حقایق تکان دهنده درباره زباله

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: تا به حال به این فکر کردهاید که ما انسان ها چقدر از منابع این سیاره را در طول عمرمان مصرف می کنیم؟ ما منابع را سریع تر از زمانی که زمین برای جایگزین کردن آن ها نیاز دارد مصرف می کنیم و اگر همه مردم جهان مثل کشورهای توسعه یافته زندگی می کردند، به حداقل 4 زمین دیگر نیاز بود تا نیاز ها و خواسته هایمان را برطرف کند. در این مطلب حقایق جالب و هشداردهنده ای درباره آسیب هایمان به زمین مشاهده می کنید که امیدواریم رفتارمان را نسبت به محیط زیست تغییر دهد.

حقایق تکان دهنده درباره زباله

زباله ای که تولید می کنیم

در طول عمرمان چقدر زباله تولید می کنیم؟ اعداد و ارقام زیر درباره زباله ها واقعا هشداردهنده هستند:

 • هر فرد روزانه 20 گالن فاضلاب تولید می کند؛ که معادل 567575 گالن در طول عمر است.
 • هر فرد در طول عمرش 64 تن زباله به محل دفن زباله می فرستد.
 • آمریکا سالانه 246 میلیون تن زباله جامد تولید می کند.
 • آمریکایی ها سالانه 11 میلیون تن بطری شیشه ای دور می اندازند؛ که 440 برابر وزن تایتانیک است.
 • هر ثانیه 694 بطری پلاستیکی دور ریخته می شود که معادل 60 میلیون بطری در روز است.
 • هر روز 100 میلیون قوطی فلزی دور ریخته می شود که این مقدار برای ساخت یک شهر کافی است.
 • ما حدود 220 میلیون تن زباله در سال تولید می کنیم که با آن می توان 82000 زمین فوتبال را به ضخامت 1.8 متر با زباله پوشاند.
 • کشور های توسعه یافته بیش از 50 درصد زباله جهان را تولید می کنند.

در حال حاضر هیچ آماری درباره زباله کل جهان وجود ندارد. اما اگر فرض کنیم آمریکا 4درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد، زباله تولیدی این سیاره 4 تا 5میلیارد تن در سال است.

چقدر طول می کشد همه زباله ها تجزیه شوند؟

بیشتر زباله هایی که تولید می کنیم به محل های دفن زباله برده می شوند که دومین منبع بزرگ تولید گاز متان در جهان هستند. مقدار گاز متان منتشر شده از آن ها به مرور زمان بیشتر و برای محیط زیست خطرناک تر می شود. چون متان 25 برابر کربن دی اکسید گرما را در اتمسفر زمین به دام می اندازد؛ بنابراین سوال اینجاست: بعد از دور ریختن زباله ها، چقدر طول می کشد آن ها تجزیه شوند؟

زباله های پلاستیکی

پلاستیک محصول بسیار رایجی است که هر روز از آن استفاده می کنیم، اما مشکل بزرگی برای محیط زیست به حساب می آید. ما هر سال حدود 1.6 میلیون بشکه نفت فقط برای تولید بطری های پلاستیکی استفاده می کنیم. علاوه بر این زباله های پلاستیکی یکی از بدترین انواع زباله هستند، چون دیر تجزیه می شوند. به طور کلی حدود 1000 سال طول می کشد تا پلاستیک تجزیه شود.

 • تجزیه کیسه های پلاستیکی که هر روز استفاده می کنیم 10 تا 1000 روز سال طول می کشد.
 • تجزیه بطری های پلاستیکی 500 سال طول می کشد.
 • تجزیه قوطی های پلاستیکی فیلم 20-30 سال طول می کشد.
 • تجزیه فوم های پلاستیکی 80-90 سال طول می کشد.

پوشک های یکبار مصرف

هر سال حدود 20میلیارد پوشک یکبار مصرف دور ریخته می شود. تجزیه پوشک ها حدود 250-500 سال طول می کشد. علاوه بر این آن ها 2درصد زباله جامد اروپا را تشکیل می دهند. یک نوزاد معمولی قبل از اینکه رفتن به توالت را یاد بگیرد حدود 6000 پوشک استفاده می کند، یعنی حدود 2 تن زباله! در حال حاضر برنامه زیست محیطی بازیافت پوشک برای مبارزه با این معضل مطرح شده است.

قوطی های آلومینیومی

هر روز حدود 120000 قوطی آلومینیومی در آمریکا بازیافت می شود. زباله های فلزی که در یک دوره سه ماهه تولید می شود برای ساخت یک شهر کافی هستند. علاوه بر این حدود 80-200 سال طول می کشد تا آلومینیوم تجزیه شود.

شیشه

بازیافت شیشه بسیار رایج است و بسیاری از کشور ها این کار را انجام می دهند. استفاده از شیشه های بازیافتی مقرون به صرفه تر است. به طور کلی بازیافت شیشه آسان است و با شکستن شیشه ها و ذوب کردن آن ها انجام می شود. با این حال بسیاری از زباله های شیشه ای دفن می شوند و میلیون ها سال طول می کشد تا تجزیه شوند. شیشه های بازیافتی را می توان چند بار استفاده کرد و در این فرآیند زباله بسیار کمی تولید می شود.

زباله کاغذی

محصولات کاغذی از نظر حجم بیشترین فضا را در محل های دفن زباله اشغال می کنند. تجزیه آن ها 2-6 هفته طول می کشد که بسیار سریع تر از سایر مواد است. با این حال به دلیل حجم زیاد زباله کاغذی که تولید می کنیم اگر آن ها را بازیافت کنیم، فضای زیادی صرفه جویی می شود. علاوه بر این مصرف انرژی و منابع طبیعی را کاهش می دهد.

مواد غذایی

مواد غذایی از نظر وزن، سنگین ترین زباله ها هستند. زمان لازم برای تجزیه آن ها به نوع ماده غذایی بستگی دارد. مثلا تجزیه پوست لیمو 6 ماه و تجزیه پوست موز 4 هفته طول می کشد. علاوه بر این برای بازیافت آن ها نیاز به فضا و دسته بندی مناسب براساس زمان تجزیه است.

در اینجا رایج ترین چیز هایی که در مقادیر زیاد در محل های دفن زباله یافت می شوند و زمان لازم برای تجزیه آن ها را مشاهده می کنید:

ورق فویل زیست تخریب پذیر نیست.

پشم 1-5 سال

ته سیگار: 10-12 سال

کفی پلاستیکی کفش: 50-80 سال

لیوان پلاستیکی: 50 سال

کفش چرمی: 25-40 سال

پاکت شیر: 5 سال

یونولیت زیست تخریب پذیر نیست.

قوطی حلبی: 50 سال

باتری: 100 سال

نوار بهداشتی: 500-800 سال

نظر شما درباره زباله، بازیافت و محیط زیست چیست و در این باره چه می کنید؟ آیا راهکاری دارید که با بقیه در میان بگذارید؟

منبع: brightside

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7510

به "حقایق تکان دهنده درباره زباله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق تکان دهنده درباره زباله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید