازی، برزین ضرغامی رئیس این سازمان اعلام کرد که پس از خرید خانه نیما، این فضای تاریخی تحویل ما بوده و در اولین فرصت مرمت را شروع می کنیم. این مرمت باید متناسب با کارکرد آینده خانه نیما یوشیج باشد. متناسب با هویت و پیشینه خانه در منطقه یک، باید کاربری این خانه تعریف گردد. اما افتتاح رسمی همزمان با روز تولد این شاعر خواهد بود. طرح بهره برداری به زودی نهایی خواهد شد و خانه نیما یوشیج همزمان با روز میلاد این شاعر یعنی 21 آبان رسما افتتاح می گردد.

اکنون 23 روز تا تولد نیما یوشیج زمان باقی است، اما به نظر می رسد فقط یک درصد از اقدامات مورد احتیاج برای احیا و تبدیل این خانه به مکانی که بتواند هویت پدر شعر نو ایران را نشان دهد، اجرا شده است.

فعالیت های موازی سه نهاد شهری در تهران

محمد عظیمی - نیماپژوه و نماینده انجمن های دوستداران میراث فرهنگی مازندران - در گفت وگو با خبرنگاران، نسبت به وضعیت مرمت و توجه به این خانه تاریخی با توجه به قول رییس سازمان زیباسازی اعتراض می نماید و می گوید: شهرداری تهران در حالت کلی سه مجموعه فرهنگی سازمان زیباسازی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی را در کلان شهر تهران دارد که وظایف فرهنگی مختلفی برای هر کدام تعریف شده است.

این دوستدار میراث فرهنگی به ماده پنجم اساسنامه سازمان زیباسازی اشاره می نماید که براساس آن اهداف سازمان در چارچوب وظایف و مأموریت های شهرداری تهران و در راستای تحقق راهبردهای سند طرح جامع شهر تهران و برنامه های مصوب پنج ساله شهرداری، ارتقا و احیای هویت معماری ایرانی و اسلامی در فضاهای شهری به ویژه ابنیه ارزشمند تاریخی و نماهای ساختمانی و انتظام مبلمان شهری در فضاهای عمومی، میادین، معابر و بوستان ها و ساماندهی نظام مند تبلیغات محیطی، ساماندهی زیباسازی در سیما و منظر شهر، ساماندهی احجام نمادین، و طرح های انتزاعی با هماهنگی کلیه مراجع ذی ربط و در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه اعلام شده است.

عظیمی همچنین با بیان این که شرکت توسعه فضاهای فرهنگی اهدافِ خود را بر اساس توسعه و تجهیز فضاهای فرهنگی و هنری و ورزشی مورد احتیاج در سراسر استان تعریف نموده تا براساس ماموریت خود، ظرفیت های بالقوه به منظور توسعه فضاهای فرهنگی را شناسایی کند، ادامه می دهد: مهمترین وظیفه سازمان فرهنگی و هنری شهرداری نیز که عهده دار تاسیس مراکز فرهنگی هنری به عنوان فرهنگسرا و خانه فرهنگ است، ایجاد توسعه فضاهای فرهنگی و خانه موزه ها و غیره است.

او با تاکید بر این که به نظر می رسد وظایف این سه سازمان تقریبا نزدیک و موازی با یکدیگر است، بیان می نماید: هر سه نهاد وظایف بسیار شبیه به هم دارند، این اتفاق باعث شده تا هر کدام مدعی مالکیت بخش های فرهنگی تهران باشند. مانند خانه جلال آل احمد که شرکت توسعه فضاهای فرهنگی آن را احیا و نگهداری می نماید و خانه نیما که به تملک سازمان زیباسازی درآمد.

عظیمی با اشاره به کوشش های شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران برای واگذاری تملک خانه از یک شخص به یک دستگاه دولتی، می افزاید: بحث این است که همه فریادهای دوستداران نیما علاوه بر حفاظت از این بنا، برای تبدیل خانه او به فضایی برای معرفی شخصیت و هنرِ نیما بود، نه این که خانه را از یک مستاجر خصوصی بگیرند و دیگر هیچ.

فقط دیوار خانه را رنگ نموده اند

او با اشاره به پیشینه مدیر سازمان زیباسازی شهر تهران که پیش تر مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران را در کارنامه کاری خود داشته است، می گوید: از او با این سابقه که قطعا باید شناختی مناسب از نیما داشته باشد، انتظار توجه بیشتری برای رسیدگی سریع تر به خانه نیما را داریم، تا دست کم این بنا را زودتر به خانه موزه تبدیل کند.

این دوستدار میراث فرهنگی با اشاره به صحبت های ضرغامی درباره زمان افتتاح خانه نیما که اعلام شده 21 آبان رسما افتتاح می گردد، می افزاید: این صحبت را در حالی مطرح نموده اند که هنوز کار مرمت و احیای خانه نیما به انجام نرسیده و فرصتی حدود 20 روزه تا زادروز نیما باقی مانده است. این اتفاق را می توان در وضعیت هشدار دانست.

او با بیان این که حدود 60 سال از خاموشی نیما گذشته است، اضافه می نماید: اسناد متعلق به نیما در مجموعه های مختلف دولتی و مجموعه های دیگر پراکنده شده و امکان تجمیع اصل آن ها وجود دارد، با این وجود جمع آوری این اسناد نیز احتیاجمند شرایط و زمان خاص خود است که امیدوارم دست کم از این زمان استفاده نمایند.

او همچنین به تعریف های مطرح شده درباره موزه از دید ایکوم جهانی و دیگر دستگاه های فرهنگی اشاره می نماید و می گوید: در حال حاضر به نظر می رسد آمادگی ها برای خانه نیما فراهم نیست، تنها اتفاقی که در ظاهر فیزیکی آن قابل مشاهده است، رنگِ دیوار بیرونی خانه و تمیز کردن حیاط است وگرنه اقدامی که بتوانیم وضعیت خانه را به زمان حضور نیما برگردانیم، هنوز انجام نشده است. حداقل کاری که بتواند در فضای بصری و محیطی آن را نشان دهد، هنوز وجود ندارد.

دزاشیب را به محور فرهنگی ادبی معاصر تبدیل کنید

عظیمی با تاکید بر این که دوستداران نیما یوشیج تقاضا دارند که خانه این شاعر از وضع موجود به وضع مطلوب و به یک خانه موزه شایسته تبدیل گردد، ادامه می دهد: به واسطه قرارگیری خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد و خانه نیما یوشیج در منطقه دزاشیب تهران، می توانیم این منطقه را به عنوان منطقه فرهنگی ادبی معاصر تبدیل کنیم؛ دو خانه ای که پتانسیل ایجاد یکی از محورهای مهم ادبیات معاصر ایران را دارند.

این نیماپژوه تاکید می نماید: انتظار داریم شهرداری علاوه بر خدمات شهری که برای خود تعریف نموده است، عهده دار حفظ و نگهداری و ایجاد موزه باشد و از فعالیت های پویای فرهنگی حمایت کند.

ayanketab.ir: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

dubairo.ir: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6718

به "زیباسازی به عهدش برای نیما وفا می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباسازی به عهدش برای نیما وفا می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید