ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور صورت پذیرفت.

ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور

کیومرث خانی لعل آبادی با اشاره به برگزاری نشست شورای ثبت آثار تاریخی کشور اظهار کرد: این نشست امروز (13 اسفند) برگزار گشت که طی آن چهار اثر تاریخی منقول از کرمانشاه مورد داوری قرار گرفت.

وی افزود: پس از دفاعیاتی که از این پرونده ها داشتیم، اعضای شورای ثبت آثار تاریخی با قرار گرفتن این چهار اثر در فهرست آثار ثبت ملی شده کشور موافقت کردند.

معاون میراث فرهنگی استان شرح داد: این چهار پرونده شامل سکه های اشکانی، مهر استوانه ای، علم تکیه بیگلربیگی و درب چوبی خانه برنجی بودند.

وی اظهار داشت: مجموعه سکه های اشکانی شامل حدود 40 سکه نقره است که سال 1397 پس از زلزله بزرگ غرب کشور در سر پل ذهاب کشف شدند.

خانی لعل آبادی تاکید کرد: مهر استوانه ای مربطو به دوره آشوری نو هم از دیگر آثاری است که چند سال پیش در محوطه باستانی سد کله شک گیلانغرب کشف شدند.

به گفته این مسئول، علم تکیه بیگلربیگی هم از آثار تاریخی منقول مربوط به دوره قاجار است که در مراسم عزاداری کاربرد داشته است.

معاون میراث فرهنگی استان اظهار داشت: اثر چهارمی که در این نشست داوری شد و به ثبت ملی رسید، درب چوبی خانه برنجی بود که متعلق به اواخر دوره قاجار است و دارای تزئینات و طرح های شاخصی هست.

منبع: همگردی
انتشار: 13 اسفند 1402 بروزرسانی: 13 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15633

به "ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید