دعوا بر سر 200 تن طلا و جواهرات کشتی افسانه ای

به گزارش کنفرانس هکا، دولت کلمبیا روز پنجشنبه 10 فوریه یک گام دیگر به تصاحب محموله با ارزش کشتی سن خوزه نزدیک تر شد. بقایای این کشتی افسانه ای شامل محموله ای 200 تنی از طلا و جواهر در سال 2015 در اعماق آب های سواحل این کشور کشف شد.

دعوا بر سر 200 تن طلا و جواهرات کشتی افسانه ای

به گزارش یورونیوز، از آن زمان تا به امروز دعوای حقوقی بر سر مالکیت این محموله نفیس، مانع از رونمایی رسمی آن شده است. اکنون کلمبیا در نظر دارد با اعلام این محموله به عنوان گنجینه ملی زمینه نمایش آینده آن در موزه ای که قرار است به همین بهانه در بندر کارتاخنا (Cartagena) ساخته گردد، را فراهم کند.

زمانیکه این کشتی در 7 ژوئن 1708 میلادی به وسیله نیروی دریایی بریتانیا غرق شد، کلمبیا هنوز یکی از مستعمره های اسپانیا بود و محموله کشتی هم از کشور های آمریکای لاتین به ویژه بولیوی و پرو ابتدا به بندر کارتاخنای کلمبیا منتقل و پس از آن به مقصد اروپا بارگیری شده بود؛ وضعیتی پیچیده که باعث شده همه این کشور ها داعیه تصاحب این محموله نفیس را داشته باشند و دستکم شانس خود را برای این دارایی که ارزش آن تا 17 میلیارد دلار هم تخمین زده شده است، بیازمایند.

مادرید می گوید این کشتی یک دارایی دولتی اسپانیاست و همزمان یک گروه از بومیان بولیوی ادعا می نمایند که این محموله حاصل زحمات و کار اجباری اجدادشان در معدن نقره بوده است.

طبق دستورالعملی که دفتر ریاست جمهوری کلمبیا روز پنجشنبه 10 فوریه منتشر نموده شرکت های علاقمند به مشارکت در انتقال این گنجینه از کف دریا باید با امضاء قراردادی با دولت بوگوتا، نسبت به اعلام جزئیات برنامه و ثبت کشفیات خود در حین عملیات، تعهد بدهند.

تخمین زده می گردد حداقل 200 تن طلا، نقره، زمرد و جواهرات و سنگ های قیمتی از بقایای این کشتی از به سطح زمین منتقل گردد. کلمبیا می گوید هزینه عملیات در عمق 600 تا 1000 متری بالغ بر 70 میلیون دلار خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13360

به "دعوا بر سر 200 تن طلا و جواهرات کشتی افسانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوا بر سر 200 تن طلا و جواهرات کشتی افسانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید