راهنمای انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد

به گزارش کنفرانس هکا، بسیاری از والدینی که تازه دارای فرزند شده اند از فهمیدن این موضوع که نوک شیشه شیر بچه ها یک میزان نیستند شگفت زده می شوند. در عوض، چندین سطوح نوک پستان وجود دارد که با سن، نیازهای تغذیه و جریان شیر مورد نظر کودک شما مرتبط است. دانستن زمان افزایش یا کاهش میزان می تواند کمی گیج کننده باشد، بنابراین ما این راهنما را برای درک میزان و سطوح نوک بطری در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد را گردآوری نموده ایم که در ادامه خواهید خواند.

راهنمای انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد

سطوح نوک پستان چیست؟

سطح نوک پستان با سرعت جریان نوک پستان مرتبط است، یعنی اینکه شیر با چه سرعتی از شیشه بیرون می آید و به وسیله نوک پستان به سمت دهان کودک شما می رود. تولیدنمایندگان شیشه شیر معمولاً سطوح نوک پستان را بر اساس سن دسته بندی می نمایند و شما می توانید این اطلاعات را در بسته بندی محصول در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد پیدا کنید. اما درست مانند میزان لباس کودک، سطح نوک شیشه شیر کودک شما ممکن است با سن او مطابقت نداشته باشد.

در اینجا یک نمودار کلی میزان نوک بطری نوزاد آورده شده است. توجه داشته باشید که سطوح دقیق ممکن است بین برندها متفاوت باشد:

 • سطح 0: Preemie
 • سطح 1: نوزاد (0-3 ماه)
 • سطح 2: نوزادان 3-6 ماهه
 • سطح 3: نوزادان 6 ماه به بالا
 • سطح 4: نوزادان 9 ماه و بزرگتر
 • نوزادانی که تازه به جهان آمده اند در یک دوره مقادیر کمتری شیر می خورند، بنابراین به شیشه شیری با جریان آهسته تری احتیاج دارند. این نوک سینه های سطح یک تمایل به تقلید از شیردهی دارند زیرا به عضلات مشابهی احتیاج دارند. همانطور که نوزادان رشد می نمایند، شیر بیشتری را با سرعت بیشتری می نوشند، بنابراین معمولاً با جریان سریع تر به نوک سینه ارتقا می یابند. در خریدن شیشه شیر مناسب برای نوزاد حتما به این نکات توجه کنید.

محدوده سنی مرتبط با هر سطح فقط یک راهنما در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد است. بعضی از نوزادان - مانند آن هایی که احتیاجهای ویژه دارند - به شیشه شیر متفاوت احتیاج دارند. و شیردهی نوزادان بدون توجه به سن آن ها احتمالاً باید با نوک شیشه هایی با افشانه کم جریان آغاز گردد .

بعلاوه توجه داشته باشید که طبق مطالعات، نرخ جریان افشانه می تواند بین انواع مختلف نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد متفاوت باشد. علاوه بر این، سرعت جریان ممکن است تحت تأثیر عوامل خارجی نیز قرار گیرد، مانند نوع شیر خشکی که برای نوزاد استفاده می کنید یا ضخیم شدن شیر خشک.

انتخاب برترین شیشه شیر نوزاد

چرا میزان مناسب نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد مهم است؟ میزان نادرست نوک شیشه شیر می تواند باعث گردد کودک شما خیلی سریع یا آهسته غذا بخورد و در حین شیر خوردن مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است یک نوزاد به علت کوچک بودن نوک شیشه ناامید گردد و به میزان کافی غذا نخورد. شیشه هایی که دارای نوک خیلی بزرگ هستند می توانند باعث گیجی، آب دهان، سرفه یا مسائل گوارشی شوند.

چه زمانی باید میزان نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد را تغییر داد

سطح نوک پستان با سن مرتبط است، اما مهم است که توجه داشته باشید شیشه شیر مناسب برای نوزاد در هر کودکی فرق دارد. بعضی از نوزادان تازه متولد شده از جریان خون سریع تر بهره می برند (مخصوصاً اگر پرخاشگرانه غذا بخورند)، در حالی که بعضی از نوزادان بزرگ تر ممکن است عبور کندتر شیر را ترجیح دهند. در چنین شرایطی شواهدی وجود دارد که به شما می گوید زمان تغییر میزان نوک بطری ها فرا رسیده است.

نشانه هایی که کودک شما احتیاج به بالا بردن سطح افشانه دارد

کودک شما در حین خوردن شیر به شدت نوک شیشه را می مکد، اما ناامید به نظر می رسد، یا زمان صرف غذا بسیار بیشتر از قبل طول می کشد. در چنین شرایطی بعلاوه ممکن است نوک شیشه شیر را بکشند. اما نشانه هایی هم وجود دارد که می گوید باید نوک شیشه کوچکتر باشد و شما شیشه شیر مناسب برای نوزاد ندارید هم وجود دارد. اگر جریان افشانه خیلی سریع باشد، احتمالاً می بینید که شیر از دهان کودک در طول شیردهی می ریزد. آن ها بعلاوه ممکن است دهان خود را ببندند، تف نمایند، سرفه نمایند یا شیشه را از خود دور نمایند.

چند نکته مهم در خرید شیشه مناسب برای نوزاد

صرف نظر از علت انتخاب شیردهی با شیشه، نکاتی وجود دارد که باید هنگام انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد خود در نظر بگیرید.

یک بطری با عملکرد ضد کولیک انتخاب کنید

بطری های با عملکرد ضد کولیک دارای دریچه یا سیستم تهویه خاصی هستند که جریان شیر را صاف می نماید و هوای بلعیده شده در حین تغذیه را کاهش می دهد. کولیک زمانی اتفاق می افتد که کودک بدون علت واضح گریه می نماید. همه نوزادان گاهی اوقات گریه می نمایند، اما اگر کودک شما بیش از 3 ساعت در روز و 3 روز در هفته برای حداقل یک هفته گریه کند، ممکن است کولیک داشته باشد. پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث کولیک می گردد. بعضی معتقدند که به علت مسائل گوارشی یا حساسیت به چیزی در شیر خشک یا شیر مادر است. یک نکته برای کوشش برای کاهش قولنج این است که به کودک خود یاری کنید هوای کمتری را هنگام شیر خوردن ببلعد. هنگام تغذیه با بطری، ممکن است بطری با عملکرد ضد کولیک انتخاب گردد.

یک بطری با نوک سینه گرد انتخاب کنید

اگر می خواهید شیردهی با شیشه و شیردهی طبیعی را با هم ترکیب کنید، یک نوک شیشه گرد ترجیح داده می گردد. به سراغ یک شیشه با نوک گرد بروید که از نظر شکل و میزان، شبیه نوک پستان نرم مادر باشد. اگر هم شیر می دهید و هم با شیشه شیر می دهید، این کار یاری می نماید که کودک شما سر در گم نگردد.

یک بطری شیشه ای انتخاب کنید

یک مطالعه منتشر شده در Nature Food* نشان داد که بطری های پلاستیکی کودک می توانند نوزادان را در معرض هزاران (حتی میلیون ها) ذرات میکروپلاستیک در روز قرار دهند. در مقابل، شیشه در برابر مواد شیمیایی و تخریب اسید مقاوم است، بنابراین لازم نیست نگران نشت مواد شیمیایی مضر یا میکروپلاستیک ها به شیر باشید و این نکته را در انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد در نظر بگیرید. در پی یک بطری ساخته شده در شیشه بوروسیلیکات بروید. این نوع شیشه در برابر ضربه حرارتی و حرارتی مقاوم، بادوام، مقاوم در برابر شکستن و بسیاری موارد دیگر است. بطری های شیشه ای بوروسیلیکات در برابر یخ زدن، ذوب شدن در آب جوش، حرارت دادن با مایکروویو و تمیز کردن ماشین ظرفشویی مقاومت می نمایند.

چهار نوع اصلی از مواد در ساخت شیشه شیر استفاده می شوند: پلاستیک، سیلیکون، شیشه و فولاد ضد زنگ. هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • پلاستیک: بطری های پلاستیکی سبک وزن، مقرون به صرفه و به راحتی تمیز می شوند. با این حال، بعضی از بطری های پلاستیکی می توانند حاوی مواد شیمیایی مضری باشند که می توانند به شیر کودک شما نفوذ نمایند. در پی بطری های پلاستیکی بدون BPA باشید.
 • سیلیکون: بطری های سیلیکونی نرم، انعطاف پذیر و خوش دست هستند. بعلاوه در برابر حرارت و شکستگی مقاوم هستند. با این حال، بطری های سیلیکونی گاهی اوقات چسبنده می شوند که این اتفاق در زمانی می افتد که زیاد از شیشه بهره ببرید. جنس شیشه در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد مهم است..
 • شیشه: بطری های شیشه ای بهداشتی ترین گزینه هستند زیرا به راحتی تمیز و استریل می شوند.
 • فولاد ضد زنگ: بطری های فولادی ضد زنگ بادوام، ضد نشت و تمیز کردن آسان هستند. آنها بعلاوه فاقد BPA هستند. با این حال، بطری های فولادی ضد زنگ می توانند سنگین تر از بطری های پلاستیکی یا سیلیکونی باشند.

انواع نوک سینه برای شیشه شیر مناسب برای نوزاد

نوک سینه ها در شکل ها، میزان ها و سرعت جریان های مختلفی وجود دارند. نوک پستان مناسب برای کودک شما به سن و سبک تغذیه او بستگی دارد.

 • شکل: نوک سینه ها به دو شکل اصلی هستند: گرد و صاف. نوک سینه های گرد بیشتر شبیه سینه مادر است، در حالی که نوک سینه های صاف برای نوزاد راحت تر است.
 • میزان: نوک سینه ها در میزان های گوناگونی هستند تا نرخ های جریان متفاوتی را در خود جای دهند. نوزادان به نوک سینه ای با سرعت جریان آهسته احتیاج دارند، در حالی که نوزادان بزرگتر به نوک سینه ای با سرعت جریان سریعتر احتیاج دارند.
 • سرعت جریان: نرخ جریان معمولا با اعداد روی نوک پستان نشان داده می گردد. یک نوزاد تازه متولد شده به نوک سینه ای با سرعت جریان 0 یا 1 احتیاج دارد، در حالی که یک نوزاد بزرگ تر به نوک سینه ای با سرعت جریان 2 یا 3 احتیاج دارد.

میزان و ظرفیت بطری

بطری های کودک در میزان های مختلف از 2 اونس تا 12 اونس عرضه می شوند. میزان ای را انتخاب کنید که برای سن و اشتهای کودک شما مناسب باشد.

 • نوزادان: نوزادان به یک بطری کوچک مانند یک بطری 2 اونس یا 4 اونس احتیاج دارند.(30 میل)
 • 2 تا 3 ماهگی: نوزادان در این سن به یک شیشه شیر کمی بزرگتر مانند شیشه شیر 4 اونس یا 6 اونس احتیاج دارند.(60 میل)
 • 4 تا 6 ماهگی: نوزادان در این سن به شیشه شیر بزرگتری مانند شیشه 8 اونس یا 9 اونس احتیاج دارند.(80 میل)
 • 6 تا 12 ماهگی: نوزادان در این سن به یک شیشه شیر 9 اونس یا 12 اونس احتیاج دارند.(120 میل)

تمیز کردن و استریل کردن شیشه شیر نوزاد

برای جلوگیری از رشد باکتری ها جدا از انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد، تمیز کردن و استریل کردن منظم شیشه شیر کودک بسیار مهم است. بطری ها را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و صابون بشویید. چند روش مختلف برای استریل کردن بطری ها وجود دارد. می توانید از ماشین ظرفشویی با چرخه بخار، ضدعفونی نماینده بطری یا با جوشاندن بطری ها در آب به مدت 5 دقیقه بهره ببرید.

بطری های کودک بدون BPA

BPA (بیسفنول A) یک ماده شیمیایی است که زمانی معمولا در بطری های پلاستیکی استفاده می شد. با این حال، BPA اکنون به عنوان یک مختل نماینده هورمون شناخته شده است که می تواند برای سلامت نوزاد مضر باشد. در پی بطری های پلاستیکی بدون BPA باشید.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17033

به "راهنمای انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید