در صورت اصابت رعدوبرق به خودروی برقی چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش کنفرانس هکا، شاید بعضی مالکان خودروهای برقی نگران برخورد رعدوبرق یا صاعقه با خودروی خود باشند. در این صورت چه اتفاقی رخ می دهد؟

در صورت اصابت رعدوبرق به خودروی برقی چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بعضی نقاط دنیا در ماه های اخیر با آب وهوای نامساعد و طوفانی دست وپنجه نرم نموده اند و احتمال وقوع رعدوبرق یا صاعقه وجود داشته است.

براساس گزارش پدال، قبلاً ثابت شده که اگر خودرویی درون سوز در طوفان الکتریکی گیر بیفتد مشکل خاصی نخواهد داشت اما اگر این موضوع برای خودرویی که با برق 400 ولت کار می نماید رخ دهد چه خواهد شد؟ قبلاً گفته شده رعدوبرق می تواند باعث آسیب تماشا بدنه و سیم کشی خودروهای درون سوز گردد اما معمولاً این خودروها آسیب جدی ای تجربه نمی نمایند و خوشبختانه خودروهای برقی نیز شرایط مشابهی دارند. البته بعضی سازمان های نجات توصیه می نمایند رانندگان خودروهای برقی در شرایطی همانند تصادف، آتش سوزی و گیر کردن در آب وهوای نامساعد محتاط تر باشند چراکه مجموعه باتری ولتاژ بالای این خودروها می تواند خطرناک باشد.

قطعاً زمانی که در یک طوفان الکتریکی گیر می افتید باید هوشیار باشید و خودرو خود را از بابت آسیب های احتمالی آنالیز کنید. اگر از این موضوع مطمئن نیستید برترین روش تماس با یک تکنسین خبره یا امداد جاده ای شرکت خودروساز برای اطمینان از آسیب نتماشا خودروست. خودروهای برقی نیز در هنگام مواجهه با رعدوبرق مشابه خودروهای درون سوز عمل می نمایند. باید به یاد داشت که الکتریسیته یا جریان برق مدام کوشش می نماید تا راهی برای عبور از اجسام رسانا پیدا کند. بخشی که خودرو با زمین تماس دارد لاستیک های آن است و بنابراین الکتریسیته نمی تواند محلی برای عبور داشته باشد. بعلاوه موارد زیادی وجود دارد که شما را از برخورد صاعقه و عبور جریان برق در زمان رانندگی یا حضور در کابین خودرو جدا می نماید. جریان برق می خواهد به وسیله بدنه فلزی و اجسام رسانا عبور کند و امکان انتقال آن به وسیله چرم، پلاستیک یا پوشش پارچه ای کابین وجود نخواهد داشت.

اما اگر در بیرون از خودرو حضور داشته و بدنه آن را لمس کنید و به صورت ناگهانی رعدوبرق به خودرو برخورد کند شما نیز آسیب خواهید دید. در واقع شما میدانی برای عبور جریان برق خواهید بود؛ اما سؤالی که پیش می آید این است که آیا در زمان وقوع طوفان باید خودروی برقی را شارژ نکرد؟ اگرچه شارژ خودروی برقی در چنین مواقعی ناایمن نیست اما بهتر است در زمان قطع و وصل جریان شارژ دقت کنید. احتمال سوختن فیوز یا اتصال کوتاه در چنین مواقعی وجود دارد و بنابراین باید هوشیار بود. سازمان آتش نشانی و نجات استرالیا می گوید: همواره در زمان شارژ خودرو و وسایل برقی در زمان بارش باران و برق احتیاط کنید و مخصوصاً زمانی که طوفان های الکتریکی رخ می دهد این دقت باید بیشتر باشد.

کانکتورها به گونه ای طراحی شده اند که در زمان بارش باران نیز قابل استفاده باشند. مدیرعامل جت شارژ دراین باره می گوید: در زمان استفاده از شارژرهای AC و DC و به ویژه شارژرهای DC که قدرت بیشتری دارند، جریان برق به محض وصل کردن دوشاخه راهی باتری نمی گردد. زمانی که دوشاخه را به خودرو وصل می کنید بعضی اقدامات ایمنی قبل از آغاز شارژ باتری انجام می گردد که شامل مسائل و خطاهای جریان برق است. در واقع سیستم از خودرو می پرسد حداکثر جریان شارژ ایمن تو چقدر است. زمانی که مسئله ای در سیم کشی خودرو یا دیگر بخش ها تشخیص داده گردد عملیات شارژ آغاز نخواهد شد.

او ادامه می دهد: تنها چیزی که باید در زمان شارژ خودرو در هوای بارانی آنالیز کرد بیرون زدن اتصالات کابل از زیر پوشش محافظتی است و درصورتی که سیم کشی شارژرها در معرض دید باشد خطرناک خواهد بود چراکه ما با دستگاه ها و تجهیزات برقی سر و کار داریم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1402 بروزرسانی: 3 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15331

به "در صورت اصابت رعدوبرق به خودروی برقی چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت اصابت رعدوبرق به خودروی برقی چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید