رقابت در اعماق زمین، روس ها 9 کیلومتر پایین رفتند!

به گزارش کنفرانس هکا، پس از تلاش روسیه در جریان جنگ سرد، چین، ژاپن و آلمان نیز با حفاری هایی که بیشترین آن به 30 هزار فوت (کمی بیش از 9 هزار و 100 متر) می رسد، تلاش کرده اند تا به هسته زمین نزدیک شوند.

رقابت در اعماق زمین، روس ها 9 کیلومتر پایین رفتند!

به گزارش خبرنگاران ، چاه ابرژرف کورلا روسیه هنوز هم رکورد عمیق ترین حفره مصنوعی کره زمین که تا به امروز به دست بشر ساخته شده را در اختیار دارد. ساخت این چاه به نام علم و با هدف کشف اعماق ناشناخته ها آغاز شد و تا ژرفای 40 هزار فوتی (حدود 12 هزار و 200 متری) زمین پیش رفت.

با این حال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1992 عملیات حفاری را متوقف و آن را مهر و موم کرد. حفره ای که به طور دقیق 12 هزار و 262 متر زیر سطح زمین امتداد دارد اما تنها با یک درپوش فلزی زنگ زده پوشیده شده است.

این حفره آن قدر عمیق است که محلی ها قسم می خورند صدای ضجه و شکنجه شدن اهل جهنم را می توان از آن شنید و از این رو نام دروازه جهنم را بر آن گذاشته اند.

بر اساس گزارش روزیاتو، پروژه حفاری زمین در نزدیکی استان مورمانسک در دهه 1970 زمانی که دانشمندان شوروی می خواستند بیشتر در مورد پوسته زمین بدانند آغاز شد. طی دو دهه آنها پیروز شدند بیش از 12 کیلومتر در زمین حفاری کنند.

اما در سال 1992 مجبور شدند حفاری را متوقف کنند زیرا دما حدود 180 درجه سانتیگراد و بسیار گرم تر از چیزی بود که دانشمندان پیش بینی می کردند.

از طرفی با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اساساً بودجه ای برای این دست برنامه ها وجود نداشت. درنتیجه سه سال بعد از فروپاشی، مرکز تحقیقاتی کولا و تاسیسات حفاری تعطیل شد.

اگر کارشناسان بخواهند به حفاری ادامه بدهند و تمام تجهیزات خود را طی این فرآیند از بین نبرند، هنوز باید راهی برای فائق آمدن بر مشکل دمای بالا بیابند.

چین اکنون کمی به رکورد روسیه نزدیک تر شده و تلاش می کند با اولین کشتی حفاری در آب های ژرف اقیانوس خود منشیان (Mengxiang) به ژرفای بیش از 9 کیلومتری زمین دست یابد.

اگر این پروژه پیروزیت آمیز باشد اولین سرمایه گذاری بشر در گوشته بالایی خواهد بود که دید تازه ای به دست خواهد داد و می تواند زمینه تازه ای در مطالعات علمی پیرامون زمین ایجاد کند.

ژاپن نیز پیش تر خبر از برنامه های خود برای حفاری در پوسته زمین و رسیدن به گوشته داده بود. در سال 2017 کشتی حفاری دریایی چیکیو (Chikyu) تلاش کرد از 4 کیلومتری آب و 5.9 کیلومتری پوسته عبور کند تا به گوشته برسد که تقریباً 85 درصد از حجم زمین را تشکیل می دهد.

دو سال بعد چیکیو پیروز شد دو مایل زیر کف دریا را حفاری کند که هنوز با تلاش برنامه ریزی شده فاصله دارد.

کشورهای دیگر نیز پروژه های حفاری عمیق را با اهداف تحقیقاتی و اکتشاف علمی انجام داده اند. ازجمله آلمان که در دهه 1980 پروژه حفاری عمیق خود با نام اختصاری KTB را با هدف بررسی پوسته زمین آغاز کرد. آلمانی ها به عمق حدود 9 هزار متری رسیدند؛ رکوردی نزدیک به آنچه چین قصد دارد به آن برسد.

یک بار لوته خیفان، هنرمند هلندی، میکروفونی را با پوشش حرارتی به ته چاه واقع در استان بایرن آلمان فرستاد. میکروفون صدای غرشی ضبط کرد که دانشمندان نمی توانستند توضیح بدهند چیست. لوته خیفان تعریف می کند چطور با شنیدن آن غرش احساس ناچیز بودن کرده:

برای اولین بار در زندگی احساس می کردم این توپ بزرگی که رویش زندگی می کنیم بیدار شده و صدایش آدم را میخ کوب می کند. بعضی ها می گفتند انگار صدای جهنم است. بعضی دیگر می گفتند انگار زمین نفس می کشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 بهمن 1402 بروزرسانی: 12 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14746

به "رقابت در اعماق زمین، روس ها 9 کیلومتر پایین رفتند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت در اعماق زمین، روس ها 9 کیلومتر پایین رفتند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید