دَرهای این مسجد چرا همیشه بسته است؟

به گزارش کنفرانس هکا، مسجد رنگونی های آبادان همیشه بسته است، تورها و گردشگران مدام به دَرِ بسته می خورند، درحالی که حداقل جمعه ها می توانند مسجد را باز کنند.

دَرهای این مسجد چرا همیشه بسته است؟

ایسنا: این ها حرف های علی حیدری، فعال گردشگری از اهواز است که به ایسنا می گوید. او هم مثل خیلی از راهنماها و گردشگران از این که مدام به در بسته مسجد رنگونی ها می خورند، معترض است.

حیدری می گوید: ما هر جمعه تور داریم، اما از آبان ماه تا همین حالا (اسفندماه)، در مسجد رنگونی ها بسته بوده است، درحالی که انتظار داریم حداقل جمعه ها به روی گردشگران باز گردد.

درهای مسجد رنگونی های آبادان از زمان شیوع ویروس کرونا، یعنی از اواخر زمستان سال 1398 برای مدت طولانی بسته شده است و با وجود آن که تمام محوطه ها، موزه ها و اماکن تاریخی فعالیت خود را در آخرین روزهای تابستان 1400 از سر گرفته اند، اما شرایط این مسجد هنوز معین نیست و حتی صدسالگی خود را پشت درهای بسته، بدون زائر و نظاره گر به انتها برده است.

مسجد رنگونی ها با حدود یکصدسال قدمت، هم عمر با پالایشگاه نفت آبادان است و ساخت آن به دوره ای برمی گردد که مهاجران هندی، پاکستانی و برمه ای برای کار پالایشگاه نفت راهی آبادان شده بودند. سنگِ بنای مسجد در سال 1290 خورشیدی گذاشته شده و تکمیل آن حدود هشت سال طول کشیده تا مسجدی با تزئینات و معماری های زیبا و متفاوت از مساجد ایران، ساخته گردد، در اصل معماران مسجد رنگونی ها هندی ها بوده اند که بنای مذهبی متفاوتی را در آبادان به یادگار گذاشته اند. براساس روایتی که گردآوری شده است مهاجران مسلمان آبادان مکانی را برای عبادات خود می خواستند که بعدها در زمینی متعلق به شرکت نفت ایران و انگلیس این مسجد را می سازند.

این مسجد در سال 1378 با توجه به ارزش تاریخی و معماری در فهرست آثار ملی ایران ثبت می گردد. گفته شده که در ساخت این مسجد از لوله های نفت و ریل آهن استفاده شده و برای همین ساختمان آن مقاوم بوده، حتی در دوران جنگ که فقط کمی ترک برداشته و بر اثر برخورد خمپاره یک سوراخ 70 سانتی متری در مرکز سقف آن ایجاد شده است. میراث فرهنگی یک بار قبلا مسجد را بازسازی کرده که دستکاری در تزئینات آن مایه اعتراض شده است. در سال 1399 هم طرحی برای بازسازی آن آماده شده که هنوز بعد از گذشت یک سال، به اجرا و نتیجه نرسیده است.

طبق گفته مدیر میراث فرهنگی منطقه آزاد اروند که این مسجد در محدوده آن واقع شده است، بیشترین مشکل رنگونی ها درحال حاضر رطوبت بسیار بالا، تَرَک و رانش است که اگر با همکاری اداره میراث فرهنگی استان خوزستان بازسازی گردد، درهای مسجد رنگونی ها شبانه روز باز می گردد!

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13088

به "دَرهای این مسجد چرا همیشه بسته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دَرهای این مسجد چرا همیشه بسته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید