دریای سرخ در مریخ

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا نوشت: مدارگرد آژانس فضایی اروپا شواهدی قطعی از حجم زیادی از یخ آب متمرکز در اطراف استوای مریخ کشف کرده است.

دریای سرخ در مریخ

اگرچه سیاره مریخ در حال حاضر شبیه به جهانی خشک و بایر به نظر می رسد، اما سطح آن دارای شواهد قابل توجهی است که نشان می دهد آب جاری در گذشته در آن وجود داشته است.

این شواهد شامل وجود کانال های رودخانه ای خشک شده، بقایای بستر اقیانوس ها و دریاچه های باستانی و دره هایی است که با فرسایش آبی تعیین شده اند.

به نقل از آی ای، دانشمندان اغلب از صحرای آتاکامای زمین به عنوان یک ایستگاه آزمایشی برای شبیه سازی شرایط مریخ استفاده می کنند، اما صحرای آتاکاما اگرچه یکی از خشک ترین نقاط سیاره زمین است، در مقایسه با مریخ مثل یک جنگل بارانی استوایی است.

این بدان معنا نیست که سیاره سرخ کاملاً بدون آب است. در قطب های آن کلاهک های یخی وجود دارد و سطح شناسی آن نشان می دهد میلیاردها سال پیش در مریخ آب جاری فراوانی از جمله یک اقیانوس کم عمق وجود داشته است، چرا که در حال حاضر دشت های بزرگی حاکی از وجود آن وجود دارند.

  • معمای پیدا شدن مومیایی گربه در دیوار خانه های قدیمی اروپایی

  • لحظه اصابت موشک بالستیک یمن به کشتی آمریکایی

  • یک جرم عجیب در حومه کهکشان راه شیری پیدا شد

اگر روزی بشریت تصمیم به استعمار مریخ بگیرد، به منابع آبی دیگری به جز آب موجود در قطب های آن نیاز خواهد داشت.

اکنون مدارگرد آژانس فضایی اروپا شواهدی قطعی از حجم زیادی از یخ متمرکز در اطراف استوای مریخ کشف کرده است که این مخزن یخ وسیع در صورت ذوب شدن می تواند کل چشم انداز مریخ را در عمق 1.5 تا 2.7 متری از آب پر کند.

طبق اعلام آژانس فضایی اروپا، این بیشترین آبی است که تا به حال در این قسمت از مریخ یافت شده و برای پر کردن دریای سرخ زمین کافی است.

این منابع تازه یخ آب می تواند منبع فوق العاده ای برای بهره مندی مستعمرات آینده مریخ باشد.

مشاهدات راداری از این منطقه

مدارگرد مارس اکسپرس(Mars Express) نشانه هایی از لایه های یخ آب را شناسایی کرده است که چندین کیلومتر زیر سطح مریخ در منطقه اسرارآمیز استوایی آن موسوم به سازند Medusae Fossae یا MFF گسترانیده شده است.

ویژگی های ترکیبی این سازند مدت هاست دانشمندان سیاره شناس را متحیر کرده است. این سازند، ویژگی های مختلف شمایل شکل گرفته از طریق باد را به نمایش می گذارد که صدها کیلومتر را در بر می گیرد.

این سازند منطقه ای به اندازه کشور هند را پوشش می دهد و بزرگترین منبع گرد و غبار در مریخ است که اکنون تعیین شده آب نیز در بستر خود دارد.

مارس اکسپرس 15 سال پیش برای اولین بار این سازند را شناسایی کرد و رسوبات بزرگی را که تا عمق 2.5 کیلومتری می رسیدند، در معرض دید قرار داد.

اکنون این کشف تازه نشان داد که این سازند برای رادار مارس اکسپرس نسبتاً شفاف است و چگالی کمی دارد که از نشانه های وجود منابع یخ است.

با این حال، مشاهدات اولیه شواهد روشنی در مورد اینکه آیا این منابع شامل گرد و غبار، خاکستر آتشفشانی یا لایه هایی از یخ هستند، ارائه نکرده بودند. اکنون مشاهدات راداری تازه به معین این ترکیب کمک کرده است.

توماس واترز از مؤسسه اسمیتسونیان و نویسنده اصلی این مقاله، گفت: ما دوباره MFF را با استفاده از داده های تازهتر رادار مارسیس(MARSIS) مدارگرد مارس اکسپرس کاوش کردیم و متوجه شدیم که این رسوبات حتی ضخیم تر از آن چیزی هستند که فکر می کردیم و تا 3.7 کیلومتر ضخامت دارند.

اگر وجود این منبع یخ آب ثابت شود، بزرگترین ذخایر آب در مریخ خواهد بود. چنین منبع بزرگ آبی برای مریخ نشینان آینده یک موهبت خواهد بود، البته تلاش فراوانی برای استخراج آن نیاز است.

وی اضافه نمود: سیگنال های رادار به شکل هیجان انگیزی با آنچه ما انتظار داریم از یخ های لایه ای ببینیم، مطابقت دارند و مشابه سیگنال هایی هستند که از کلاهک های قطبی مریخ می بینیم که می دانیم مملو از یخ هستند.

یافته های تازه، پرسش های تازه

تازهترین یافته ها وجود لایه هایی شامل گرد و غبار و یخ را با یک لایه محافظ از غبار خشک یا خاکستر به عمق چند صد متر نشان می دهد.

این تیم تاکید می کند که ذخایر وسیع یخ در نزدیکی استوا نمی توانست تحت شرایط آب و هوایی خشن فعلی سیاره شکل گرفته باشد. در عوض، آنها باید در یک دوره آب و هوایی قبلی شکل گرفته باشند.

کالین ویلسون، دانشمند پروژه مارس اکسپرس می گوید: این تازهترین تجزیه و تحلیل، درک ما از سازند Medusae Fossae را به چالش می کشد و به همان اندازه سؤالات تازه ایجاد می کند.

وی اضافه نمود: برخی از این پرسش ها عبارتند از این که این ذخایر یخی چند وقت پیش شکل گرفته اند و مریخ در آن زمان چگونه بوده است؟ اگر تایید شود که یخ آب است، این رسوبات بزرگ درک ما را از تاریخ آب و هوای مریخ تغییر می دهد. هر منبع آب باستانی یک هدف مجذوب کننده برای اکتشافات انسانی یا رباتیک خواهد بود.

ویلسون در خاتمه گفت: متاسفانه این ذخایر از طریق صدها متر گرد و غبار پوشانده شده اند که آنها را حداقل برای چند دهه آینده غیرقابل دسترس می کند. با این حال، هر تکه یخی که پیدا کنیم به ما کمک می کند تصویر بهتری از جایی که آب مریخ قبلاً در آن جریان داشته و این که کجا جریان داشته است، بسازیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 دی 1402 بروزرسانی: 30 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14379

به "دریای سرخ در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریای سرخ در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید