راهنمای انتخاب برترین یو پی اس خانگی؛ محافظت سراسری از قطعات الکترونیکی

به گزارش کنفرانس هکا، یکی از ابزارهایی که در میان خرید لوازم خانه و قطعات رایانه ای کمتر به آن توجه می گردد یو پی اس است اما به ویژه در تابستان که احتمال قطعی یا نوسان برق بالاست، این دستگاه ها می توانند از ایجاد خسارت های سنگین به لوازم خانگی و رایانه جلوگیری نمایند.

راهنمای انتخاب برترین یو پی اس خانگی؛ محافظت سراسری از قطعات الکترونیکی

با توجه به این موضوع در این مطلب به شیوه انتخاب برترین یو پی اس خانگی می پردازیم و فاکتورهای مهم در خرید یک منبع تغذیه اضطراری متناسب با احتیاجهای شما را مرور می کنیم.

مزایای یو پی اس های خانگی

همان طور که از کارایی آن ها معین است، دستگاه های یو پی اس خانگی مزایای زیادی دارند. به طور کلی می توان ویژگی های یو پی اس مناسب برای منزل را در موارد زیر اعلام کرد:

منبع تغذیه پیوسته

مزیت اصلی یک یو پی اس، توانایی آن در تأمین مداوم برق برای دستگاه های متصل در هنگام قطع برق است. این تضمین می نماید که لوازم الکترونیکی حیاتی مانند رایانه ها، مودم ها و سیستم های امنیتی خانه، همچنان عملیاتی هستند و حتی در زمان خاموشی و قطع برق، کارآمد و آنلاین بمانند.

محافظت در برابر نوسانات برق

دستگاه های یو پی اس معمولا قابلیت محفاظت از لوازم الکترونیکی را در برابر نوسانات برق و افزایش ولتاژ دارند. بدین ترتیب کاملا از آسیب به وسایل الکترونیکی حساس مانند رایانه ها، تلویزیون ها و کنسول های بازی، که ممکن است در هنگام برخورد صاعقه یا نوسانات شبکه برق رخ دهد، اطمینان خواهید داشت.

تنظیم ولتاژ اتوماتیک (AVR)

بسیاری از مدل های UPS دارای فناوری تنظیم اتوماتیک ولتاژ (AVR) هستند که ولتاژ ورودی را برای اطمینان از یک منبع تغذیه ثابت و ایمن تثبیت می نماید. فناروی AVR دستگاه ها را در برابر شرایط اضافه بار و کمبود ولتاژ محافظت می نماید و بدین ترتیب طول عمر و قابلیت اطمینان آن ها را افزایش می دهد.

محافظت از داده ها

یکی از مواردی که هنگام کار با دستگاه های الکترونیک اهمیت دارد، پایداری کار با آن ها و حفاظت از داده هایی است که روی آن ها ذخیره می گردد. نوسانات ولتاژ و قطعی برق می تواند به سادگی موجب از دست رفتن کارهای ذخیره نشده و حتی آسیب جدی به دستگاه های ذخیره سازی و از دست رفتن داده های ذخیره شده گردد. بنابراین برای رایانه ها و سایر دستگاه های حساس که روی آن ها داده های مختلف نگهداری می گردد، استفاده از یک یو پی اس می تواند محافظت خوبی برای داده ها فراهم کند.

حتی دستگاه های یو پی اس اغلب شامل نرم افزاری هستند که امکان خاموش شدن اتوماتیک دستگاه های متصل را در صورت قطعی برق طولانی مدت فراهم می نماید بنابراین از ذخیره درست داده ها پیش از خاموش شدن دستگاه اطمینان حاصل می گردد.

ایمنی تجهیزات

یو پی اس علاوه بر محافظت از داده ها، از خود سخت افزار هم محافظت می نماید. قطع ناگهانی برق می تواند باعث آسیب یا خرابی تجهیزات مختلف گردد، به ویژه در دستگاه هایی با قطعات متحرک مانند هارد دیسک سر و کار دارند. با ارائه یک منبع تغذیه پایدار، یک یو پی اس به جلوگیری از چنین آسیب هایی یاری می نماید و طول عمر دستگاه های مختلف را افزایش می دهد.

مقدار صرفه جویی در مصرف برق با یو پی اس خانگی

با نگاهی به موارد اشاره شده از جمله تنظیم و تثبیت ولتاژ، پشتیبان گیری هوشمند از باتری با خاموش کردن دستگاه های غیر ضروری، می توان گفت که یک یو پی اس به خوبی می تواند باعث صرفه جویی در مصرف برق گردد. علاوه بر این، قابلیت های نظارت و مدیریت که به وسیله یو پی اس فراهم می گردد، به کاربران یاری می نماید تا مصرف برق را دنبال و بهینه نمایند و ویژگی هایی مانند اصلاح ضریب توان هم اتلاف انرژی را به حداقل می رسانند. بدین ترتیب گزارش ها نشان می دهد که به کارگیری یک UPS خانگی می تواند 5 تا 15 درصد در مصرف برق صرفه جویی کند و مبلغ قبض برق را کاهش دهد.

اطمینان خاطر

نصب یک یو پی اس در خانه، می تواند آرامش خاطر را برای شما به ارمغان آورد، چون همواره می دانید که یک راهکار برق پشتیبان برای تأمین برق لوازم الکترونیکی در اختیار دارید که در زمان های ضروری یا شرایط ناپایدار الکتریکی می توانید به آن تکیه کنید. این موضوع به ویژه برای افرادی که برای اهداف دورکاری، ارتباطی یا امنیتی به دستگاه های الکترونیکی متکی هستند، بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این صرفه جویی در مصرف برق هم که در نتیجه استفاده از یو پی اس ممکن می گردد، به اقتصاد کلی خانه یاری خواهد نمود.

انعطاف پذیری و راحتی

واحدهای یو پی اس در مقدار ها و پیکربندی های مختلف مطابق با احتیاجها و چیدمان های متفاوت طراحی می شوند. چه به یک یو پی اس رومیزی جمع وجور برای میز کار خود در خانه یا یک واحد بزرگ تر برای محافظت از چندین دستگاه در اتاق نشیمن احتیاج داشته باشید، گزینه ای متناسب با احتیاجهای شما وجود دارد.

به طور کلی می توان گفت که یک یو پی اس خانگی، راحتی، محافظت و آرامش خاطر را به ارمغان می آورد و بدین ترتیب یک سرمایه گذاری ضروری برای خانواده هایی است که در پی محافظت از وسایل الکترونیکی و صرفه جویی در مصرف برق هستند.

عوامل مؤثر در انتخاب یو پی اس خانگی

برای انتخاب برترین یو پی اس (منبع برق اضطراری) خانگی باید فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته گردد تا مطمئن شوید که احتیاجهای شما را به طور مؤثر برآورده می نماید. بنابراین در اینجا به چکیده ای از آنچه باید توجه داشته باشید اشاره می کنیم:

توان یو پی اس برای استفاده خانگی باید چقدر باشد؟

پیش از خرید یک دستگاه UPS مناسب، باید مصرف برق کلی دستگاه هایی را که قرار است به UPS متصل شوند، محاسبه کنید. این موضوع شامل رایانه ها، روترها، مودم ها، لامپ ها و غیره می گردد. یک یو پی اس با توان (بر حسب وات) مناسب انتخاب کنید که به راحتی از کل مصرف برق فراتر برود تا مطمئن شوید که می تواند تمام دستگاه ها را در هنگام قطع برق تأمین کند.

به خاطر داشته باشید که بعضی از دستگاه ها، مانند موتورها یا چاپگرها، ممکن است احتیاج به برق زیادی برای راه اندازی داشته باشند که باید در محاسبه مصرف برق کلی و انتخاب UPS نظر گرفته گردد.

زمان پشتیبان باتری

این زمان معین می نماید که در هنگام قطعی برق چه مدت به UPS احتیاج دارید. در مجموع این موضوع به نوع کاربری شما بستگی دارد و اینکه برق بدون وقفه چقدر برای شما حیاتی است. واحدهای یو پی اس با ظرفیت های باتری متفاوتی عرضه می شوند و زمان های شارژدهی آن ها از چند دقیقه تا چند ساعت فرق دارد.

چه نوع یو پی اس برای مصارف خانگی مناسب است؟

سه نوع اصلی یو پی اس وجود دارد که شامل آماده به کار، لاین اینتراکتیو (خط تعاملی) و آنلاین می شوند. هر نوع سطوح مختلف حفاظت و کارایی را ارائه می دهد. یو پی اس آنلاین بالاترین سطح حفاظت را ارائه می دهد اما در عین حال گران ترین نیز هست.

یو پی اس آماده به کار

پشتیبان گیری اولیه از باتری و حفاظت از نوسانات را فراهم می نماید که برای خانه و دفاتر کوچک با احتیاج برق میانه مناسب است.

یو پی اس خط تعاملی

این مدل های UPS علاوه بر پشتیبانی از باتری و حفاظت از نوسانات، تنظیم ولتاژ را هم ارائه می دهند و بدین ترتیب برای محیط هایی با نوسانات مکرر ولتاژ ایدئال هستند.

یو پی اس آنلاین

این مدل بالاترین سطح حفاظت از توان را با تنظیم مداوم ولتاژ و زمان انتقال صفر در هنگام قطعی ارائه می دهد و با توجه به فناوری، برای مراکز کاربردی و مهم مانند سرورها و مراکز داده توصیه می گردد.

تنظیم ولتاژ

برای اینکه به دستگاه های شما هنگام نوسان برق آسیبی نرسد، باید در پی یک یو پی اس با تنظیم اتوماتیک ولتاژ (AVR) باشید تا ولتاژ ورودی را تثبیت و از دستگاه های شما در برابر نوسانات ولتاژ محافظت کند. بدین ترتیب از داشتن یک منبع تغذیه ثابت اطمینان حاصل می کنید.

تعداد و نوع پریزها

حتما تعداد و انواع پریزهای مورد احتیاج برای دستگاه های خود را در نظر بگیرید تا پس از خرید دچار مشکل نشوید. کافی است از خروجی دستگاه های خود که قرار است به UPS متصل شوند مطلع باشید و سپس آنالیز کنید که آیا یو پی اس دارای پریزهای کافی و انواع مناسب برای پشتیبانی از دستگاه های شما هست یا خیر. بعلاوه بهتر است به مواردی مانند خروجی های پشتیبان بر اساس باتری و خروجی های محافظت در برابر نوسان برق دقت کنید و به تعداد چندشاخه ها و سوکت های USB توجه داشته باشید.

نرم افزار و اتصال

بعضی از مدل های UPS دارای نرم افزاری هستند که به شما امکان می دهد مصرف برق را بهتر کنترل کنید، تنظیمات آن را مدیریت کنید و دستگاه های متصل را در هنگام قطع برق به طور ایمن خاموش نمایید. باید آنالیز کنید که آیا UPS مورد نظرتان از گزینه های اتصال مانند USB یا اترنت برای ادغام با سیستم های مختلف رایانه شما پشتیبانی کند.

معروفیت و گارانتی برند

یو پی اس از دستگاه هایی است که باید به کیفیت آن توجه زیادی داشته باشید چون عمر و سلامت دیگر قطعات رایانه ای شما به شدت به آن وابسته است. بنابراین برند معتبری را انتخاب کنید که در زمینه سیستم های UPS قابل اعتماد و شناخته شده باشد. بعلاوه دوره گارانتی و شرایط ارائه شده به وسیله سازنده را آنالیز کنید تا در صورت بروز هرگونه مسئله ای برای پشتیبانی و دریافت خدمات دچار مشکل نشوید.

ابعاد دستگاه

مقدار فیزیکی و فرم فاکتور دستگاه یو پی اس هم از دیگر مواردی است که باید در نظر گرفته گردد، به خصوص اگر فضای خانه شما محدود است، توجه نکردن به این موضوع می تواند چالش برانگیز گردد. واحدهای یو پی اس در شکل ها و مقدار های مختلف، از جمله مدل های عمودی، رک و مدل های رومیزی جمع وجور عرضه می شوند.

بودجه

در زمینه دستگاه های الکترونیکی دیگر بودجه از مواردی است که در ابتدا به آن توجه می کنید اما در زمینه یوپی اس، هرچند همچنان اهمیت دارد اما باید جزو اولویت های آخر شما باشد. با توجه به احتیاجهای خود گزینه های مناسب را پیدا کنید و سپس بر اساس بودجه برترین آن ها را که ترکیبی از کیفیت و قیمت مناسب را همراه داشته باشد، انتخاب کنید. در هر حال به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری برای خرید یک یو پی اس با کیفیت می تواند از لوازم الکترونیکی ارزشمند شما در برابر آسیب های ناشی از نوسانات برق و قطعی محافظت کند.

ویژگی های اضافه

علاوه بر ویژگی های پایه که برای انتخاب یک یو پی اس باید به آن ها توجه کنید، این دستگاه ها می توانند قابلیت های دیگری هم داشته باشند که ساده تر احتیاجهای شما را برآورده نمایند. از جمله این قابلیت ها می توان به نمایشگر LCD برای نظارت آسان بر شرایط UPS، عمر باتری و مصرف برق، قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی برای خاموش شدن اتوماتیک پریزهای بدون استفاده و مدیریت از راه دور برای کنترل دستگاه حتی زمانی که کاربر نزدیک آن نیست، اشاره نمود.

جمع بندی راهنمای خرید برترین یو پی اس خانگی

در این مطلب به اهمیت استفاده از یو پی اس خانگی اشاره نمودیم که می تواند متناسب با احتیاجهای شما، محافظت کاملی از دستگاه های الکترونیکی فراهم کند. در زمینه انتخاب یک منبع تغذیه اضطراری مناسب باید در نظر داشته باشید که به مقدار مصرف دستگاه هایی که قرار است به آن متصل شوند، در ابتدا توجه داشته باشید و بودجه را در اولویت های آخر قرار دهید. سرمایه گذاری در انتخاب یک UPS مناسب نه تنها دستگاه های شما را از آسیب تماشا محافظت می نماید، بلکه می تواند به مقدار زیادی باعث صرفه جویی در مصرف برق هم بگردد.

منابع: NY Times, How to Geek, APC, UES

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 فروردین 1403 بروزرسانی: 27 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16751

به "راهنمای انتخاب برترین یو پی اس خانگی؛ محافظت سراسری از قطعات الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب برترین یو پی اس خانگی؛ محافظت سراسری از قطعات الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید