روغن ماکادمیا چیست و چه مزایایی برای پوست، مو و سلامت بدن دارد؟

به گزارش کنفرانس هکا، روغن ماکادمیا یکی از انواع روغن های گیاهی است که اخیرا به خاطر مزایایی که برای سلامت مو و پوست دارد، محبوبیت پیدا نموده و در شبکه های اجتماعی، زیاد از آن صحبت می نمایند. در ادامه در خصوص روغن ماکادمیا و خواصی که برای بدن دارد بیشتر بخوانید. در این مطلب به سوال های شما در خصوص این روغن و نحوه مصرف آن جواب می دهیم.

روغن ماکادمیا چیست و چه مزایایی برای پوست، مو و سلامت بدن دارد؟

روغن ماکادمیا چیست؟

روغن ماکادمیا که در سال های اخیر در ایران هم محبوب شده و استفاده می گردد، روغنی است که از دانه ماکادمیا یا فندق استرالیایی گرفته می گردد. از این روغن برای آشپزی و در درمان های مرتبط با مسائل پوست و مو استفاده می گردد. روغن ماکادمیا از دانه های درخت ماکادمیا گرفته می گردد که بومی استرالیا است. برخلاف روغن نارگیل، روغن ماکادمیا یک روغن شفاف و سبک به رنگ زرد است که در دمای اتاق، کاملا مایع است. از این روغن به صورت خالص و بدون افزودنی خاصی استفاده می نمایند.

روغن ماکادمیا سرشار از مواد مغذی، اسیدهای چرب و پتاسیم است. غلظت بالای اسید پالمیتولئیک در این روغن باعث شده که یکی از مواد اولیه مهم برای تهیه انواع مواد و لوازم آرایشی باشد. از این روغن در بسیاری از محصولات زیبایی و پوست مثلا انواع لوسیون های بدن، کرم های صورت و حتی ماسک مو استفاده می نمایند.

این روغن یک مرطوب نماینده عالی برای انواع پوست است و یکی از برترین نرم نماینده هایی است که می توانید برای موهای خود از آن بهره ببرید.

10 مزیت استفاده از روغن ماکادمیا

روغن ماکادمیا مزایای فراوانی برای پوست، مو و سلامت بدن دارد. با وجود اینکه روغن هایی مثل روغن زیتون و روغن نارگیل هم برای آشپزی و مراقبت از پوست و مو استفاده می شوند و بسیار پرخاصیت اند، ولی اخیرا روغن ماکادمیا محبوبیت خاصی پیدا نموده است و این روزها بیشتر از همواره و حتی بیشتر از سایر روغن های شناخته شده از آن برای مقاصد مختلف استفاده می گردد.

این روغن که طعمی شیرین دارد 40 برابر قوی تر از روغن زیتون است؛ یعنی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، التهاب و سکته های مغزی را بسیار بیشتر از روغن زیتون، کاهش می دهد. این روغن مزایایی دارد که شاید کمتر در خصوص آن شنیده باشید. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

1. یاری به کاهش خارش و راش های پوستی

روغن ماکادمیا حاوی فیتواسترول است که به کاهش التهاب یاری می نماید. این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است و به پوست حساس یاری می نماید و خارش و بثورات پوستی را کاهش می دهد و بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما را کاهش می دهد. اگر مطمئن نیستید که این روغن چه تاثیری روی پوست شما می گذارد یا برای اولین بار روغن ماکادمیا را امتحان می کنید، می توانید با روغن های پاک نماینده صورت ماکادمیا از برندهای مشهور محصولات پوستی آغاز کنید.

این روغن های پاک نماینده به آرامی و بدون هیچ آسیبی، پوست شما را تمیز نموده و آن را آبرسانی می نمایند. از آنجاکه این شوینده های صورت دارای فرمول غیرخشک نماینده هستند، با رفع کمبود آب و رطوبت پوست، آن را لطیف می نمایند. روغن پاک نماینده حاوی روغن ماکادامیا پوست را تغذیه می نماید و می توانید بدون نگرانی از ایجاد جوش یا خارش از آن بهره ببرید.

2. ترمیم جای جوش و ترک های پوستی

ثابت شده است که روغن ماکادمیا برای پوست در درمان ترک های پوستی، التیام پوست ترک خورده و ترمیم جای زخم مفید است زیرا حاوی سطوح بالایی از اسید لینولئیک، پالمیتولئیک و اولئیک است. این روغن به تغذیه پوست یاری می نماید و مثل یک مرطوب نماینده عالی عمل می نماید.

اگر دچار این مسائل پوستی هستید، این بار به جای کرم های مرطوب نماینده می توانید روغن ماکادمیا را امتحان کنید.

3. پیشگیری از چین وچروک زودرس پوست

روغن ماکادمیا بعلاوه حاوی یک آنتی اکسیدان کمیاب به نام اسکوالن است که با تحریک بازسازی کراتینوسیت های پوست از ایجاد چین و چروک های زودرس روی پوست جلوگیری می نماید. به غیر از اسید پالمیتولئیک، یکی دیگر از اسیدهای موجود در روغن دانه ماکادمیا که به هیدراته شدن و انعطاف پذیری پوست یاری می نماید، اسید لینولئیک است.

روغن ماکادمیا برای پوست کودک، پوست فرد بالغ و پوست خشک مفید است، از این رو یک ماده مفید در کرم های دور چشم و بالم لب است و سطح بالایی از آبرسانی دارد. بنابراین تعجبی ندارد اگر نام روغن ماکادمیا را در مواد اولیه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی ببینید.

4. درمان لب های ترک خورده

ازآنجاکه این روغن به کاهش التهاب در زخم ها یا آسیب های پوستی یاری می نماید، در محصولات آرایشی مختلف از جمله رژ لب، ضدآفتاب، نرم نماینده های پوست و بسیاری موارد دیگر استفاده می گردد. حتی می توانید با استفاده از روغن ماکادمیا و موم زنبور عسل یک بالم لب طبیعی برای خودتان درست کنید. این بالم که حاوی روغن ماکادمیا است به آبرسانی لب های ترک خورده یاری می نماید و ظاهر و سلامت لب های شما را به طرز محسوسی تغییر می دهد.

اگر برای درست کردن بالم لب خانگی وقت ندارید، مسئله ای نیست. می توانید بالم لب مغذی ماکادمیا را از برندهای مختلف تهیه کنید. محصولات زیادی در بازار پیدا می شوند که ماده اولیه اصلی آن ها روغن ماکادمیا است یا حاوی ماکادمیا هستند. این محصولات معمولا با مواد ارگانیک ساخته شده و فاقد سولفات و پارابن است. البته روغن ماکادمیا تنها ترکیب موجود در این محصولات نیست. گاهی از روغن کرچک هم برای افزایش خواص آن استفاده می گردد. این روغن هم به داشتن لب هایی نرم و براق یاری می نماید.

5. نرم کردن موهای وز، خشک و کدر

خشکی، وز شدن و کدر شدن مو یکی از شکایت های رایج و از مسائل پرتکرار مو است. روغن ماکادمیا حاوی اسیدهای چرب است که به موها رطوبت می بخشد. این ویژگی برای موهای خشک و وز عالی است زیرا روغن ماکادمیا سبک و غیرچرب است. بنابراین، رطوبتی که این روغن فراهم می نماید، موهای بی جان شما را بدون سنگین کردن، به موهایی شاداب و سالم تبدیل می نماید.

به خاطر سبک بودن، استفاده از این روغن باعث چرب شدن و کثیف شدن موها نمی گردد، فقط آن ها را براق و آبرسانی می نماید.

6. آبرسانی و بازسازی پوست سر

روغن ماکادمیا این توانایی را دارد که فراوری چربی پوست سر را تنظیم کند، از این رو پوست سر و مو را همواره مرطوب نگه می دارد.

همان طور که قبلا ذکر شد، روغن ماکادمیا حاوی اسید لینولئیک است که به بازیابی عملکرد سد پوست یاری می نماید، در حالی که اسید اولئیک پوست سر را بازسازی می نماید و با مرطوب کردن و تغذیه کردن پوست، آن را نرم می نماید.

روغن ماکادمیا به طور قدرتمندی سلامت کلی موهای شما را از ریشه تقویت می نماید. این روزها می توانید انواع محصولات مو مثل ماسک مو و روغن ها را پیدا کنید که حاوی روغن ماکادمیا هستند. حتی در برخی از انواع شامپو هم از روغن ماکادمیا استفاده می گردد تا مواد شیمیایی موجود در آن، باعث آسیب رسیدن به مو و خشک شدن آن نگردد. استفاده از این محصولات نه تنها مسائل مو را رفع می نماید، بلکه ظاهری براق و درخشان و نرم به آن ها می دهد.

در استفاده از روغن ماکادمیا و تماشا نتایج آن روی مو باید شکیبا باشید. با یکی دو بار استفاده می توانید تاثیر آن را مشاهده کنید ولی برای حفظ تاثیرات آن در درازمدت، حتما باید مرتب از این محصولات بهره ببرید.

7. تنظیم اندازه فراوری چربی

روغن ماکادمیا این توانایی را دارد که فراوری چربی پوست سر را تنظیم کند، از این رو پوست سر و مو را همواره مرطوب نگه می دارد. اسید اولئیک موجود در این روغن، سطوح بدن را برای فراوری سبوم، بازسازی و بازیابی می نماید. این ویژگی به افرادی که موی چرب دارند بیشتر از بقیه یاری می نماید زیرا فراوری بیش از حد چربی را متوقف می نماید و به نوبه خود شوره سر و سایر باکتری ها را کاهش می دهد.

8. سرشار از آنتی اکسیدان

درست مانند بیشتر دانه های روغنی، دانه ماکادمیا نیز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. رادیکال های آزاد می توانند خطر بیماری های قلبی، دیابت و بیماری آلزایمر را افزایش دهند. این رادیکال های آزاد به طور قابل توجهی به وسیله آنتی اکسیدان ها خنثی می شوند تا خطر ابتلا به چنین بیماری هایی را کاهش دهند. این روغن بعلاوه سرشار از توکوترینول است، نوعی ویتامین E که به کاهش سطح کلسترول یاری می نماید.

9. مفید برای تفت دادن، پختن و سرخ کردن عمیق

روغن ماکادمیا طعم کره ای ملایمی دارد و برای برشته کردن، پختن و سرخ کردن مواد غذایی فوق العاده عمل می نماید. بعلاوه می توانید از آن به عنوان پایه ای برای سس سالاد و جایگزینی برای کره هنگام پخت کلوچه یا سایر مواد غذایی از این قبیل بهره ببرید.

10. یاری به کاهش وزن

روغن ماکادمیا سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبر و چربی های سالم است که همگی باعث کاهش وزن می شوند. اسید پالمیتولئیک موجود در روغن ماکادامیا به افزایش متابولیسم چربی و کاهش ذخیره چربی یاری می نماید. روغن چرب امگا 7 سوزاندن چربی و اشتها را کنترل می نماید که به طور غیرمستقیم از کاهش وزن حمایت می نماید.

روغن ماکادمیا برای مو

یکی از مهم ترین مزیت های روغن ماکادمیا همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، استفاده درمانی و ترمیمی از روغن ماکادمیا برای مو است. این روغن می تواند درخشش و نرمی طبیعی موهای شما را بازگرداند. اگر کارهایی مثل رنگ کردن مو یا استفاده زیاد از وسایل حرارتی، باعث آسیب تماشا موهای شما شده، برترین نرم نماینده برای آن روغن ماکادمیا است.

روغن ماکادمیا را می توانید به صورت خالص و بدون هیچ ترکیب دیگری، بعد از حمام شبیه ماسک های بدون احتیاج به آبکشی روی موهای خود بهره ببرید. گاهی اوقات از ترکیب آن با روغن آرگان هم استفاده می نمایند.

غیر از روش استفاده از خود روغن به صورت طبیعی و خالص، می توانید از محصولات حاوی روغن ماکادمیا بهره ببرید. انواع شامپو، ماسک مو و نرم نماینده حاوی روغن ماکادمیا در بازار وجود دارد.

روغن ماکادمیا برای حجم دهی

یکی از مزایایی که برای این روغن عنوان می نمایند، روغن ماکادمیا برای حجم دهی است. اما این ویژگی روغن ثابت نشده و تاثیری روی افزایش حجم ندارد.

روغن ماکادمیا برای پوست

روغن ماکادمیا چون بسیار سبک است و به خاطر وجود اسیدهای چرب و ویتامین E یکی از برترین نرم نماینده هایی است که می توانید برای پوست صورت بهره ببرید. همان طور که بالاتر اشاره کردیم، این روغن باعث کاهش چین وچروک می گردد و اگر بثورات پوستی، قرمزیو خارش دارید، آن را رفع می نماید. در مجموع برای بهبود پوست های ملتهب می توانید از آن بهره ببرید.

روغن ماکادمیا ویتامول

یکی از برندهای ایرانی که می توانید روغن ماکادمیا را از آن تهیه کنید ویتامول است. روغن ماکادمیا ویتامول در بطری 60 میلی لیتری عرضه می گردد و مجوز از سازمان غذا و دارو دارد. این روغن مصرف خوراکی ندارد.

روغن ماکادمیا بیز

یکی از دیگر محصولات موجود در بازار، روغن ماکادمیا بیز است که بیشتر به عنوان مرطوب نماینده پوست مورداستفاده قرار می گیرد و کاربردهای آرایشی و زیبایی دارد. این روغن هم برای پوست است و کاربرد خوراکی ندارد.

سوالات رایج درباره روغن ماکادمیا

آیا می توان روغن ماکادمیا را در یخچال نگهداری کرد؟

روغن دانه ماکادمیا را باید در جای خنک و در ظرفی در بسته نگهداری کرد. می توانید آن را در یخچال هم بگذارید. از نظر ارگانیک برای انواع محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله محصولاتی که احتیاجی به آب کشیدن ندارند و بعد از حمام استفاده می شوند، مناسب است. بعلاوه می توانید مستقیماً از آن به عنوان روغن ماساژ بدون گرم کردن یا خنک کردن آن بهره ببرید.

آیا روغن ماکادمیا از روغن زیتون بهتر است؟

از نظر آمار و ارقام، روغن دانه ماکادمیا حاوی 85 درصد چربی های تک غیراشباع است، در حالی که روغن زیتون حاوی تنها 76 درصد از این چربی است. علاوه براین، نسبت اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در روغن ماکادمیا کاملا متعادل است. هر دوی این روغن ها به مرطوب کردن و نرم شدن پوست و مو یاری می نمایند؛ اما همانطور که قبلا ذکر شد، روغن ماکادمیا 40 برابر قوی تر از روغن زیتون است که باعث می گردد از آن بهتر باشد.

آیا روغن ماکادمیا خراب می گردد؟

روغن دانه ماکادمیا ماندگاری طولانی تری دارد و مقاومت خوبی در برابر ترشیدگی دارد زیرا حاوی اندازه کمی اسیدهای چرب غیر اشباع است. از این رو، در مقایسه با بسیاری از روغن های دیگر که به سرعت فاسد می شوند، روغن ماکادمیا پس از برداشت به مدت دو سال نسبتاً پایدار است. بنابراین، اگر به فکر تعویض روغن معمولی خود به روغن ماکادمیا برای پخت و پز و خوردن هستید، ایده خوبی به نظر می رسد.

جمع بندی

ازآنجاکه روغن ماکادمیا مملو از چربی های تک غیراشباع است و بعلاوه منبعی غنی از ویتامین E است، بدون هیچ احساس چربی، جذب پوست شما می گردد. در خصوص مو، این روغن حاوی آنتی اکسیدان هایی است که موها را از آسیب های محیطی بازیابی می نماید. روغن ماکادمیا علاوه بر فواید استثنایی برای پوست و مو، روغنی عالی برای پخت وپز و تفت دادن غذاها نیز هست. با این حال، افرادی که به این دانه روغنی حساسیت دارند باید از مصرف این روغن پرهیز نمایند یا قبل از استفاده از آن به هر نحوی با پزشک مشورت نمایند.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Puresense

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 بهمن 1402 بروزرسانی: 26 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15128

به "روغن ماکادمیا چیست و چه مزایایی برای پوست، مو و سلامت بدن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن ماکادمیا چیست و چه مزایایی برای پوست، مو و سلامت بدن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید