ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت

به گزارش کنفرانس هکا، با توجه به ریتم سریع زندگی مدرن، به خصوص با توجه به نیازهای والدین، شغل و استرس های روزانه، خواب، اغلب در جایگاه دوم قرار می گیرد، با این حال، اهمیت خواب کافی را نمی توان اغراق کرد که اخیراً با بیماری های مزمن مانند دیابت نوع دو مرتبط است.

ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت

تحقیق نگران کننده ای که محققان دانشگاه اوپسالا سوئد انجام دادند و در JAMA Network Open منتشر شد، رابطه مهم بین مدت زمان خواب و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را روشن و تاکید می نماید که رژیم غذایی سالم به تنهایی ممکن است برای کاهش این مشکل کافی نباشد.

محقق ارشد این تحقیق، کریستین بندیکت، دانشیار و محقق خواب در دانشگاه اوپسالا گفت: به طور کلی توصیه می کنم خواب را در اولویت قرار دهید، اگرچه می دانم که همواره امکان پذیر نیست، به خصوص اگر والدین باشید.

این تحقیق به آنالیز اثرات محرومیت از خواب بر توانایی بدن برای پردازش قند، عامل کلیدی در دیابت نوع 2 پرداخته است. این شرایط جذب انسولین را مختل می نماید و منجر به افزایش سطح قند خون و به طور بالقوه باعث آسیب شدید به اعصاب و عروق خونی در طول زمان می گردد.

خواب کوتاه به طور مستقیم با دیابت نوع 2 مرتبط است. دایانا نوگا، محقق خواب در دانشگاه اوپسالا اظهار کرد: نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که استراحت کوتاه مدت مکرر روزانه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد، در حالی که عادات غذایی سالم مانند خوردن منظم میوه و سبزیجات می تواند این خطر را کاهش دهد.

او در انتها گفت: با این حال، تعیین نیست، آیا افرادی که خیلی کم می خوابند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را با تغذیه سالم کاهش می دهند یا خیر. این عدم قطعیت باعث شد که گروه تحقیقاتی یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی جمعیت در سراسر دنیا، تحقیقات بیشتری انجام دهند.

محققان با تجزیه وتحلیل پاسخ های سلامت و شیوه زندگی تقریباً نیم میلیون شرکت کننده در بریتانیا در طول یک دهه، ارتباطی قانع کننده را کشف کردند. افرادی که بین سه تا پنج ساعت در شب می خوابیدند با خطر قابل توجه بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 روبرو بودند.

جالب توجه است، در حالی که رژیم غذایی سالم با خطر کمتر ابتلا به این بیماری مرتبط بود، افرادی که عادات غذایی خوبی داشتند اما کمتر از 6 ساعت می خوابیدند همچنان در معرض خطر بیشتری بودند. نتایج ما اولین موردی است که این سوال را مطرح می نماید؛ آیا رژیم غذایی سالم می تواند کمبود خواب را از نظر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 جبران کند یا خیر. آنها نباید باعث نگرانی شوند، بلکه باید به عنوان یادآوری این نکته در نظر گرفته شوند که خواب نقش مهمی در سلامتی دارد.

او بعلاوه اضافه نمود که تأثیر کمبود خواب می تواند به طور گسترده ای در بین افراد متفاوت باشد که تحت تأثیر ژنتیک و نیازهای خواب منحصر به فرد هر فرد است.

به طور خلاصه، این مطالعه ارتباط حیاتی بین محرومیت از خواب و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نشان می دهد و این تصور را به چالش می کشد که رژیم غذایی سالم به تنهایی می تواند اثرات منفی خواب ناکافی را جبران کند.

این تحقیق بر اهمیت اولویت بندی خواب کافی به عنوان مؤلفه ای ضروری از یک رویکرد جامع به سلامت و پیشگیری از دیابت تأکید می نماید. در نهایت، این مطالعه یادآوری قانع کننده ای از نقش ضروری خواب در حفظ سلامت و تندرستی کلی است و از افراد می خواهد اولویت هایی را که برای خواب در زندگی روزمره خود قائل هستند، دوباره ارزیابی نموده و بالاتر ببرند.

نتایج این تحقیق در مجله JAMA Network Open منتشر شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1402 بروزرسانی: 23 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15970

به "ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای کم خوابی در ابتلا به دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید