روانسرمیراث عصرپارینه سنگی، از غارآبی تاشاهکار بی نظیر تپه موسایی

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران، گروه استان ها - فاطمه محمدی: شهرستان روانسر در 60 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده و آثار تاریخی و طبیعی بسیاری را در خود جای داده که وصف هر یک از آن ها یادآور قدمت و تمدن 40 هزار ساله مردم این سرزمین است.

روانسرمیراث عصرپارینه سنگی، از غارآبی تاشاهکار بی نظیر تپه موسایی

شهرستان روانسر به واسطه داشتن طبیعتی بکر و سرسبز هر ساله گردشگران و مهمانان بسیاری را به خود جذب می نماید.

وجود سراب ها و رودهای خروشان، طبیعتی بکر و دل انگیز به روانسر بخشیده، اعجاب غار قوری قلعه و تپه های اهورایی و باستانی و بلندی های شاهو و آب و هوای مطبوع و روح نواز نمونه ای از اعجاز عالم هستی در روانسر است که لحظه ای تامل و نگریستن در این آثار کهن خرد و بلندنظری را برای انسان به ارمغان می آورد.

تپه موسایی با ارتفاع بیش از 30متر بزرگ ترین تپه باستانی منطقه و دارای آثار 5000 ساله است

تپه های سه گانه موسایی و ارتفاعات شاهو از جاذبه های روانسر است؛ تپه موسایی و دو تپه کوچک کنار آن در حاشیه شهر روانسر از مهمترین آثار باستانی اورامانات هستند. تپه موسایی با مساحت حدود دو هکتار و ارتفاع بیش از 30متر بزرگترین تپه باستانی منطقه و دارای آثاری با قدمت پنج هزار سال است که اولین بار باستان شناسان آمریکایی و کانادایی آن را شناسایی و مطالعه کردند.

قسمت شرقی تپه در حدود 25 یا 30 سال پیش تخریب شده که در این تخریب تعدادی گور خمره دوره اشکانی، پی سنگی، تکه های سفال، سنگ و استخوان انسان نمایان شد. درباره وجه تسمیه آن آمده که گورستان کلیمیان در اطراف یا روی تپه بوده و به این دلیل آنرا موسایی می گفتند.

میراث فرهنگی کرمانشاه در سال 1389 مطالعات مقدماتی برای معین حریم در این تپه و تپه های اطراف آن انجام داده است و در سال 1390 این مجموعه بوسیله باستان شناسان معین عرصه و حریم شد.

به گفته باستان شناسان تپه کوچک تری در حدود 50 متری شمال شرقی تپه اصلی موسایی با ارتفاع نسبتا کم و وسعت محدود تری قرار گرفته که اطراف آن در نتیجه تسطیح اراضی کشاورزی تخریب شده است. این تپه کوچک را با توجه به یافته های سطحی می توان هم دوره با لایه های قدیمی تپه بزرگ به حساب آورد، چرا که در سطح آن نمونه هایی از انواع ابزارهای سنگی اعم از تیغه، تراشه و... بعضی قطعات سفال با ساخت ساده و گاهاً لعاب گلی غلیظ نیز یافت شده است که دلیل بر استقرارهای پیش از تاریخ این محوطه است. این سفال ها از نوع سفال های کاهی و پوک، با پوشش گلی غلیظ است که مربوط به دوره مس و سنگ می باشند.

تپه سوم از تپه های سه گانه موسایی در شهرستان روانسر، با ارتفاع حدود 5 متر از سطح زمین های مجاور و برشی که در ضلع شمال غربی آن ایجاد شده کاملاً متمایز از بقیه است در دامنه این تپه نیز قطعات سفال با خمیره قرمز مایل به صورتی و لبه های پهن که از مشخصه های سفال های دوران تاریخی اشکانی - ساسانی است، به دست آمده، علاوه بر آن بقایای سنگهایی که در سطح و اطراف این تپه قرار گرفته است، از وجود بعضی آثار معماری در آن خبر می دهد.

تپه موسایی در تاریخ 8/12/1377 به شماره 2270 به ثبت آثار ملی درآمده است. بر اساس شواهد، تپه موسایی قبلا قلعه موسایی بوده و بە آسانی می توان بقایای قلعه و برج های آن را مشاهده کرد.

محمد کریمی، دبیر انجمن زیست محیطی چرو در تبادل نظر با خبرنگاران، در مورد ظرفیت های گردشگری شهرستان روانسر گفت: سراب زیبای روانسر، گوردخمه فرهاد، سراب جابری، تپه های سه گانه موسی، غار کاوات، طاق فرهاد، جنگل شبانکاره، ارتفاعات شاهو و طبیعت بکر منطقه از جمله جاذبه های دیدنی و گردشگری شهرستان روانسر است.

روستای بابا حیران و سراب جاوری از مناطق بکر و زیبای روانسر

وی در ادامه بیان نمود: در روانسر نظاره گر کوه هایی هستیم که راسخ بر زمین دوخته شدند. روانسر بر دامنه کوه شاهو قرار گرفته و گویش مردم این دیار، کُردی سورانی است. از نقاط دیدنی این شهر سراب روانسر است که آن را سرچشمه رودها گویند و نانوشته های بسیاری دارد...

کریمی اضافه کرد: در 10 کیلومتری جاده روانسر کرمانشاه، روستای بابا حیران را می بینیم که یک مکان زیارتی تفریحی با درختانی کهن و زیبا و مردمانی مهمان نواز است از آنجا که بگذریم به سراب جاوری در یک کیلومتری شهر روانسر می رسیم که زیستگاهی طبیعی و زیباست وبا ایجاد پارک پرندگان آبزی و ساخت سه پل برای سهولت عبور مسافران و سکوی شیرجه توسط انجمن حامیان طبیعت چرۆ به مکانی آرام و امن برای تفریح تبدیل شده است.

وی در ادامه گفت: از سراب جاوری که بگذریم بە شهر زیبای روانسر و دروازە اورامانات می رسیم که هر ساله در ایام نوروز در ورودی شهر بانوان با پوشش کامل کُردی و در چادرهای سنتی با پخت نان محلی و کلانە و انواع کلوچه های محلی، دوغ، کره و... از میهمانان نوروزی پذیرایی می نمایند. با ورود به شهر روانسر بە سراب زیبای روانسر می رسیم که یکی از بزرگ ترین و جذاب ترین سراب های طبیعی غرب کشور با دبی بیش از 5000 لیتر در ثانیه و یکی از سرچشمه های اصلی رود قره سو است.کریمی با ادامه توضیحات گفت: سراب روانسر در مرکز شهر قرار گرفته است که این سراب نیز به همت انجمن حامیان طبیعت چرو با ایجاد پارک پرندگان آبزی بسیار جذاب و دیدنی شده و دارای انواع مرغ آبی است. همچنین انجمن چرۆ در راستای جذب توریست و توسعە صنعت گردشگری و خدمتی دیگر به اورامانات، تصمیم به جایگذاری یک جفت قو در سراب روانسر با حمایت اقتصادی مردم گرفته است که إن شاءالله میهمانان عزیز در نوروز 96 می توانند از دیدن آن لذت ببرند.

وی گوردخمه مادها و کتیبه های اطراف واقع در کوه قله مشرف به سراب روانسر را از دیگر جاذبه های این شهرستان دانست و گفت: از دیگر آثار تاریخی، باستانی، گردشگری زیبای داخل شهر روانسر تپه موسایی است، تپه ای تاریخی با مساحت قریب به دو هکتار و ارتفاع بیش از 30 متر که بزرگ ترین تپه باستانی و دارای آثاری با قدمت پنج هزار سال است و از بالای آن نیز چشم اندازی زیبا به چشم می خورد.

کریمی اضافه کرد: از شهرستان روانسر به سمت کامیاران که برویم در ده کیلومتری راستا به تنگە زیبایی با رودهای خروشان و پوشیده از درخت می رسیم که طبیعتی زیبا را به میهمانان هدیه می دهد. از روانسر به طرف جوانرود و پاوه که حرکت کنیم به جنگل های متراکم و بکر بلوط می رسیم، در 30 کیلومتری جاده روانسر - پاوه غار معروف و زیبای قوری قلعه ؛بزرگترین غار آبی آسیا؛ وجود دارد که بازدید از آن خالی لطف نیست. گفتنی است در راستا روانسر تا غار قوری قلعه تفرجگاه ها و سفره خانه های سنتی زیادی وجود دارد.وی از دیگر مناطق تفریحی شهرستان روانسر به زیارتگاه ویس قرنی و سەرکەوە واقع در تپه های غربی شهرستان اشاره نمود که با ارتفاع زیادی که دارند چشم انداز بی نظیری را از شهرستان و کوه های شاهو به چشمان بیننده هدیه می دهند.

غار قوری قلعه بزرگ ترین غار آبی آسیا

کریمی با بیان توصیه های زیست محیطی به دوستداران طبیعت و مهمانان و گردشگران گفت: محیط زیست امانت خداوند در دست ما است و باید به طبیعت احترام بگذاریم و در طبیعت زباله رها نکنیم.

وی بیان نمود: انجمن چرۆ در نظر دارد برای تکمیل و توسعه پارک پرندگان آبزی سراب روانسر اقدام به خرید یک جفت قوی سفید اشکی نماید و امیدواریم با مساعدت لازم برای تحقق این امر بر جاذبه و زیبایی سراب روانسر بیفزاییم. لازم بە ذکر است کە در غرب کشور قو در سراب های طبیعی وجود ندارد و موجب جذب توریست و درآمدزایی برای شهرستان نیز خواهد شد.

جاذبه های کم نظیر گردشگری در شهرستان روانسر سبب رغبت بسیاری از گردشگران و مهمانان نورزی برای دیدن این جاذبه ها است، ارتفاعات اطراف کوه شاهو همچون ماه زرد، انجیره، شور و طاقه چرمی فرصتی برای دیدن شکوه تاریخ پرقدمت این شهر است. آرامگاه ویس قرن، سه سواره، بابا حیران و شیخ سرا نیز از دیگر مناطق زیبای روانسر به شمار می آیند.

غار قوری قلعه نیز بزرگ ترین غار آبی آسیا با قدمت 65 میلیون سال در 25 کیلومتری روانسر بر دامنه شاهو قرار گرفته، درازای این غار 12 کیلومتر و عمق آن 3140 متر است که از زیباترین آثار و جاذبه های طبیعی به شمار می آید و هر ساله گردشگران بسیاری برای دیدن این غار به استان کرمانشاه سفر می نمایند.

10az10.ir: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

russiaro.ir: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6565

به "روانسرمیراث عصرپارینه سنگی، از غارآبی تاشاهکار بی نظیر تپه موسایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانسرمیراث عصرپارینه سنگی، از غارآبی تاشاهکار بی نظیر تپه موسایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید