دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟

به گزارش کنفرانس هکا، آیا تا حالا به این فکر نموده اید که دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟ آیا می دانید فیلترهای دستگاه تصفیه آب به چه روشی آلاینده ها را از بین می برند؟ نوشیدن آب سالم و خوش طعم نعمت بزرگی است که با یاری دستگاه تصفیه آب خانگی نصیب ما می گردد.

دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟

دستگاه تصفیه آب به کاهش آلاینده هایی مانند کلر، آهن، گوگرد و موارد دیگر از آب مصرفی ما یاری می نماید. رسوبات و املاح آب در طولانی مدت خطرناک هستند و باعث مسائل کلیوی خواهند شد. بنابراین دستگاه تصفیه آب نقش مهمی در جهت حفظ سلامت ما دارد.

آشنایی با نحوه تصفیه آب به وسیله دستگاه تصفیه آب خانگی به ما یاری می نماید از خرابی های احتمالی سیستم جلوگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره عملکرد و کاربردهای دستگاه تصفیه آب خانگی با ما همراه شوید.

چنانچه در مورد خرید، نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب احتیاج به مشاوره بیشتر یا خدمات دارید به وبسایت خبرنگاران مراجعه کنید و به وسیله ثبت سفارش در صفحه مربوطه با نصاب تصفیه آب مشاوره رایگان داشته باشید.

نکات کلیدی

 • نصب دستگاه تصفیه آب نه تنها طعم و کیفیت آب آشامیدنی را بهتر می نماید بلکه باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد.
 • دستگاه های تصفیه آب خانگی آلودگی آب را طی چند مرحله از بین می برند.
 • آب تصفیه شده طعم و بوی خوبی دارد و روی ظروف لکه نمی گذارد.
 • بهتر است ظرف آب حیوانات خانگی خود را از آب تصفیه شده پر کنید.

دستگاه تصفیه آب چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه آنالیز کنیم دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند، بهتر است با کاربرد این سیستم آشنا شویم. دستگاه تصفیه آب، آب تمیز را برای مصارف پخت و پز و نوشیدن تامین می نماید. این سیستم زیر سینک ظرفشویی نصب می گردد و شیر برداشت آب کنار شیر ظرفشویی قرار می گیرد.

با نصب دستگاه تصفیه آب می توانید از آب باکیفیت و تمیز بهره ببرید. یادتان باشد تصفیه خانه های ایران اغلب دارای حد استاندارد ثابت و معین هستند. فرایند تصفیه آب بعد از ورود آب به این تصفیه خانه ها آغاز می گردد؛ اما تا حدی ادامه دارد که مطابق با استانداردهای داخلی ایران است.

کیفیت لوله کشی آب شهری در ایران در حد بالایی نیست و حین انتقال، مواد آلاینده زیادی به آب اضافه می شوند.

پس نتیجه می گیریم آب مصرفی که به وسیله لوله کشی به دست ما می رسد استاندارد قابل قبولی ندارد. پس باید به فکر چاره باشیم. برترین راهکار نصب دستگاه تصفیه آب است.

دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟

دستگاه های تصفیه آب از قطعات مختلفی مانند فیلتر ممبران، فیلتر تصفیه آب، کوییک فیتینگ، اتصالات پلاستیکی، شیر برقی، ترانس دستگاه، شاسی دستگاه، گیج فشار روغنی، پمپ دستگاه و هوزینگ ممبران تشکیل می شوند. هر کدام از این قطعات نقش موثری در روند تصفیه آب دارند.

در ابتدای کار، آب از راه شیر ورودی وارد دستگاه تصفیه می گردد. سپس از فیلتر الیافی pp عبور می نماید و ذرات درشت آب تصفیه می گردد. این ذرات شامل ناخالصی هایی مانند رسوب و سیلت است.

آب حاوی رسوب می تواند در طول زمان به لوله کشی و وسایل برقی شما مانند کتری برقی آسیب برساند. اما این فیلتر به جلوگیری از این خلوص ناخواسته یاری می نماید. توصیه می گردد هر 2 تا 3 ماه یکبار این فیلتر را تعویض کنید تا سیستم فیلتراسیون در برترین حالت کار کند.

بعد از این مرحله آب وارد دو فیلتر کربنی می گردد. این فیلترها ترکیبات شیمیایی مخصوصا کلر را از آب جدا می نمایند. مرحله چهارم مهم ترین مرحله تصفیه آب خانگی است. در این مرحله فیلتر ممبران نقش اصلی را بر عهده دارد.

این فیلتر بیشتر آلودگی ها و ذرات آب را جدا می نماید. این مرحله به حذف رسوبات و آلاینده های به جای مانده از آب قبل از رسیدن به شیر برداشت یاری می نماید. توصیه می کنیم برای نتایج بهتر و برطرف علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب هر 6 تا 12 ماه یکبار فیلتر ممبران را تعویض کنید.

بعد از فیلتر ممبران نوبت به فیلتر پست کربن می رسد. این فیلتر آلاینده هایی را جدا می نماید که آب را بد طعم و بدبو می نمایند.

فیلتر مینرال در مرحله بعد مواد معدنی مورد احتیاج بدن را به آب اضافه می نماید. این آب تصفیه شده و خوش طعم و خوش بو وارد مخزن ذخیره می گردد. به محض باز کردن شیر برداشت روی سینک این مخزن تحت فشار آب تصفیه شده را به شیر پمپاژ می نماید.

مشاهده رایگان قیمت نصب تصفیه آب

مزایای دستگاه تصفیه آب چیست؟

فیلتر آب نه تنها برای شما، بلکه برای خانواده و حتی حیوانات خانگی شما هم مفید است. با خرید دستگاه تصفیه آب می توانید هر ساعت شبانه روز به آب تصفیه شده برای پخت و پز و نوشیدن دسترسی داشته باشید.

با فیلتر آب آلاینده ها، رسوبات و باکتری هایی که مولد بوی بد، ظاهر یا طعم بد آب هستند از بین می روند. بنابراین از نوشیدن آب خوش طعم و بدون بو لذت خواهید برد.

تجربه شخصی و تحقیقات به عمل آمده همگی حاکی از این است که آب تصفیه نشده علاوه بر سلامت انسان روی حیوانات خانگی هم تاثیر دارد. بسیاری از دامپزشکان توصیه می نمایند ظرف آب سگ یا گربه خانگی خود را با آب تصفیه شده پر کنید؛ زیرا ممکن است در طول زمان دچار بیماری های کلیوی شوند.

با شستن ظروف با آب تصفیه از ایجاد لکه های زنگ زدگی و رسوب ناشی از آب سخت روی وسایل جلوگیری کنید. بنابراین بدون خشک کردن هم همواره ظروفی تمیز و براق دارید. این مسئله مخصوصا درباره ظروف بلوری و کریستال خیلی اهمیت دارد.

اگرچه نصب دستگاه تصفیه آب هزینه هایی دارد، اما به مزایای بیشمار آن می ارزد. در ادامه بعضی از مزایای نصب دستگاه تصفیه آب را با هم مرور می کنیم.

1. آرامش روانی

بزرگ ترین و مهم ترین مزیت نصب دستگاه تصفیه آب این است که بدانید آب تمیز و سالمی می نوشید.

2. آب سالم برای خانواده

مهم ترین مزیت نصب سیستم تصفیه آب خانگی این است که مطمئن هستید خانواده و مهمانان شما منبع آبی سالم برای آشامیدن دارند. حتی حیوان خانگی شما هم آب سالم می نوشد.

3. کاهش بروز بیماری های گوارشی

آب آشامیدنی که فیلتر نشده ممکن است حاوی ارگانیسم ها و باکتری ها باشد. بعضی از باکتری های موجود در آب تصفیه نشده مانند E. coli منجر به بیماری و ناراحتی شدید دستگاه گوارش می شوند.

4. بهبود بو و طعم آب

این گزینه هم یکی از مزایای مهم نصب سیستم تصفیه آب خانگی است. آلاینده های داخل آب می توانند باعث شوند آب طعم عجیب یا بوی مضر بدهد. وجود سولفید هیدروژن باعث بوی بد تخم مرغ می گردد. سرب، آهن، جیوه و بعلاوه آرسنیک ممکن است منجر به بو یا طعم فلز شوند.

5. سازگار با محیط زیست

نصب سیستم تصفیه آب خانگی علاوه بر فواید سلامتی مزایای بسیاری برای محیط زیست دارد. با استفاده از فیلتر آب خانگی، می توانید به مقدار قابل توجهی استفاده از بطری پلاستیکی را کاهش دهید.

6. کاهش خطر ابتلا به سرطان

بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از شرکت های بزرگ چندین سال است که آلاینده ها را در خاک و منابع آب می ریزند. بسیاری از این مواد شیمیایی سرطان زا هستند و خطرات سلامتی زیادی دارند.

دستگاه تصفیه آب این مواد شیمیایی را از بین می برد. از این رو به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها مانند سرطان مثانه، سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم یاری می نماید.

در چه مواقعی به دستگاه تصفیه آب احتیاج داریم؟

حالا که متوجه شدیم دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند بهتر است به این نکته بپردازیم که چه زمانی به این دستگاه پرکاربرد احتیاج داریم. آب آلوده لکه هایی به جا می گذارد، طعم بدی دارد یا بدبو است. علائمی که نشان می دهند به دستگاه تصفیه آب احتیاج دارید شامل موارد زیر است:

 • بوی تخم مرغ گندیده از آب آشامیدنی
 • رگه هایی روی ظروف و رسوب روی لوله کشی ها
 • طعم بد آب آشامیدنی
 • لکه های زنگ زدگی روی وسایل برقی از جمله کتری برقی
 • لوله های زنگ زده و خورده شده
 • رسوبات داخل اتو و کتری
 • لکه سفید روی ظروف بلوری

بیشتر بخوانید: آموزش نصب دستگاه تصفیه آب

خطرات وجود آلاینده در آب آشامیدنی

آلودگی آب به علت وجود آلاینده های مختلفی است که در لوله کشی ها وجود دارند. در ادامه این آلاینده ها و ترکیبات شیمیایی و خطرات هر کدام را آنالیز می کنیم.

 • آرسنیک

قرار گرفتن در معرض این آلاینده می تواند در طول زمان سمی گردد. علاوه بر این، تماس طولانی مدت با آرسنیک با شرایط مختلف پوست و سلامت مرتبط است.

 • نیترات ها

این ترکیب شیمیایی می تواند باعث رشد باکتری های مضر در آب و افزایش فراوری سرطان در بزرگسالان گردد.

 • سرب

این ماده شیمیایی نامرئی، بی بو و بی مزه است و تشخیص دشواری دارد. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت این ماده می تواند منجر به مسائل جسمی گردد.

 • PFOS

این مواد شیمیایی ساخته دست بشر است که ممکن است به منابع آب نشت نموده باشند و به سختی در محیط و بدن انسان تجزیه می گردد. مطالعات نشان داده اند که این ترکیبات می توانند در طول زمان در بدن شما تجمع پیدا نمایند و منجر به پیامدهای منفی برای سلامتی شوند.

برای خرید دستگاه تصفیه آب به خوبی تحقیق کنید و با دید باز پیش بروید. استفاده از دستگاه تصفیه آب تقلبی نه تنها مزایایی ندارد بلکه سراسر ضرر است. بنابراین خوب پرس و جو کنید و در نهایت دستگاه تصفیه آب مناسبی را تهیه نمایید.

نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب با خبرنگاران!

جمع بندی

در این مقاله آنالیز کردیم که دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند و چه کاربردهایی دارد. حالا که از مزایای بیشمار دستگاه تصفیه آب خانگی مطلع هستید دیگر نباید علتی برای مصرف آب تصفیه نشده داشته باشید.

یک بار هزینه کنید و برای یک عمر آسوده خاطر باشید. مصرف آب تمیز و تصفیه شده به کاهش مسائل گوارشی و سیستم کلیوی شما یاری می نماید. پس برای نوشیدن آب خوش طعم و خوش بو از الان به فکر نصب دستگاه تصفیه آب برای آشپزخانه خود باشید.

منبع

https://www.aquasana.com

سوالات متداول

آیا ارزش دارد برای دستگاه تصفیه آب هزینه کنم؟

بله. دستگاه تصفیه آب فواید زیادی برای سلامتی دارد. آب را تمیز و بدون املاح می نماید و آلودگی ها را از بین می برد.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی ایمن است؟

تحقیقات نشان داده آب تصفیه که در بطری های پلاستیکی به فروش می رسند به میزان آب لوله کشی مضر هستند. نصب دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به آب بطری مقرون به صرفه تر، سازگار با محیط زیست و بعلاوه ایمن است.

آیا نصب دستگاه تصفیه آب روی فشار آب تأثیر می گذارد؟

بله. این نوع سیستم فیلتر آب، آلاینده های ورودی را کنترل می نماید. این فرایند به کاهش سرعت جریان آب احتیاج دارد. بنابراین با کاهش فشار آب روبه رو می شویم.

منبع: آچاره
انتشار: 6 اسفند 1402 بروزرسانی: 6 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15401

به "دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه تصفیه آب چگونه کار میکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید