خبرنگاران تولید 190 هزار اصله نهال در نهالستان منابع طبیعی خراسان شمالی

به گزارش کنفرانس هکا، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 190 هزار اصله نهال جنگلی مشتمل بر 17 گونه در نهالستان بجنورد این اداره تولید شد که بخشی از آن برای کاشت در اختیار مردم و دستگاه های اجرایی قرار می گیرد.

خبرنگاران تولید 190 هزار اصله نهال در نهالستان منابع طبیعی خراسان شمالی

مهندس حسن وحید گفت: گونه های تولید شده شامل کاج، سرو، زبان گنجشک جنگلی، زبان گنجشک زینتی، افرای زینتی، افرا کرکو، زیتون تلخ، داغداغان، ارغوان، ارس، بلوط، زرشک جنگلی، گل محمدی، عرعر، بادام، بادامشک و تنگرس است.

وی گفت: نهالستان شهید کلاته اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به مساحت 40 هکتار در شمال شهر بجنورد در مجاورت کلاته باقرخان و در فاصله سه کیلومتری از مرکز شهر قراردارد که 17 هکتار آن مساحت مفید و مابقی آن فضای سبز است.

وی با بیان اینکه 90 هزار اصله از نهال های تولید شده در طول هفته منابع طبیعی در قالب طرح نهضت سبز توزیع می شود، گفت: از 190 هزار اصل نهال تولید 70 هزار اصله آن گلدانی و 120 هزار اصله ریشه لخت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی از آمادگی این اداره کل همانند سنوات گذشته، برای توزیع رایگان نها لهای جنگلی در طول هفته منابع طبیعی امسال(21-15 اسفندماه) در سراسر استان از طریق ادارات منابع طبیعی استان و شهرستان ها خبر داد.

میانگین سرانه فضای سبز در کشور 8 متر مربع و در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی 2.5 مترمربع است.

جنگل ها، متعالی ترین شکل اکوسیستم شناخته می شوند که وسعت آن در استان خراسان شمالی بیش از 434 هزار و 550 هکتار است.

بیش از 409 هزار و 550 هکتار از جنگل های استان در ناحیه رویشی ایران-تورانی واقع شده است و جزو جنگل های خشک و نیمه خشک مناطق کوهستانی است.

این رویشگاه در سرتاسر استان از شیب های جنوبی شهرستان مانه و سملقان تا دامنه شمالی شهرستان فاروج را دربرگرفته است.

در این منطقه، آب و هوای خشک و سرد در زمستان حاکم بوده و به دلیل گستردگی ناحیه و اختلاف اقلیمی، جنگل های این ناحیه به دو بخش کوهستانی و جلگه ای تقسیم می شود.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8807

به "خبرنگاران تولید 190 هزار اصله نهال در نهالستان منابع طبیعی خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تولید 190 هزار اصله نهال در نهالستان منابع طبیعی خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید