درخواست صریح رئیس بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس کل بانک مرکزی به رئیس صندوق بین المللی پول گفت: ملت ما انتظار دارد صندوق بین المللی پول کنار آن ها باشد نه اینکه در پاسخ به درخواست های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود. اگر بی طرفی صندوق لطمه ببیند ترمیم آن کاری بسیار سخت خواهد بود.

درخواست صریح رئیس بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، اجلاس وزرای دارایی و روسای کل منطقه منا (MENA) با رئیس صندوق بین المللی پول عصر دیروز از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این اجلاس، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تشکر از اقدام صندوق برای تامین مالی کشورهای درگیر ویروس کرونا گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را در منطقه منا دید. همچنین ایران یکی از اولین کشورهایی بود که تحت برنامه RFI منابع اضطراری درخواست کرد. ما با کارکنان صندوق همکاری کردیم تا میزان نیاز در تراز پرداخت ها به خاطر این واگیری جهانی را ارزیابی کنیم.

وی اضافه کرد: از دیدگاه ما صندوق بین المللی پول یک نهاد بین المللی مستقل و غیرسیاسی است و ما امیدواریم شرایط به همین شکل باقی بماند. صندوق بین المللی پول همانند یک آتش نشان بین المللی است و ما همه در آن مشارکت داریم تا هرگاه خانه ما آتش گرفت بتوانیم با آن تماس بگیریم و درخواست کمک کنیم. مردم از ما در مقابل صندوق و همچنین بانک جهانی درخواست پاسخگویی دارند. این امر می طلبد که صندوق بین المللی پول در زمان پاسخگویی به درخواست ها بی طرف، جدی، چابک و سریع عمل کند. ملت ما انتظار دارد که صندوق بین المللی پول در کنار آن ها باشد نه اینکه در پاسخ به درخواست های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود. اگر بی طرفی صندوق بین المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن کاری بسیار سخت خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: ما در پرونده خودمان داده ها و اطلاعاتی را که درخواست شده بود در شرایط کاملاً متفاوت داخلی و بین المللی فراهم کردیم. ما از آقای آزور و تیمشان به خاطر همکاری نزدیک با ما در طول این دوره سخت قدردانی می کنیم. اینجانب از شما سرکار خانم مدیر کل درخواست می کنم تا تقاضای RFI ما بلافاصله در هیئت مدیره مطرح شود و اجازه دهید هیئت مدیره درباره آن تصمیم گیری کند. همچنین ما بر روی پشتیبانی اعضای هیئت مدیره به ویژه کسانی که نماینده کشورهای منطقه منا+ هستند حساب می کنیم.

طبق اعلام بانک مرکزی، همتی با بیان اینکه ما بر این باور هستیم که بعد انسانی این بحران باید اصل هدایت کننده ما باشد، اظهار کرد: منابع حاصل از RFI برای تامین مالی خرید دارو و تجهیزات پزشکی توسط ایران - که به شدت برای نجات زندگی مردم و جلوگیری از گسترش ویروس در منطقه مورد نیاز است- مورد استفاده قرار می گیرد. اینستکس (INSTEX) و شتا (SHTA) ابزارهایی در دسترس هستند که ساز و کارهای پایش و ایمنی در آنها تعبیه شده تا هرگونه نگرانی را بر طرف سازد.

وی در خاتمه سخنانش خطاب به رئیس صندوق بین المللی پول تاکید کرد: این یک بحران جهانی است و نیاز به همکاری جهانی هیچ گاه تا این اندازه شدید نبوده است. هیچ کشوری در امان نیست مگر اینکه تمام کشورها در امان باشند.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10130

به "درخواست صریح رئیس بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست صریح رئیس بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید