راهنمای انتخاب کمربند مردانه برای استایل های گوناگون

به گزارش کنفرانس هکا، کمربندها اکسسوری هایی هستند که استفاده های گوناگونی در استایل دارند. این اکسسوری ساده کوچک علاوه بر ویژگی کاربردی اش تاثیر شگرفی هم بر ظاهر افراد دارد. کمربند می تواند کل اجزای استایل را به خوبی به هم متصل و مرتبط نموده یا در صورت استفاده نامناسب استایل را به کلی تخریب کند. متاسفانه بسیاری از آقایان اطلاعات زیادی درباره انتخاب کمربند به جز اینکه این اکسسوری ای است که دور کمر آن ها قرار می گیرد ندارند. بنابراین در این مطلب قصد داریم به معرفی کامل این اکسسوری، آنالیز راهنمای انتخاب کمربند مردانه، موقعیت های مناسب استفاده از آن ، انواع مختلف کمربند، نحوه انتخاب از بین مدل های مختلف و چگونگی خرید کمربند باکیفیتی که میزان مناسبی داشته باشد بپردازیم.

راهنمای انتخاب کمربند مردانه برای استایل های گوناگون

کمربند چیست؟

در ابتدا به معرفی اکسسوری کمربند می پردازیم. کمربند وسیله ای است که دور کمر قرار گرفته تا شلوار را خوب، خوش فرم و ثابت نگه دارد. حتی یک تکه ریسمان هم می تواند نقش کمربند را داشته باشد. بسیاری از کمربندها به صورت کامل تزئینی هستند و کارایی خاصی ندارند. در ادامه به آنالیز جزئیات ساختاری کمربند می پردازیم.

ساختار کمربند

تعداد بسیار زیادی از کمربندها دو قسمت دارند: سگک و بند. بسیاری از کمربندها یک حلقه ی نگهدارنده یا بند سرانجامیی دارد (بند سرانجامیی اغلب از جنس فلز یا چرم روی کمربندهای پارچه ای است). بند سرانجامیی از سرانجامی کمربند در برابر آسیب یا ساییدگی محافظت کرده و می تواند بستن آن را ساده تر کند. پس از بسته شدن کمربند حلقه نگهدارنده، سرانجامی آزاد آن را از تکان خوردن به اطراف محافظت می نماید.

در بعضی از کمربندها بند و سگک به صورت دائمی به یکدیگر متصل شده اند و در سایر مدل ها این دو قسمت قابل جدا شدن بوده و سگک قابل تعویض است. به بخشی از سگک که آن را به بند متصل می نماید chape می گویند.

چه زمانی باید از کمربند استفاده کنیم؟

به صورت کلی باید با همه شلوارها از جمله شلوار جینی که حلقه کمربند دارد از کمربند بهره ببرید. حلقه های روی کمر شلوار به همین منظور طراحی شده اند. استفاده نکردن از کمربند باعث می گردد ظاهر شلخته و نامرتبی ایجاد گردد. قطعا در استایل های رسمی هنگامی که پیراهن خود را داخل شلوار قرار می دهید استفاده از کمربند لازم است. با بسیاری از استایل های کژوال و غیررسمی هنگامی که پیراهن را روی شلوار قرار می دهید استفاده از کمربند اختیاری است اما همچنان از ویژگی کاربردی آن محروم خواهید شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که کمربندها کاملا تزئینی نیستند و شلوارها را در جای خود محکم نگه می دارند. بنابراین باید خرید انواع کمربند این اکسسوری کاربردی را در اولویت برنامه خود قرار دهید.

برای اینکه بدون کمربند هم شلوارتان مرتب سرجایش بایستد می توانید از ساسپندر به عنوان جایگزین بهره ببرید. ساسپندرها اکسسوری هایی عالی برای آقایان درشت اندام تر هستند که شلوار را بالا نگه داشته و حجم دور کمر را کاهش می دهند. ساسپندرها بعلاوه باعث می شوند افرادی که قد کوتاهی دارند قد بلندتر به نظر برسند یا حداقل مانند کمربند با ایجاد خط افقی باعث قد کوتاه تر به نظر رسیدنتان نمی شوند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نباید کمربند را با ساسپندر بپوشید زیرا اینگونه به نظر می رسد که نمی دانید می خواهید چه کار کنید یا واقعا نگران افتادن شلوار خود هستید.

کمربندهای رسمی و غیر رسمی

کمربندها به دو دسته تقسیم می شوند: رسمی و غیر رسمی. در ادامه به آنالیز تفاوت این دو مدل و نحوه استفاده از هر کدام از آن ها می پردازیم.

کمربندهای رسمی

کمربندهای رسمی با هم تفاوت زیادی ندارند و بسیاری از ویژگی های آن ها بدون استثناهای زیاد مشترک است.

نوع سگک

تقریبا همه کمربندهای رسمی سگک قالب مانند دارند که بند داخل قالب قرار می گیرد. شاخ سگک داخل سوراخ بند قرار می گیرد تا کمربند بسته گردد. سگک کمربند رسمی اغلب براق و درخشان بوده، رنگ آن طلایی یا نقره ای است و نسبت به کمربندهای غیررسمی کوچکتر و تخت تر است.

پهنای بند

کمربند رسمی بین 2.5 تا 3.8 سانتی متر پهنا دارد و هرچقدر کمربند نازک تر باشد رسمی تر است.

جنس بند

چرم تنها جنس مناسب برای کمربندهای رسمی است. چرم گاو رایج ترین چرم مورد استفاده برای کمربندهای رسمی است و در چند مدل مختلف وجود دارد. چرم فول گرین برترین ظاهر را داشته و مقاوم ترین است در حالی که پوست گوساله نرم ترین و انعطاف پذیرترین است. با کیفیت ترین کمربندهای رسمی از جنس پوست گوساله فول گرین هستند.

شترمرغ، مارمولک، کروکودیل و تمساح بیشتر برای کمربندهای غیررسمی استفاده می شوند اما رنگ های تیره آن ها برای کمربندهای رسمی به کار می روند. کمربندهای چرم شترمرغ ظاهر برجسته و قیمت بالایی دارند.

کمربندهای کروکودیل و تمساح حتی مجلل تر بوده و الگو و بافت ظریف تری دارند. چرم مصنوعی با پلی اورتان روی پشتی پارچه ساخته می گردد. این چرم با دوام بوده، نگهداری آن ساده است و حتی برترین چرم های مصنوعی جلوه چرم طبیعی را ندارند.

برای خرید نوترین انواع کمربند مردانه چرم و فلزی می توانید از سایت خبرنگاران مدل دلخواه خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

رنگ و طرح بند

کمربند رسمی باید ظریف و ساده باشد تا به بهبود استایل یاری کند. سطح کمربند باید ساده، نرم و اغلب براق بوده و طرح ظریفی داشته باشد. مشکی و قهوه ای سنتی ترین رنگ ها برای کمربندهای رسمی هستند، سایر رنگ هایی که ممکن است در میان کمربندهای اسمارت کژوال و رسمی ببینید عبارتند از قرمز تیره، قهوه ای روشن، سرمه ای، طوسی و سفید برای تابستان.

ست کردن کمربند رسمی با استایل

هنگامی که از کمربند رسمی استفاده می کنید باید موارد چرمی و فلزی ای که در استایلتان به کار رفته با کمربندتان ست باشند. به عنوان مثال بند کمربند نه تنها باید همرنگ کفش ها و سایر اکسسوری های چرم باشد بلکه باید از نظر میزان براق بودن هم با آن ها یکسان بوده و سگک هم باید با رنگ جواهرات و اکسسوری های فلزی (به استثنای حلقه ازدواج) ست باشد. برای داشتن استایل شیک تر با کمربند رسمی بهتر است راهنمای خرید برترین اکسسوری مردانه را هم مطالعه کنید تا بتوانید سایر اکسسوری های استایل خود را به خوبی با کمربندتان ست کنید.

کمربندهای غیررسمی

کمربندهای غیررسمی در انواع، مدل ها و رنگ های متنوع تر و بیشتری نسبت به کمربندهای رسمی وجود دارند و می توانند برای نمایش بیشتر شخصیت و استایل فردی استفاده شوند.

انواع سگک ها

استایل سگک برای کمربندهای غیررسمی مدل قاب دار است و بزرگ تر و ضخیم تر از کمربندهای رسمی است. علاوه بر این از جمله تفاوت های دیگر آن با سگک های کمربند رسمی عبارتند از:

 • اغلب قابل جدا شدن هستند.
 • روکش اغلب در کمربندهای کابوی و بایکر جنبه تزئینی دارد.

سگک قاب دار

 • جعبه قاب توخالی و فلزی بوده و سرانجامی آن باز است.
 • بند به داخل جعبه قاب بسته و فشرده می گردد.
 • احتیاجی به ایجاد سوراخ روی بند کمربند نیست.

حلقه های O شکل و D شکل

 • سگک از یک یا دو حلقه تشکیل شده است.
 • کمربند با کشیدن بند درون آن حلقه ها بسته می گردد.
 • غیر رسمی هستند و با کمربندهای بافته شده، حصیری و کانواس استفاده می شوند.

سگک فشاری

 • دو سرانجامی نر و ماده مانند کمربند ایمنی در سگک فشاری به هم می رسند.
 • این سگک بسیار کژوال و کاربردی بوده و اغلب به وسیله افرادی که کارهای خارج از منزل انجام می دهند استفاده می گردد.

سگک Micro-Adjust

 • سیستم سگک ضامن دار دارد که به نوع خاصی از بند احتیاج دارد.
 • قطعه تاشونده ای از فلز دندانه سیستم سگک ضامن دار را در بند فشار می دهد.
 • بدون احتیاج به سوراخ کمربند می توان آن را دقیق تنظیم کرد.

پهنای بند

یک کمربند غیررسمی پهنایی بین 3.8 تا 4.4 سانتی متر دارد و هرچقدر پهن تر باشد کژوال تر و غیررسمی تر است. کمربندی که حدود 3.8 سانتی متر پهنا داشته باشد به خوبی با شلوار جین، کتان و پارچه های سنگین تر ست می گردد. کمربند پهن تر از این میزان هم که غیرعادی تر است با شلوارهای جین و کژوال و سگک های کلاسیک و برجسته ست می گردد.

جنس بندها

در ادامه به جنس بندهای کمربندهای غیررسمی می پردازیم.

چرم فول گرین؛ پهن تر، محکم تر و سفت تر از کمربندهای چرمی رسمی هستند. کمربندهای چرمی غیررسمی اغلب از لایه های بیرونی پوست گاو ساخته می شوند. بعضی از کمربندهای چرمی از حلقه های گیره داری تشکیل شده اند که می توان سگک های مختلفی به آن ها متصل کرد همین مساله باعث می گردد این کمربندها اکسسوری های قابل سفارشی سازی و ایدئآلی برای آقایانی شوند که علاقه مند به جمع آوری و نمایش سگک های مختلف کمربندها هستند.

چرم بافت؛ این چرم به همراه یک سگک قاب دار استفاده می گردد تا با قرار دادن نوک کمربند در هر سوراخی از بافت بتوان کمربندهای قابل تنظیم بسیاری ایجاد کرد. کمربندهای بافت انتخاب های خیلی خوبی برای مواقعی که می خواهید استایل خود را ساده نگه دارید هستند زیرا بدون ایجاد جلوه خسته نماینده و پرزرق و برق بافت کمی را به استایل اضافه می نمایند. این کمربندها مقرون به صرفه بوده و به سادگی می توان آن ها را پیدا کرد.

کمربندهای چرم بافت که غیررسمی تر از کمربندهای چرم ساده هستند را نباید با کت و شلوار بپوشید البته پوشیدن آن ها با کت اسپرت مسئله ای ندارد. کمربندهای بافت چند رنگ غیر رسمی تر هم هستند.

چرم طرح دار؛ چرم طرح دار گونه ای از چرم است که روی آن با ابزار طراحی شده و در واقع با فرایند مهر زنی طرح هایی روی آن ایجاد شده است که اغلب این طرح ها برای برجسته شدن رنگ می شوند. بیشتر این طرح ها برای سگک های قابل تعویض طراحی شده اند. کمربندهای طرح دار به خوبی با استایل های ساده مانند ترکیب شلوار جین و پیراهن دکمه دار ساده ست می شوند. از آنجایی که این مدل کمربندها به خودی خود طراحی شلوغی دارند در صورتی که آن ها را با لباس ها یا آیتم های طرح دار دیگر ست کنید ظاهرتان خسته نماینده به نظر خواهد رسید.

جیر؛ جیر اغلب برای کمربندهای غیر رسمی استفاده می گردد. دوام آن از چرم فول گرین کمتر است اما اغلب برای استحکام بیشتر در پشت آن از چرم فول گرین استفاده می گردد.

حصیری؛ کمربند حصیری یکی دیگر از جنس های کاربردی است که برای فعالیت های خارج از منزل مناسب است. این مدل کمربند در رنگ ها و طرح های مجذوب کننده بسیاری وجود دارد و اغلب سگک آن مدل حلقه D شکل است.

ریسمان؛ این مدل کمربند بیشتر در استایل زنانه کاربرد دارد اما به وسیله مردانی که در دریانوردی هستند هم استفاده می شوند. این کمربندها اغلب به جای سگک با گره بسته می شوند. از سوی دیگر تمیز کردن آن ها ساده است و دوام بالایی دارند. مقاومت آن ها در آب هم بیشتر از چرم است.

وینیل؛ مقرون به صرفه قیمت، رنگارنگ و برجسته است. کمربندهای وینیل در استایل آقایان جوان کاربرد دارند.

رنگ ها و طرح های بند

قهوه ای محبوب ترین و کاربردی ترین رنگ برای کمربندهای چرمی غیر رسمی است. کمربندهای مشکی با شلوارهای جین و نخی به خوبی ست نمی شوند. با کمربندهای کژوال غیر چرمی رنگ ها می توانند طیف وسیعی از هر طرح و تناژی را ارائه دهند.

تفاوت بین کمربند رسمی و غیر رسمی

در ادامه تفاوت های بین کمربندهای رسمی و غیر رسمی را به صورت خلاصه توضیح داده ایم.

کمربندهای رسمی:

 • سگک های کوچک تر و براق تر دارند.
 • جنس بندشان نازک تر، نرم تر و براق تر است.
 • همواره از جنس چرم هستند.

کمربندهای غیررسمی:

 • سگک بزرگ تری دارند.
 • بندشان زبرتر، ضخیم تر، سفت تر، ناهموارتر و اغلب مات است.
 • ممکن است از جنس چرم یا جنس های دیگر باشند.

کمربندهای رسمی بیشتر با کت و شلوارها و لباس های تجاری ست می شوند اما گاهی اوقات هم می توان آن ها را با کت های اسپرت یا کت های بلیزر و شلوار پوشید. بعلاوه کمربندهای غیررسمی هم اغلب با شلوارهای جین، نخی و شلوارک ها پوشیده می شوند اما می توان آن ها را با شلوارهای کتان و کت های اسپرت هم پوشید.

در صورتی که کمربند رسمی را با شلوار غیررسمی بپوشید یا کمربند غیررسمی را با کت و شلوار بپوشید ظاهر نامناسبی خواهید داشت.

راهنمای انتخاب کمربند مردانه

در صورتی که در راهنمای خرید کمربند دچار تردید هستید در ادامه سه مساله اساسی که باید حتما در نظر داشته باشید را بیان کرده ایم.

کمربند رسمی، برای استایل های تجاری و رسمی

 • بند آن ها بین 2.5 تا 3.8 سانتی متر پهنا دارد.
 • ضخامت آن ها تنها 0.25 سانتی متر است.
 • بند آن ها چرم مشکی یا قهوه ای است.
 • اغلب براق هستند.
 • ساده و بدون تزئین هستند؛ ممکن است کمی صیقل کاری داده شده باشد.
 • سگک آن ها اغلب قاب دار، ساده، کوچک و براق است.
 • چرم ها و فلز ها را با هم ست کنید.

کمربند غیررسمی برای شلوارهای جین یا نخی

 • پهنای بند آن ها 3.8 سانتی متر یا بیشتر است.
 • از کمربند رسمی ضخیم تر است.
 • از چرم طبیعی یا قهوه ای روشن است.
 • مات و زیر بوده و می تواند به صورت بافت، طرح دار یا تزئین شده باشد.
 • می تواند سگک پلاکی، مربی یا قابی بزرگتر یا تزینی تر داشته باشد.
 • احتیاجی به ست کردن دقیق آن با قطعات چرم استایل وجود ندارد.

کمربند حصیری برای استایل تابستانی

 • پهنای بند آن ها بیشتر از 3.8 سانتی متر است.
 • کمربندی که رنگ بند آن با لباس ها و اکسسوری های کمد لباستان ست است را انتخاب کنید.
 • بند آن ها می تواند طرح دار باشد.
 • اغلب سگک آن ها حلقه D شکل دوتایی دارد.
 • با شلوارها یا شلوارک های کتانی پوشیده می گردد.

راهنمای انتخاب سایز کمربند مردانه

میزان کمربند باید بین 2.5 تا 3.8 سانتی متر بزرگ تر از میزان کمر شلوارتان باشد. بنابراین در صورتی که میزان شلوارتان 101 سانتی متر است باید میزان کمربندتان را بین 104 تا 106 سانتی متر انتخاب کنید. بعلاوه می توانید میزان کمربند نو خود را از روی کمربند قدیمی خود مشخص کنید. میزان گیری را از جایی که همواره بند را به سگک وصل می کنید انجام داده و نزدیک ترین میزان به آن را انتخاب کنید.

در صورتی که کمربندی را دوست دارید که سایز آن اشتباه است یا میزان شما از زمان خرید کمربند تا به امروز تغییر کرده است مواظب باشید که برای ایجاد یک سوراخ نو با قیچی آشپزخانه یا چاقوی جیبی روی بند کمربند وسوسه نشوید. زیرا این کار باعث می گردد در نهایت کمربند پاره گردد. به این منظور حتما کمربند را نزد کفاش محلی ببرید تا سوراخ مناسبی روی آن ایجاد کند.

کمربندهای رسمی باید سرانجامی کوتاهی داشته باشند. یعنی هنگام بسته شدن کمربند چرم باید تنها چند سانتی متر از آن بیرون باقی بماند و این میزان به میزان ای بلند باشد که داخل حلقه اول کمربند شلوار یا حلقه موجود روی خود کمربند قرار بگیرد. کمربندهای غیررسمی سرانجامی بلندتری دارند اما نباید خیلی بلند باشند زیرا بیش از حد بلند بودن آن ها ظاهر ناخوشایندی ایجاد می نماید.

چگونه کمربند باکیفیتی انتخاب کنیم؟

کمربندهای غیررسمی هر چند سال یکبار تعویض می شوند و می توانید هر چند مدت یکبار یک مدل نو از آن ها را امتحان کنید. اما در رابطه با کمربندهای رسمی داستان فرق دارد و افراد در پی کمربندی هستند که بتوانند از آن برای مدت طولانی تری استفاده نمایند. یک کمربند باکیفیت برای چند دهه دوام خواهد داشت بنابراین ارزش این را دارد که روی خرید کمربند درجه یکی که ظاهر خوبی داشته باشد سرمایه گذاری کنید.

کمربندهایی که ظاهر مشابهی دارند گاهی اوقات تفاوت بسیار زیادی از نظر قیمت دارند. کیفیت چرم یک عامل رایج است: پوست گوساله یکی از رایج ترین جنس های مورد استفاده برای کمربند است و یک کمربند خوب از چرمی نرم و لطیف تشکیل شده است. یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای اطمینان از کیفیت خوب کمربند انجام دهید این است که کمربند را خم کرده و مطمئن شوید که دچار شکستگی یا ترک خوردن نمی گردد. تست خوب کیفیت دیگر برای چرم این است که به آرامی ناخن خود را پشت کمربند فشار دهید در صورتی که خط کم رنگی ظاهر شد یعنی چرم نرم و تازه است اما در صورتی که چرم سفت و کهنه باشد در برابر ناخن مقاومت می نماید.

ساختار، عامل اصلی مشخص نماینده دیگر در قیمت کمربند است. در جاهایی که چرم دوخته شده است به ریز و تنگ بودن دوخت ها دقت کنید و توجه داشته باشید که دوخت های سرانجام گشاد نباشند. سگک هایی که با یک حلقه یا ضامن به پشت کمربند متصل شده اند می توانند تعویض شوند اما سگکی که در جای خود ثابت است تنها سگکی است که می توانید با کمربند خود بهره ببرید و امکان تعویض آن وجود ندارد. امکان تعویض و انعطاف پذیری برای بعضی از آقایان یک ویژگی ارزشمند است که حاضر هستند پول بیشتری بابت آن به ویژه در کمربندهای جنس چرم خوب پرداخت نمایند. در بعضی از فروشگاه های چرم کمربندها به دلخواه مشتری برش داده می شوند.

منبع: The Art of Manliness

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16974

به "راهنمای انتخاب کمربند مردانه برای استایل های گوناگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب کمربند مردانه برای استایل های گوناگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید