حرف های جدید هوشنگ چالنگی ، جدایی از شاملو، تجربه های دیگر و چپه شدن

به گزارش کنفرانس هکا، هوشنگ چالنگی که می گوید بعد از ازدواج از شاعری کنده شده است، برای شعر نگفتنش تعبیر چپه شدن را به کار می برد. از شکل گیری شعر دیگر و جدا شدن از شاملو برای مان تعریف می نماید و این که با او تقابلی نداشته و فقط نمی خواسته شعر اجتماعی بگوید.

حرف های جدید هوشنگ چالنگی ، جدایی از شاملو، تجربه های دیگر و چپه شدن

به گزارش ایسنا، هوشنگ چالنگی، شاعر پیشکسوت که این روزها هفتادوهشت ساله شده متولد 29 مردادماه سال 1320 است. با مجله خوشه به دنیای شعر معرفی شده و با بزرگان شعر حشر و نشر داشته و در شکل گیری جریان شعری موج نو و شعر دیگر حضور داشته است، اما به گفته خودش، سال هاست که دیگر شعر نمی گوید.

متن گفت وگوی ایسنا با این شاعر در پی می آید.

 • در ویکی پدیا درباره شما این طور نوشته که متولد 1320 هستید و از پدر و خانواده تان یک خطی اطلاعات می دهد. درباره خودتان، از این که کی به سمت شعر رفتید و چه چیزی باعث شد این جرقه در شما زده گردد، بگویید.

زمان قدیم می گفتند جرقه، اما حالا مسئله علمی شده، دیگر جرقه و این ها نیست. من سنم آن قدری بالاست که اگر از پدرم آغاز کنم به درازا می کشد. پدرم راننده شرکت نفت بود و در مسجدسلیمان به دنیا آمدم.

 • پس چیزی که درباره پدرتان نوشته اند، این که یکی از ملاکین بزرگ بوده اند، درست نیست؟

من هم در جایی این را خوانده ام. پدرم مقداری ملک داشت اما ملاک نبود، شرکت نفتی بود. برادری بزرگ تر از خودم داشتم که متولد 1316 بود و تئاتر هم سرش می شد. او مرا کتاب خوان کرد. سال های 39-40 دو کتاب فروشی در لاله زار بود به نام گوتنبرگ و معرفت که یکی از آن ها کتاب کیلویی می فروخت. یادم می آید زمانی که برای کار آمدم تهران از در مغازه که رد می شدی یک ترازو دم مغازه گذاشته بود. منوچهر برادرم کتاب کیلویی می خرید و می آورد خانه. او اهل کتاب بود و ما را اهل کتاب کرد. اگر او نبود شاید ما می رفتیم شرکت نفت. یادم می آید منوچهر کتاب بوف کور صادق راهنمایی و گروه محکومین کافکا را داشت، یعنی کتاب هایش سطح بالا بودند.

همین طور سال 37-38 که من 17-18 سالم بود چهارشنبه ها برنامه ای رادیویی بود به مدت نیم ساعت که هوشنگ مستوفی که بعدها متوجه شدیم خودش از فرانسه ترجمه می کرد، کتاب می خواند؛ بوف کور راهنمایی، کلاغ آلن پو و ... من این برنامه را خیلی دوست داشتم.

آن موقع حافظ و شمس مولوی را هم می خواندم. الان هم اگر چند بیت از حافظ در خاطر دارم برای آن دوران است. ما به چیزهایی علاقه داشتیم که بیشتر به وسیله گوش و شنیدن بود نه مطالعه. این جوری به شعر علاقه مند شدیم.

 • کی اولین شعرتان را نوشتید؟

خیلی کوچک بودم. چهارده سالم بود. غزل و دوبیتی می نوشتم و برای مطبوعات مانند سیاه و سفید می فرستادم.

 • چه شد که شعر برای شما جدی تر شد؟ درباره آشنایی تان با شعر و جریان های شعر دیگر و موج نو بگویید. چطور شد که شما در آن جمع نهاده شدید؟ البته مدتی هم در مجله خوشه بودید.

بله. مدت کمی در خوشه پیش شاملو بودم و کارهایم را پیشش چاپ می کردم. او به من بسیار محبت می کرد.

من غزل سرایی می کردم. نیما خیلی روی ما تأثیر گذاشت و باعث شد شعر کلاسیک را رها کنیم. چون جوان بودیم کارهای حماسی نیما را دوست داشتیم، مثلا ول کنید اسب مرا/ راه و توشه سفرم را و نمد و زینم را/ و مرا هرزه درا، / که خیالی سرکش/به در خانه کشاندست مرا. ولی نیما به گونه ای متفاوت برای ما مطرح شد. نیما الحق والانصاف بعد از شعر کلاسیک عارف و عشقی آدم متفاوتی بود. او در عین حال که متفاوت بود تعدادی را تحت تأثیر قرار می داد.

الان می بینم نیما تنها من را تحت تأثیر قرار نداد. او هم سن و سال های خود را هم تحت تأثیر قرار داد. خیلی ها آن موقع جذب نیما شدند، ما هم به سمت نیما آمدیم، زیرا کار نیما اصالت داشت. اما به خاطر قوام و دوامی که شعر کلاسیک ما داشت و این که عده ای متوجه شده بودند نیما یک آدم استثنایی است، طردش می کردند. نیما هم زجرهای خود را برد.

 • با خوشه چطور ارتباط گرفتید؟

سربازی که می رفتم در سپاه دانش، تیپ چهار بودم. چهار ماه تعلیماتی اهواز بودیم و یک ماه هم ما را آوردند تهران و بعد در روستاها تقسیم شدیم. ما در سپاه دانش هم کار ارتش را یاد می گرفتیم و هم دبیران تدریس را یادمان می دادند. آن موقع با هوشنگ آزادی ور آشنا شدیم و مدتی هم در تهران در فرانکلین کار می کردم.

در دوره ای کار اجتماعی می نوشتم و برای مطبوعات می فرستادم؛ بیشتر مجله فردوسی. امیرهوشنگ عسگری مجله اش خوشه را که در خیابان صفی علیشاه بود به شاملو داد. من مطالب کوتاهی برای خود عسگری می فرستام که چاپ می کرد و این طور شد که سابقه ای از خوشه داشتم. یک دوره هم برای شاملو کار می کردم که ماهنامه و فصلنامه درمی آورد. او دو سه مجله داشت که روزنامه وار بودند، یعنی هفت هشت صفحه ای بودند. شاملو در درآوردن نشریه های ادبی تبحر داشت. قطع خوشه هم مانند زن روز و اطلاعات هفتگی بلند بود. شاملو که آمد طبق سلیقه خودش قطع مجله را کوتاه و مانند خواندنی ها سابق کرد. بعد من تعدادی کار برای شاملو فرستادم که مورد استقبالش نهاده شد و چاپ می کرد. اتفاقا جایی می نشستم که نزدیک دفتر شاملو بود، بین سعدی و صفی علیشاه پیش یک خانواده آشوری بودم.

خیلی ها از فردوسی آمدند سمت شاملو، که او آن ها را نپذیرفت. اما من، عبدالله کوثری و رامی را با استقبال پذیرفت. اگر به خوشه شاملو نگاه کنید، می بینید من، عبدالله کوثری و رامی هر کدام یک صفحه داریم و بقیه شاعران یک صفحه ندارند. من در چهار شماره خوشه شاملو یک صفحه داشتم به این دلیل هم گاهی پیشش می رفتم و می نشستم و صحبتی می کردم. تازه هم با آیدا ازدواج نموده بود. یادم می آید آیدا هم می آمد. چاپخانه مفصلی هم برای بابای هوشنگ عسگری بود که کلا در اختیار شاملو گذاشته بود. مدت کمی پیش شاملو بودم و سلام ما را جواب می گفت. مسائلی از نظر اجتماعی برای من پیش آمد که از شعر شاملویی کندم و به سمت بچه های شعر دیگر آمدم.

 • نقل قولی از شما وجود دارد که با شاملو تقابل پیدا کردید و به سمت شعر دیگر آمدید؛ درباره این موضوع و تقابل شرح می دهید؟

تقابلی نبود؛ شاملو انسانی نبود که آدم بخواهد با او تقابل داشته باشد. ما می آمدیم خدمت شاملو و می رفتیم. شاملو شب شعری داشت که فکر می کنم در خانقاه صفی علیشاه بود، البته دوستان می گویند آن جا نبود. چون شاملو کار من را چاپ می کرد، من جزء کسانی بودم که قرار بود شب دوم یا سوم شعر بخوانم. تازه با بچه های شعر دیگر، بهرام اردبیلی، بیژن الهی، محمود شجاعی و فیروز ناجی آشنا شده بودم. بهرام گفت که نباید پیش شاملو شعر بخوانی. من هم زنگ زدم به خود شاملو که شعر نمی خوانم، که گفت آقا پس چرا؟ گفتم ما نمی خواهیم قاطی شعر اجتماعی شویم. ماجرای من و شاملو این بود و تقابلی در کار نبود. بعد هم همدیگر را می دیدیم و یک بار هم گفت فلانی نیامدی شعر بخوانی.

 • با جمعی که بودید چه چیزهایی مطرح می شد، یعنی دیدگاه غالبی که شما را از شعر اجتماعی دور می کرد چه بود؟

بعد از نیما تعدادی شاعر آمدند مانند یدالله رویایی، احمد شاملو، م. آزاد و منوچهر آتشی. این ها دنباله رو نیما نبودند بلکه بعد از نیما آمدند، شعرشان هم شبیه شعر نیما نبود. این ها کارهای خود را کردند و شعر خود را گفتند. احمدرضا احمد بعد از آقایانی که بعد از نیما بودند، آمد. ما این ها را دنباله رو نیما نمی گوییم زیرا کارشان مستقل بود. ولی خب بعد از نیمایی ها بودند.

همان طور که گفتم بعد از این ها احمدرضا احمدی آمد که متفاوت بود. شعرهای احمدرضا احمدی به قدر قابل توجهی شخصی بود. مثلا این شعر احمدرضا احمدی آی دستم را آزاد بگذارید/ می خواهم خورشید را پاک کنم. این شعر خیلی ساده اما خیلی متفاوت از شعر کسانی بود که بعد از نیما آمدند و کسی این طور نمی گفت آی دستم را آزاد بگذارید/ می خواهم خورشید را پاک کنم. این شعر بسیار خصوصی و دارای نوستالژی دلنشینی بود، به همین دلیل خیلی از آدم ها دور احمدرضا احمدی جمع شدند. اسماعیل نوری علا جزوه شعر را به خاطر احمدرضا احمدی درآورد. جزوه شعر حدود 11 شماره درآمد که شعرهای احمدرضا احمدی اول و بعد شعر بیژن الهی بود. در دوره ای هم حمید عرفان و م. مؤید بودند.

 • آقای چالنگی گفتید شما در شب دوم شعرخوانی احمد شاملو نهاده شدید و بعد به او زنگ زدید و به اصرار دوستان گفتید من نمی آیم. شما می خواستید راه تان را از شعر شاملویی جدا کنید.

مقداری این صحبت ها بود.

 • چه چیزی برای تان پررنگ تر بود و از شعر چه می خواستید که مایل نبودید زیر سایه آن جریان باشید؟

بچه ها می گفتند شعر نباید صبغه اجتماعی داشته باشد. بیژن الهی نظرش این بود. حتی احمدرضا احمدی هم نظرش این بود، اما کارهایی که شاملو منتشر می کرد صبغه اجتماعی داشتند. حتی کارهای اول من را نگاه کنید، صبغه اجتماعی دارند. این طور شد که جزوه شعر در آمد و خیلی ها همراه احمدرضا احمدی بودند، مثلا شهرام شاهرخ تاش و شاهرخ صفایی که شاعر خوبی بود. تعدادی از شاعران این طور هستند که تعدادی شعر چاپ می نمایند و دیگر آن ها را نمی بینید. شاهرخ صفایی را دیگر ندیدم. هوتن نجات هم با بچه های جزوه شعر بود. بیژن الهی جزوه شعر را ماشین می کرد. در یادداشت های نوری علا هم آمده که یک روز آمدم دیدم بیژن پشت ماشین خوابش برده.

نوری علا اسم موج نو را به این شاعران داده بود، اسمش را هم از سینمای موج نو فرانسه گرفته بود. بیژن از بچه های شعر موج نو جدا شد، می گفت خیلی بچه های مثل هم در آن ها هستند و شعر دیگر را پایه گذاشت که دو شماره درآورد. اگر نگاه کنید، اکثر آن هایی که در موج نو بودند در شعر دیگر نیستند، مانند شهرام شاهرخ تاش و این ها. شعر دیگری ها هوتن نجات، محمود شجاعی، فیروز ناجی، پرویز اسلام پور، یدالله رویایی، بهرام اردبیلی، من و خود بیژن بودیم. البته رویایی در شماره اول بود و در کتاب دوم شعر رویایی را نگذاشتند.

 • آقای چالنگی بعضی از شاعرانی که شما با آن ها حشر و نشر داشتید، سویه های عرفانی در کارهای شان و سبک زندگی شان پررنگ شد. مثلا بیژن الهی، یا م. موید که از او نام بردید گرایش های مذهبی دارد. در خصوص این موضوع هم صحبت می کنید؟

عرفان را که نمی شناسم. بیژن و محمود شجاعی مقداری این طوری بودند. م. مؤید هم این طور بود، البته من مؤید را در خاکسپاری بیژن دیدم. اسمش را می دیم ولی نمی شناختم، مثل این که پدرش مجتهد درجه اول لاهیجان و پیش نماز آن جا بود. خودش هم در دروره ای در نجف بود. همان طور که گفتم بیژن و محمود شجاعی این را داشتند و نمی گردد بگوییم موج نویی ها علاقه مند به عرفان و مسائل این چنینی بودند، البته بقیه بچه ها را نمی دانم. فیروز ناجی و پرویز اسلام پور را نمی دانم چطور بودند.

 • بعدا یدالله رویایی جریان شعر حجم را راه انداخت. آیا با او همراهی داشتید؟

رویایی یک چیزی برای خود گفت و حجم را مطرح نمود و ماهنامه ای هم درآورد و بیانیه ای داد، اما بچه های شعر دیگر با یدالله رویایی نبودند. حتی از بچه ها امضا هم خواست اما بچه ها به سمتش نرفتند. آن زمان بیژن انگلیس بود، به بهرام زنگ زد که به سمت حجم و این ها نروید. یادم می آید رویایی مجله ای به نام روزن منتشر می کرد که دفترش در یکی از فرعی های اطراف دانشگاه بود. من آن جا می رفتم اما کاری چاپ نکردم. احمدرضا احمدی هم می آمد. اما بچه ها خودشان را جزء حجم نمی دانستند. با رویایی رفت وآمد داشتم و خانه اش هم می رفتم، اما چیزی را امضا نکردم.

 • آقای چالنگی شما چقد دیر کتاب چاپ کردید.

کار آن چنانی نداشتیم که قابل عرضه باشد. تا 34-35 سالگی دنبال شعر و شاعری بودم. بعد ازدواج کردم و به طور کلی از شعر و شاعری کنده شدم. هرچند به درد خانم و بچه ها هم نخوردم (با خنده). در هر صورت این طور شد. در واقع کاری برای چاپ نداشتم.

 • یعنی سال هایی شعر نگفتید؟

الان هم شعر نمی نویسم. تا جوان بودم چنته ای برای نوشتن داشتم. نوشتن شعر مطالعه آن چنانی می خواست که من انجام ندادم و دیگر ننوشتم. 40 سالی است که دیگر شعر نمی نویسم.

 • چند کتاب از شما در دهه 80 منتشر شد.

کتاب من را مهین خدیوی در نشر سالی درآورد. من کنده بودم. البته کتابم دوره ای پیش بیژن الهی بود و دوره ای هم پیش منوچهر آتشی. بعد هم زنگوله تنبل درآمد، این نام را هم نمی خواستم روی کتاب بگذارم چون اسم ضعیفی بود، اما خانم خدیوی گفت این نام را دوست دارد. دومین کتاب را خانم خدیوی با نام آبی ملحوظ منتشر کرد و بعد هم گزینه ای از اشعارم در مروارید و مجموعه کاملم هم در نشر افراز منتشر شد.

چپه شدم

 • چه می گردد که شاعری شعر نمی گوید؟ البته به تغییر روند زندگی و مطالعه اشاره کردید.

تا 10 سال پیش لند و لندهایی می کردم. اما چپه شدم.

 • اما همچنان شعر می خوانید؟

دوست دارم و همچنان می خوانم.

 • شاعر محبوب تان کیست که دوست دارید شعرهایش را بخوانید.

از جوانی خیلی حافظ را دوست داشتم و الان هم اگر بیت هایی در خاطر دارم برای زیر بیست سالگی ام است. شمس و مثنوی را هم می خواندم و به آن علاقه داشتم. الان هم گاهی حافظ را ورق می زنم و چیزهای تازه ای می بینم. البته در حد سواد خودم عرض می کنم، چون حافظ شناس هم نیستم.

 • در معاصران چطور؟

در معاصران خیلی حرف داریم بزنیم. شعر شاملو الحق والانصاف غیر از این که رنگ و بوی اجتماعی داشت، شعر قوی ای بود، هنوز هم کارهایی دارد که آدم می خواند می بیند از لحاظ شاعری و بدایعی که در کارش هست، شعر قوی ای است. شاملو یک شاعر منحصربه فرد است که با هم دوره ای های خود متفاوت بود. سه نوید، سه برادری/ بر فراز مون واله ری ین واژگون شد/ و آن هر سه/ من بودم / سیزده قربانی، سیزده هرکول/ بر درگاه معبد یونان/ خاکستر شد/ و آن هر سیزده / من بودم / سیصد هزار دست، سیصد هزار خدا/ در تپه های قصر خدایان/ در حلقه زنجیر یکی شد/ و آن هر سیصد هزار/من ام.

ذهن شاملو، ذهنی انسانی بود ولی به درجه بالاتری شاعر هم بود. او شاعر سطح بالایی بود، کاری به این که کارهایش صبغه اجتماعی دارند یا نه، ندارم، اما شعرهایش سطح بالا بود.

او شعر قشنگی دارد که می گوید دختران شرم/شبنم/ افتادگی/ رمه/ دختران روز/ بی خستگی دویدن/ شب/ سرشکستگی. شاملو دختران ترکمن را می گوید. اگر تمام شاعران دنیا بیایند نمی توانند چهار کلمه شاملو را بگویند. الحق این دخترها این طور بودند. من اگر 500 سال هم آن جا بودم چیزی را که شاملو متوجه شد، متوجه نمی شدم. او انسان خیلی بالایی بود و انسانیتش عمق داشت. شاملو به لحاظ مختلف شاعر بود.

 • صندلی مخاطب برای شما و جریان شعر دیگر چطور تعریف می شد؟ مخاطب چقدر اهمیت داشت؟

هر شاعر و گروه شعری ای مخاطب را در نظر دارد، چه بچه هایی که به سمت موج نو آمدند و چه کسانی که به سمت شعر دیگر رفتند. اما مخاطب شعر مانند موسیقی نیست، کمتر پیش می آید این طور باشد. مخاطب موسیقی عام است و آدم های معمولی هم ممکن است از آن لذت ببرند و آدم متخصص هم لذت می برد. اما شعر مخاطب متفاوتی دارد. بچه ها به مخاطبانی توجه می کردند که در شعر تشخصی ببیند. بیژن به این موضوع توجه می کرد و به همین دلیل کارش صبغه اجتماعی نداشت. کارهای بهرام و پرویز اسلام پور هم این طور بود.

کسی که به سمت شعر می رود، جذب شعر می گردد نه شاعر. من شعری از بیژن الهی خواندم و خوشم آمد و نمی دانستم کیست و بعدها با او آشنا شدم. بیژن شعری داشت که برای زیر بیست ودوسالگی اش بود، هنوز هم نگاه می کنید می بینید شعر نوی است؛ شب که سروهای ناز، ماه را سوراخ نموده اند/دستی بریده در اقصای شهر/ بر سقف همه گورها چراغ می آویزد. این شعر خیلی متفاوت بود و کسی آن موقع این طور نمی نوشت. این شعر هنوز هم زیباست. ما جذب این چیزها می شدیم، بعد شاعر را می شناختیم.

 • الان وضعیت شعر را چطور می بنید؟ اصلا شعرهای امروزی را پیگیری می کنید؟

عادت خواندن را که از دست نداده ام. دوستان به من لطف می نمایند، کتاب می دهند و می خوانم. شعر همواره به نوعی ادامه دارد. در ایران هنوز هم توسط جوان ها نوشته می گردد و طبق معمول همه یک جور نیستند، مانند جریان نیمایی که یک جور نبودند. بعضی از شعرها غنا دارند و زیبا هستند و به لحاظ زیبایی شناسی شعرهای متفاوتی اند. شعرها در صد سال آینده هم همین طورند؛ بعضی از بدایع استفاده نمایند و بعضی هم به لحاظ زبانی کار متفاوتی انجام می دهند.

شعر تعدادی از بچه ها را دوست دارم مانند سعید اسکندری که شعرهایش قشنگ است یا رضا بختیاری اصل که شعر اجتماعی می گوید و به لحاظ شاعرانگی قوی است؛ مثلا در شرق شهریوری/ و زورقبان بغدادی/ در دالان مه می راند/ خلیفه/ دلش برای فلسفه و بذله تنگ شده/ می رود خودش را/ توی تلویزیون تماشا کند:/ این کابل است! / در کارنامه اش هر شب/ تهمینه را عروس می نمایند اما/از رستم/ خبری نیست. /.../ من/با ابونواس در اتوبوس/یادم به خیر! /حرف ها دارم/و قرار است/در کوچه کوچه تهران/ مثلا/ با جمیع لبخندها قدم بزنم/ -یادم به خیر! /من با ابونواس/ یعنی چه؟ / یعنی گفتیم ابرهای نباریده را بچلانیم/ بلکه شهرهای شعله بخشکند/ بعد/ خورشید را ببریم بالا بنشانیم/ شاید/ اما/ شب است/ در شرق شهریوری/ شب است/ و زورقبان بغدادی/ در دالان مه می راند.... شاعران جوان هم همه مثل هم نیستند، اما کار خوب می نویسند.

 • در سال های اخیر دیده می گردد شعر بیشتر به سمت معناگرایی گرایش پیدا نموده و توجه به فرم و زبان کم رنگ تر شده است. این موضوع در درازمدت به شعر آسیب نمی زند؟

معناگرایی هیچ وقت کنار نرفته و همواره هست. اگر معناگرایی را از شعر بگیرند شعر به سمت ابسترکشن می رود. بدون معنا یعنی انتزاع، اما شعر بالاخره معنا دارد. بهترین شعرها هم معنا دارند. شما احتمالا ساده نویسی را می گویید که مانند این است که حرف روزمره را بزنید و خبری بدهید و از بدایع استفاده نکنید.

 • گاه می گویند شعر باید در لایه های دوم و سومش دیده گردد و در لایه اول باید ساده باشد.

من این ها را به دقت نمی دانم. کار می تواند ساده اما در عین حال شعر خوبی باشد؛ مانند همان چیزی که از احمدرضا احمدی خواندم؛ دستم را آزاد بگذارید؛ ساده است اما رنگ و بوی شاعرانگی قوی دارد. تعدادی از کارهای هوشنگ ایرانی این سمت را دارند و در آن ها معنایی نمی بینید. اصلا شعر نمی تواند از معنا جدا گردد. نقاشی دنیا به این سمت رفت که از معنا جدا گردد، اما شعر نمی تواند بی معنا باشد. اگر معنا را از شعر بگیرید موجودیت نخواهد داشت.

 • شما با منوچهر آتشی هم مراوده داشتید؟

همدیگر را در تهران می دیدیم و گپ و گفتی داشتیم.

 • نقل قولی از شما وجود دارد که اشرافیت فرهنگی - فلسفی در شعر را محکوم می کنید و معتقدید اگر شعر فقط یک تأویل فلسفی داشته باشد، نمی تواند موجودیت پیدا کند. هنوز هم این اعتقاد را دارید؟

زیاد فلسفه سرم نمی گردد. بیشترین توجه فلسفه قبل از سقراط به متافیزیک بوده و شاید به این دلیل این حرف را زده ام. فیلسوفی قبل سقراطی هست که می گوید حرکت وجود ندارد. این فلسفه در شعر صندلیی ندارد. شعر چیزی از هستی یا درد و رنج انسان را منعکس می نماید. فلسفه متافیریکی در شعر دنیا راهی ندارد. شعر چیز ایده آلیستی نیست بلکه نزدیک به انسان است و چیزی را تأیید نمی نماید.

 • جالب است آقای چالنگی با وجود این که با عنوان شاعر شعر دیگر شناخته می شوید، صحبت های تان سرشار از تمجید از شعر شاملو بود.

شما جوان ها شاملو و شعرهای او را بهتر می شناسید. شاملو الحق صبغه انسانی اش قوی است، از طرفی هم شاعرانگی قوی ای دارد. چه کسی می تواند هم شاعر باشد و هم عناصر اجتماعی را داشته باشد؟ میوه بر شاخه شدم/ سنگ پاره در کف کودک/ طلسم معجزتی/ مگر پناه دهد از گزند خویشتنم/ چنین که/ دست تطاول به خود گشاده/ منم! ... . می گویند شاملو فلان بوده اما شاملو انسانی هم بوده است. الحق شاملو دست تطاول به خود گشاده بود و خود را غارت کرد.

 • آقای چالنگی ظاهرا در فضای مجازی حضور ندارید.

نمی دانم فضای مجازی چیست، اما شنیده ام.

 • شما هیچ وقت سیاسی نبوده اید؟

نمی گردد بگوییم نبودیم. همواره همه تا آخرین لحظه سیاسی هستند. دوستی دارم که در شعر دیگر هم حضور داشت. به قول او اگر سیاسی نگاه کنید موش ها هم سیاسی راه می روند و موش هم موجودی سیاسی است. اما این که در این نهضت و آن نهضت باشم، این طور نبود. اما بشر موجودی سیاسی است و سیاسی عمل می نماید. این که مسائل توده ای را بیان کنی به نوعی فعالیت سیاسی نموده ای.

7ronaldo7.ir: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5715

به "حرف های جدید هوشنگ چالنگی ، جدایی از شاملو، تجربه های دیگر و چپه شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های جدید هوشنگ چالنگی ، جدایی از شاملو، تجربه های دیگر و چپه شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید