حریم منظری تاق بستان بروزرسانی می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از پیگیری برای تهیه طرح مطالعاتی پهنه زردرنگ تاق بستان و بروزرسانی آن پس از نیم قرن اطلاع داد.

حریم منظری تاق بستان بروزرسانی می گردد

به گزارش خبرنگاران، کیومرث خانی لعل آبادی در گفت و گو با ایسنا، از پیگیری برای اجرای تهیه طرح مطالعاتی پهنه زردنگ تاق بستان اطلاع داد و اظهار کرد: پهنه زرد رنگ تاق بستان که به نوعی حریم منظری آن محسوب می گردد، آخرین بار در سال 1353 مصوب شد، اما باتوجه به گذشت زمان، نیازمند بروز رسانی است.

وی اضافه کرد: علیرغم اینکه در دهه 50 پهنه زرد رنگ تاق بستان مصوب شد، در سالهای بعد و بویژه در زمان جنگ تحمیلی عرصه و حریم پهنه زرد رنگ تاق بستان نادیده گرفته شد و ساخت و سازهای زیادی همانند رستوران ها، کبابی ها و حتی ساخت منازل مسکونی در محوطه شکارگاه انجام و دست درازی هایی به این حریم اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی استان توضیح داد: هرچند در سالهای گذشته اقداماتی برای بروز رسانی عرصه و حریم پهنه زرد رنگ تاق بستان شروع شد، از جمله اینکه مطالعات فاز صفر آن انجام گرفت، اما در عمل فاز یک مطالعات و اجرای پروژه اجرایی نشد.

وی گفت: باتوجه به اینکه در حال حاضر ساکنانی که در محدوده عرصه و حریم تاق بستان قرار دارند، برای ساخت و ساز با مشکلاتی همانند مقدار ارتفاع سازه ها روبرو هستند، بنا داریم تا پهنه زرد رنگ تاق بستان را بروز رسانی کنیم.

خانی لعل آبادی عنوان نمود: در این رابطه پیگیری های را انجام داده و اعتباری هم به این مسئله اختصاص پیدا نموده که با تخصیص آن تا انتها سال اجرای طرح مطالعاتی را شروع خواهیم کرد.

به گفته این مسئول، تهیه طرح مطالعاتی پهنه زرد تاق بستان علاوه براینکه مانع از خدشه دار شدن و دست درازی به حریم منظری این محوطه می گردد، باعث خواهد شد تا اهالی ساکن در اطراف این محدوده باستانی برای ساخت و ساز ساختمان هایشان مشخص تکلیف شوند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 اسفند 1402 بروزرسانی: 14 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15643

به "حریم منظری تاق بستان بروزرسانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریم منظری تاق بستان بروزرسانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید