جشنواره سراسری سیاه بازی در ساری سرانجام یافت

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران - گروه استان ها: دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی و سیاه بازی از 25 آذرماه با شرکت هشت گروه نمایشی در ساری شروع شد و آدینه شب به کار خود سرانجام داد.

جشنواره سراسری سیاه بازی در ساری سرانجام یافت

دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی در مراسم اختتامیه با اشاره به فراخوان دبیرخانه برای ارسال آثار، گفت: با توجه به فراخوان از 22 شهر و 16 استان 36 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد هشت اثر پس از بازبینی انتخاب شد.

محمد جونیان بابیان اینکه از 36 اثر ارسالی به دبیرخانه هشت اثر انتخاب شد، گفت: این تعداد آثار از استان های مازندران، گلستان، همدان، خراسان، تهران و زنجان انتخاب شده اند.

وی یکی از افتخارات ایرانیان را هنر نمایش ازجمله سیاه بازی بیان نمود و افزود: نمایش سیاه بازی ریشه کهن در کشور دارد و به کشورهای دیگر جهان این نمایش راه یافته است.

یک کارگردان، نویسنده و بازیگر بابیان اینکه شخصیت سیاه به ظاهر نوکر و یا غلام زرخرید است، گفت: با توجه به شخصیت سیاه در جامعه به عنوان نوکر دارای ویژگی های است که تحت تأثیر ذهن طنز آور ایرانی رفته و به آن پرداخته است.

داود فتحعلی بیگی رنگ سیاه چهره شخصیت سیاه را رنگ دانایی است، گفت: در نمایش سیاه بازی نقش سیاه هیچ وقت به بازیگر کم استعداد و ناتوان داده نمی گردد چراکه بازیگر این نقش باید آدم هوشمند و حاضرجواب باشد.

وی بابیان اینکه بازیگران نقش سیاه در تاریخ اگر سواد نداشته باشند بسیار باهوش بوده اند، توضیح داد: در این نمایش شادی آور ایرانی هیچ وقت نژاد و رنگ پوست مورد تمسخر قرار نمی گیرد بلکه این شخصیت صاحبان زر و تزویر را که در راستای زایل کردن مردم گام برمی دارند با آن ها جدال و کشمکش دارد.

فتحلی بیگی گفت: با زبان نمایش سیاه بازی می توان تمام مسائل و مباحث مختلف جامعه را به صورت طنز گفت.

همچنین در آیین اختتامیه دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی از نویسندگان، کارگردانان، بازیگران نقش سیاه و بازیگران زن تقدیر شد. از داود فتحعلی بیگی نویسنده نمایش های عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان از زنجان، سیاه بازی نمایش ممنوع از ساری، علی آزاد نیا نمایش مسافری از هند، اصغر لشگری کارگردان مسافری از هند از مشهد، محمود عرب خانی کارگردان عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان از زنجان، حسین صفی نویسنده و کارگردان سیاه عوضی از همدان تقدیر شد.

از عطاءالله صفر پور نویسنده و کارگردان یا سر یا زر از گرگان، جواد انصافی نویسنده و کارگردان نوروز و پیروز از تهران، امیرحسین انصافی نویسنده و کارگردان نمایش مشق عشق از تهران و سید علی شیدایی فر کارگردان سیاه بازی نمایش ممنوع از ساری تقدیر شد.

به نویسندگان هدایایی همچون لوح سپاس، تندیس جشنواره، کیف و نویسنده و کارگردان نمایش لوح سپاس، تندیس جشنواره، کتاب های تخصصی و هدیه نقدی به مبلغ 2 میلیون، یک میلیون و 500 هزار و یک میلیون تومان داده شد.

لوح سپاس، تندیس جشنواره و هدیه دبیرخانه جشنواره به دلیل حضور 25 ساله در نقش سیاه و شرکت در جشنواره های گوناگون ملی به سید کاظم حسینی ارائه شد. همچنین لوح سپاس، تندیس و هدیه جشنواره و تابلوی طبیعت مازندران به مصطفی بیگی بازیگر نقش سیاه از همدان در نمایش سیاه عوضی، عطاءالله صفرپور بازیگر یا سر یازر از گرگان، اصغر لشگری برای نمایش مسافری از هند از خراسان رضوی، امیرحسین انصافی برای نمایش مشق عشق از تهران، آرمان دانش پناه عروسی برای نمایش عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان از زنجان، مهدی خادمی برای نمایش ممنوع از مازندران و جواد انصافی برای نمایش نوروز و پیروز از لواسان تقدیم شد.

لوح سپاس، هدیه ویژه جشنواره و ساعت مچی به بازیگران زن شامل شیدا صبوری بازیگر نمایش مسافری از هند مشهد، نیلوفر سیاری بازیگر مشق عشق از تهران، نفیسه صالحی بازیگر سیاه عوضی همدان، زهرا شیدایی فر بازیگر نمایش ممنوع از ساری، شهپر میثاق فر بازیگر عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان از زنجان و فروغ یزدان عاشوری بازیگر نوروز و پیروز تهران تقدیم شد.

دومین جشنواره سراسری نمایش های سنتی و آیینی سیاه بازی از 24 لغایت 27 آذر در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، معاونت فرهنگی شهرداری ساری، گروه هنری فن، شورای اسلامی شهر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، بانک ملی، تحریر گستر مازند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار گشت.

مجله عکسها: مجله تفریحی و سرگرمی عکسها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8867

به "جشنواره سراسری سیاه بازی در ساری سرانجام یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره سراسری سیاه بازی در ساری سرانجام یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید