ربات پیشرفته ای که روی آب راه می رود

به گزارش کنفرانس هکا، مهر نوشت: محققان یک نسخه رباتیک کوچک از حشره ای ابداع نموده اند که با استفاده از محرکی خارق العاده رو به جلو حرکت می نماید.

ربات پیشرفته ای که روی آب راه می رود

ربات مذکور که واتر استرایدر (WaterStrider) نام دارد به وسیله گروهی از محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن ابداع شده است. این محققان بعلاوه یک ربات کوچک تر و ساده تر با الهام از حشرات ابداع نموده اند که مینی باگ نام گرفته است.

ربات واتر استرایدر 22 میلیمتر طول و 56 میلی گرم وزن دارد. بخش اعظم بدنه آن از فیبر کربنی ساخته شده و با استفاده از 4 پای صفحه مانند، کشش سطحی را حفظ و از غرق شدن اجتناب می نماید.

بخش جالب ربات محرک حافظه شکل (shape memory actuator) آن است که دو بازو یا باله خود را حرکت می دهد.

  • گوشی پرچمدار نو سامسونگ با قیمتی نجومی به ایران رسید!

  • نابود کردن هدف با سرعت نور به وسیله یک سلاح نو

  • وزیر ارتباطات: در سال 2023 هیچ قطعی سراسری اینترنت نداشتیم

محرک شامل دو سیم ریز است که از آلیاژ نیکل و تیتانیوم ساخته شده و هنگام گرم شدن، منقبض می شود اما پس از سردشدن به حالت اولیه و طولانی تر خود بر می شود. هنگامیکه محرک در مقابل یک جریان الکتریکی قرار می گیرد، سیم داغ و در نتیجه منقبض می شود. پس از توقف جریان سیم ها خنک می شوند و حالتی که در حافظه ذخیره شده اند، برمی گردند.

بنابراین با ایجاد جریان برق پالسی، می توان شرایط سیم ها را به سرعت تغییر داد و در نتیجه بازوهای متصل آنها نیز تکان می خورند. واتر استرایدر با یاری این روش بازوهاش را 40 بار در ثانیه حرکت می دهد و روی سطح آب با سرعت 6 میلیمتر بر ثانیه حرکت می نماید.

هنگامیکه تنظیمات تغییر کرد محرک توانست باری 155 بار بیشتر از وزن خود را بلند کند. محققان هم اکنون مشغول افزودن ذخیره انرژی به ربات هستند و از سوی دیگر سعی دارند ابزارهای دیگری مشابه حشره توسعه دهند که بتواند روی سطح آب و زیر آن حرکت کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 بهمن 1402 بروزرسانی: 1 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14402

به "ربات پیشرفته ای که روی آب راه می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات پیشرفته ای که روی آب راه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید