تونر مو چیست و چه کاربردی برای موهای رنگ شده دارد؟

به گزارش کنفرانس هکا، آیا اخیرا موهای خود را رنگ نموده و از این کار پشیمان شده اید یا در پی تکنیکی برای برطرف تناژهای رنگی ناخواسته و حفظ رنگ موی دلخواه خود هستید؟ تنها چیزی که احتیاج دارید یک تونر خوب است و این دقیقا همان چیزی است که در این مقاله از خبرنگاران مگ در خصوص آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا درباره تونر مو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تونر مو چیست و چه کاربردی برای موهای رنگ شده دارد؟

تونر مو چیست؟

اغلب مردم با تونر پوست و کاربردهای آن آشنا هستند، اما اطلاعات کمی درباره تونر مو دارند. تونر مو محصولی است که می توان از آن به عنوان تصحیح نماینده رنگ نام برد. حتی اگر از برترین رنگ مو بهره ببرید، ممکن است نتیجه کار دقیقا چیزی نباشد که در پی آن هستید.

تونر رگه های زرد و نارنجی را روی موهای دکلره شده خنثی می نماید و رنگ آن ها را به خاکستری یا پلاتینی تغییر می دهد. به عبارت دیگر، یک رنگ موی بسیار طبیعی و زیبا برای شما به ارمغان می آورد.

تونر را می توان در سراسر مو یا در بخش های خاصی از آن استفاده کرد تا هم به حفظ و تثبیت رنگ مو یاری کند و هم هایلایت ها را بهتر نشان دهد. البته این محصول چندمنظوره است و می تواند با ایجاد یک لایه محافظ روی تارهای مو از تخلل مو جلوگیری کند و نرمی و لطافت آن را افزایش دهد.

برای اینکه تونر عمل کند، ابتدا باید روشن کردن مو با اکسیدان و پودر دکلره صورت گرفته باشد. بسته به رنگ طبیعی موهای شما و سایر رنگ هایی که در گذشته استفاده نموده اید، اندازه روشن شدن موها متفاوت خواهد بود، به طوری که نتیجه کار ممکن است به رنگ سفید، کرمی یا زرد کم رنگ درآید. هر چقدر زردی موها کمتر باشد، رنگ موی نهایی طبیعی تر به نظر می رسد.

چند نوع تونر مو وجود دارد؟

به طور کلی، 2 نوع از این محصول وجود دارد که عبارتند از:

 • تونر مخصوص سالن های آرایشی: این محصول به آرایشگر اجازه می دهد که با گرم تر یا سردتر کردن رنگ مو و اصلاح تناژهای ناخواسته، رنگ دلخواه شما را ایجاد کند و از یکنواخت بودن آن از ریشه تا نوک مو مطمئن گردد.
 • تونر خانگی: تونر را می توان در برخی از محصولات مراقبت از مو مثل شامپوی بنفش پیدا کرد. این محصول به تثبیت رنگ مو یاری می نماید. با این حال، ذکر این نکته لازم است که در مقایسه با تونر مخصوص سالن های آرایشی رنگدانه و ماندگاری کمتری دارد.

تونرهایی که بر پایه آمونیاک هستند باعث تغییر رنگدانه مو می شوند. اگر به تازگی موهای خود را دکلره نموده اید، برای استفاده از این محصول باید چند روز صبر کنید. چون در حال حاضر موهای شما بسیار شنماینده هستند و در صورت استفاده از تونر آسیب می بینند. در این چند روز از شامپو هم استفاده نکنید، چرا که این کار باعث خشکی شدید موها می گردد.

برای استفاده از تونر حاوی آمونیاک حتما دستورالعمل درج شده روی بسته بندی محصول را با دقت بخوانید و سعی نکنید آن را تغییر دهید؛ چون ممکن است به نتیجه مطلوب نرسید.

شامپوی بنفش چیست؟

تونر مو بنفش یا شامپوی بنفش محصول دیگری است که باید آن را به مدت پنج تا 10 دقیقه روی موهای خود قرار دهید تا تناژ خاکستری آن ها را حفظ کند. این محصول از تونر حاوی آمونیاک ملایم تر است و به همین علت می توانید 2 تا سه بار در هفته از آن بهره ببرید. البته ممکن است لازم باشد چند مارک مختلف را امتحان کنید تا گزینه مناسب خود را بیابید.

هر چند وقت یک بار باید از تونر مو استفاده کرد؟

اینکه هر چند وقت یک بار از تونر بهره ببرید به نوع محصول انتخابی شما و اندازه تغییر رنگ موهایتان بستگی دارد. شامپوها معمولا چند بار در هفته استفاده می شوند، اما اندازه استفاده از تونرهای مخصوص سالن های آرایشی کمتر و تقریبا هر 6 هفته یک بار است.

برترین زمان برای استفاده از تونر مو چه موقع است؟

پس از اتمام کار دکلره کردن مو، می توانید از تونر بهره ببرید. اما برای به دست آوردن نتیجه دلخواه، صبر کنید تا رنگ روی موها بنشیند. سپس تونر را به طور یکنواخت روی تارهای مو بمالید. تا زمانی که از تغییر رنگ مو مطمئن نشدید، موهایتان را نشویید. در غیر این صورت ممکن است زحمت تان به هدر برود.

از تونر روی موی مرطوب بهره ببرید یا موی خشک؟

هنگام استفاده از این محصول، موی شما باید کمی مرطوب باشد یا با حوله خشک گردد. به طور دقیق، شما باید زمانی از تونر بهره ببرید که مو تقریبا 70 درصد خشک شده باشد.

اگر تونر را به جای موی خیس یا کاملا خشک روی موی مرطوب قرار دهید، نتیجه مطلوب تری کسب می کنید. موهای مرطوب متخلخل هستند و به پخش شدن بهتر تونر و افزایش اثربخشی آن یاری می نمایند.

موهای خیس باعث رقیق شدن تونر می شوند و روی ماندگاری آن تاثیر منفی دارند. از سوی دیگر، اگر این محصول را روی موهای خشک بزنید، به طور یکنواخت روی ساقه مو پخش نمی گردد و موی شما را کدر و تیره نشان می دهد.

ماندگاری تونر مو چقدر است؟

پاسخ این سوال به دفعات شست وشوی مو بستگی دارد. هر چقدر کمتر موهایتان را بشویید، ماندگاری محصول بیشتر است. به طور کلی، بسته به نوع مو و شرایط آن، تونر می تواند بین 2 تا 6 هفته دوام بیاورد.

گاهی اوقات ماندگاری تونر روی موهایی که قبلا چند بار رنگ شده اند، در مقایسه با موهایی که فقط یک بار رنگ شده اند، کمتر است. بنابراین ممکن است لازم باشد چنین موهایی را به طور منظم رنگ کنید.

چگونه ماندگاری تونر مو را افزایش دهید؟

بعد از خرید رنگ مو ارزان و باکیفیت باید به فکر حفظ و تثبیت آن باشید. عوامل زیادی وجود دارند که می توانند رنگ بلوند، خاکستری، بالیاژ یا هایلایت را به رنگ زرد یا نارنجی تغییر دهند، از جمله:

 • آلودگی هوا
 • شست وشوی موها با آب سخت
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • مواجهه با کلر و سایر مواد شیمیایی استخر

فرقی ندارد که از تونر مو سریتا بهره ببرید یا به سراغ سایر برندهای موجود در بازار بروید. در هر صورت باید برای افزایش ماندگاری این محصول نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای مراقبت از موهای رنگ شده خود از محصولات مناسب بهره ببرید. این روزها شامپوها، نرم نماینده ها و محصولات تخصصی دیگری برای مراقبت از موهای رنگ شده به بازار عرضه شده اند.
 • در شستن موهای خود زیاده روی نکنید. هر چقدر موهایتان را کمتر بشویید، اثر تونر برای مدت طولانی تری باقی می ماند.
 • بلافاصله پس از استفاده از تونر به موهای خود شامپو نزنید. چون این کار ممکن است اثرات تونر را قبل از نفوذ آن به داخل تارهای مو از بین ببرد. توصیه می گردد قبل از استفاده از شامپو حداقل 48 تا 72 ساعت صبر کنید.
 • از آب ولرم برای شست وشوی موها بهره ببرید. آب داغ ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند، اما به تارهای مو آسیب می رساند. بنابراین کاهش دمای آب می تواند به جلوگیری از تغییر رنگ مو یاری کند.
 • از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. پوست تنها قسمت بدن نیست که تحت تاثیر اشعه ی مضر خورشید قرار می گیرد، بلکه مو و رنگ آن هم ممکن است در زیر نور آفتاب آسیب ببیند. برای محافظت از موهای خود می توانید از کلاه و محصولات ضدآفتاب مخصوص مو بهره ببرید یا زمان سپری کردن وقت در زیر نور مستقیم خورشید را کاهش دهید.
 • از محصولات محافظ حرارتی مو یاری بگیرید. علاوه بر نور خورشید، استفاده مکرر از ابزارهای حرارتی مثل اتوی مو هم می تواند باعث از بین رفتن رنگ مو و تونر گردد.

کلام پایانی

رنگ کردن مو در خانه نه تنها یک کار سرگرم نماینده محسوب می گردد، بلکه ارزان است. اما ممکن است رنگ موهایتان دقیقا آن طور که می خواهید به نظر نرسد. اینجاست که تونر مو می تواند به یاری شما بیاید. بدون تونر ممکن است موهای شما رنگ نارنجی یا زرد به خود بگیرند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: stylecraze, stylecraze, bellatory, lorealprofessionnel

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14841

به "تونر مو چیست و چه کاربردی برای موهای رنگ شده دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونر مو چیست و چه کاربردی برای موهای رنگ شده دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید