ثبت مجموعه قنات های کیش در لیست آثار ملی کشور

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مهدی ادیبان گفت: پس از یکسال ونیم، با پیگیری های حوزه میراث فرهنگی معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و با تایید شورای ثبت آثار وزارت گردشگری و میراث فرهنگی، مجموعه قنات های حریره، بیوت سالم و باغوی جزیره کیش در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ثبت مجموعه قنات های کیش در لیست آثار ملی کشور

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه قدمت این قنات ها به دوره ایلخانی باز می شود اضافه نمود: جزیره کیش از 5 رشته قنات اصلی با مجموع طول بیش از 25 کیلومتر برخوردار است. این 5 رشته قنات عبارتند از قنات حریره، بیوت سالم، باغو، تنبون و سجم که در حال حاضر تنها سه رشته قنات حریره، بیوت سالم و باغو برجای مانده و سایر قنات ها از بین رفته اند.

ادیبان توضیح داد: از 25 کیلومتر طول تقریبی قنات ها 14 ونیم کیلومتر آنها از بین رفته و تنها 10 ونیم کیلومتر به جای مانده است. به عبارت دیگر از این مجموعه قنات ها تنها این سه رشته قنات قابل بازبینی و مشاهده هستند که 19 اسفند ماه امسال در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید .

به گفته معاون گردشگری سازمان منطقه ازاد کیش با ثبت این اثر ارزشمند و بر اساس ضوابط و مقررات حاکم بر آنها ،در آینده امکان استفاده از این ظرفیت تاریخی فرهنگی در قالب سایت گردشگری قناتهای کیش فراهم خواهد شد.

شایان ذکر است با پیگیریهای صورت گرفته به وسیله حوزه میراث فرهنگی معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، طی سالهای گذشته 7 اثر شامل محوطه حریره و 6 بنای کاخ مرجان، کاخ کیش الیت، کاخ نخست وزیری، بازار فرانسه و مساجد امیر(ع) و ماشه درلیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که با ثبت مجموعه قنات های کیش این آثار به 8 اثر افزایش یافته است.

لازم به ذکر است پیگیریها برای دیگر آثار میراث فرهنگی درحوزه ملموس وناملموس نیز در دستور کار معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش به منظور ثبت درزمره آثار ملی کشور واقع شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 اسفند 1402 بروزرسانی: 21 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15918

به "ثبت مجموعه قنات های کیش در لیست آثار ملی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت مجموعه قنات های کیش در لیست آثار ملی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید