هیالورونیک اسید برای پوست چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، یکی از مهم ترین و محبوب ترین ترکیباتی که در محصولات مراقبت از پوست دیده می گردد و می تواند پوست را در مسیر هیدراته و شاداب شدن قرار دهد، هیالورونیک اسید است. این ماده فعال را در انواع محصولات مراقبت از پوست، مانند سرم ها و شوینده ها، پیدا خواهید کرد. هیالورونیک اسید برای پوست صورت و بدن انسان فواید بسیار زیادی دارد و علاوه بر مرطوب کردن آن باعث کاهش علائم پیری و چین وچروک ها می گردد.

هیالورونیک اسید برای پوست چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

دانستن نحوه استفاده از اسید هیالورونیک برای پوست، ویژگی ها و فواید آن به شما یاری می نماید تا برترین نتیجه را از این ماده بگیرید. برای آشنایی با تمام نکات مربوط به هیالورونیک اسید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

هیالورونیک اسید چیست؟

در جواب سوال هیالورونیک اسید چیست باید گفت که این ماده از دسته ای از مولکول های قندی به نام پلی ساکاریدها (Polysaccharides) تشکیل شده است. این مولکول ها به طور طبیعی و به عنوان یک محافظ و نرم نماینده در بافت های همبند بدن وجود دارند. هیالورونیک اسید می تواند بیش از 1000 برابر وزن خود آب جذب کند و با متصل شدن به مولکول های آب، پوست را آبرسانی کند و مرطوب نگه دارد.

با گذشت زمان و دخالت عوامل محیطی جون آلودگی هوا و تغذیه نامناسب مقدار هیالورونیک اسید بدن انسان کاهش می یابد و شما باید برای داشتن پوستی سالم به سراغ استفاده از محصولات موضعی حاوی این ماده بروید.

 • تفاوت میان مرطوب نماینده صورت، کرم شب و سرم در چیست؟

انواع هیالورونیک اسید

به طور کلی سه نوع هیالورونیک اسید وجود دارد که شما باید با آن ها آشنا شوید:

 • هیالورونیک اسید هیدرولیز شده: این نوع هیالورونیک اسید به مقدار ای شکسته و کوچک شده است که بتواند به راحتی در پوست انسان نفوذ کند. هیالورونیک اسید هیدرولیز شده برای کسانیکه پوست چرب یا مختلطی دارند گزینه بسیار مناسبی است؛ چرا که باعث رطوبت رسانی بیش از حد پوست نمی گردد.
 • هیالورونات سدیم: استفاده از این ماده که به طور طبیعی در بخش هایی از بدن از جمله چشم ها، بافت های همبند و مفاصل یافت می گردد، نتیجه بهتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد اما اثرات آن ماندگار نیست. هیالورونات سدیم برای افراد دارای پوست معمولی مناسب است، زیرا بدون هیچ زحمتی باعث رطوبت رسانی پوست می گردد. این ماده را احتمالا در سرم های خالص هیالورونیک اسید پیدا خواهید کرد.
 • هیالورونات سدیم استیل دار شده: این ماده دارای مزایای هیالورونات سدیم است اما نتایج طولانی تری را به همراه دارد. استفاده از هیالورونات سدیم استیل دار شده برای کسانیکه به رطوبت رسانی بیشتری احتیاج دارند، مانند افراد دارای پوست خشک یا کسانیکه در مکان هایی با آب وهوای خشک زندگی می نمایند، مناسب است.
 • من چه نوع پوستی دارم؟ شناخت انواع پوست و شیوه مراقبت از آن ها

فواید هیالورونیک اسید برا پوست

خواص هیالورونیک اسید برای پوست صورت و بدن انسان آنقدر زیاد است که همه افراد با هر نوع پوستی می توانند با توجه به هدف خودشان از آن استفاده نمایند. به همین علت است که پیشنهاد می گردد در هنگام خرید کرم مرطوب نماینده یا آبرسان در ترکیبات آن در پی هیالورونیک اسید بگردید.

آبرسانی پوست

هیالورونیک اسید را مانند یک لیوان بزرگ آب برای پوست خود در نظر بگیرید. این ماده به عمق پوست شما نفوذ می نماید و با آبرسانی به سلول های آن باعث شاداب و مرطوب شدن پوست می گردد. شما می توانید سرم هیالورونیک اسید خالص را در کنار دیگر محصولات پوستی بهره ببرید؛ البته این ماده به تنهایی و بدون احتیاج به ترکیبات دیگر هم پوست را مرطوب نگه خواهد داشت.

یاری به از بین بردن لکه های پوستی

هیالورونیک اسید به کاهش و جلوگیری از به وجود آمدن لکه های ناشی از بالا رفتن سن و هایپرپیگمنتاسیون (Hyperpigmentation) یاری می نماید. اما این ترکیب به تنهایی قادر به انجام این کار نیست و اگر در پی یک درمان مناسب برای برطرف تیرگی های پوست هستید بهتر است در کنار خرید سرم پوست هیالورونیک اسید یک سرم ویتامین C هم تهیه کنید.

تقویت سد چربی پوست

وظیفه اصلی پوست محافظت از اندام های داخلی بدن، ماهیچه ها و استخوان های ما است؛ اما در کنار این موضوع در برابر سموم مضری که به طور روزانه در معرض آن ها قرار می گیریم از ما مراقبت می نماید. با افزایش سن، عملکرد سد چربی که آب در آن محبوس می گردد و از ورود مواد محرک آسیب زا به پوست جلوگیری می نماید، مختل خواهد شد. در نتیجه، پوست شما، به خصوص لایه بیرون آن، در برابر تمامی عوامل محیطی مانند اشعه فرابنفش خورشید و هوای آلوده آسیب پذیر می گردد.

استفاده از هیالورونیک اسید باعث تقویت سدهای طبیعی پوست می گردد و به حفظ رطوبت آن و جلوگیری از به وجود آمدن خطوط ریز و چین وچروک های پوست یاری می نماید.

افزایش قابلیت ارتجاعی پوست

با تقویت سد چربی و حفاظت از آن با استفاده از هیالورونیک اسید، پوست بهتر می تواند از خود در برابر عوامل پیری و آلاینده های محیطی دفاع کند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که، مواد نگهدارنده ای که در بسیاری از محصولات مراقبت از پوستی وجود دارد ممکن است باعث از بین رفتن باکتری های سطح پوست و سد چربی آن گردد.

به همین علت پیشنهاد می کنیم در پی محصولات پوستی بدون مواد نگهدارنده و با ترکیبات محدود باشید تا ریسک تحریک پوست یا بروز مسائل دیگر را کمتر کنید. هیالورونیک اسید برای پوست چرب و مستعد آکنه و کسانیکه با استفاده از محصولات دارای مواد شیمیایی خشن به سد دفاعی پوست خود آسیب زده اند هم مناسب است.

یاری به صاف تر شدن بافت پوست

هیالورونیک اسید علاوه بر یاری به سفت تر شدن پوست، می تواند باعث صاف تر و شفاف تر بافت آن گردد. اگر پوستتان دارای جای زخم یا آکنه است، هیالورونیک اسید در کنار ترکیبات و درمان های دیگر به برطرف آن ها یاری خواد کرد. ترکیب یک درمارولر و سرم هیالورونیک اسید برای پوست مانند یک معجزه عمل می نماید.

یاری به داشتن پوست سفت تر

هیچکس دوست ندارد که پوست افتاده و چروکیده ای داشته باشد؛ اما با بالا رفتن سن، الاستین پوست هم تجزیه می گردد و همین باعث افتادگی آن می گردد. یک راه سریع برای آنالیز شرایط الاستین پوست این است که، پوست روی دست خود را به آرامی به سمت بالا بکشید؛ اگر پوستتان به سرعت به حالت اصلی خود بازگردد الاستین آن در شرایط مناسبی است. هیالورونیک اسید نمی تواند جای خالی الاستین را پر کند، اما برای سفتی پوستتان می توانید از آن بهره ببرید.

حفظ رطوبت پوست

هومکتانت ها (Humectants) که به آن ها جاذب الرطوبت هم گفته می گردد، گروهی از مرطوب نماینده ها هستند که درست مانند یک اسفنج تمام رطوبت اطرافشان را جذب می نمایند و در خود نگه می دارند. گلیسیرین، سوربیتول (الکل قند) و البته هیالورونیک اسید همگی نوعی هومکتانت به حساب می آیند و همانطور که متوجه شدید این مواد از مهم ترین ترکیبات موجود در محصولات پوستی هستند. این ماده پس از مرطوب کردن اپیدرم یا همان بالاترین لایه پوست به جذب رطوبت محیط اطراف خود ادامه می دهد و باعث آبرسانی پایدار پوست شما می گردد.

آیا هیالورونیک اسید عوارض جانبی هم دارد؟

به طور کلی، هیالورونیک اسید برای انواع پوست بی خطر است و در هنگام مصرف موضعی منجر به واکنش های غیرعادی و نامطلوبی نمی گردد؛ چرا که این ماده به طور طبیعی هم در پوست وجود دارد. اگر در هنگام استفاده از یک محصول دارای هیالورونیک اسید با تحریک شدن پوستتان مواجهه شدید، احتمالا مواد نگهدارنده درون آن باعث بروز این مشکل شده است. بعلاوه باید توجه کنید که این ماده می تواند با ترکیبات دیگر تداخل داشته باشد.

غلظت و وزن مولکولی هیالورونیک اسید نسبت به ترکیبات دیگر بسیار بیشتر است و همین موضوع هم باعث می گردد که این ماده بتواند مواد شیمیایی و باکتری های مضر روی پوست را به لایه های عمیق تر آن ببرد و باعث بروز مسائل پوستی گردد. بنابراین هنگام استفاده از آن وسواس بیشتری به خرج دهید و از تمیز بودن پوستتان اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم خرید و استفاده از هیالورونیک اسید برای پوست

هیالورونیک اسید در انواع محصولات پوستی وجود دارد و شما براساس احتیاج های خود می توانید از آن ها بهره ببرید. سرم ها، ماسک های ورقه ای، کرم های دور چشم، مرطوب نماینده ها، پاک نماینده ها، بالم های لب و بسیاری از محصولات دیگر حاوی این ترکیب هستند.

 • هیالورونیک اسید را می توانید به صورت مکمل، مایع و قرص هم تهیه و بهره ببرید. مصرف خوراکی این ماده با فواید بسیار زیادی، همانند کاهش درد آرتروز و بهبود سلامت پوست، همراه است.
 • بهتر است محصول پوستی مورد نظرتان در کنار هیالورونیک اسید حاوی ویتامین C هم باشد؛ چرا که ترکیب این دو ماده دارای اثربخشی بیشتری است.
 • به وزن مولکولی هیالورونیک اسید مورد نظرتان توجه کنید؛ چرا که این موضوع با مقدار نفوذ آن در پوست شما ارتباط مستقیم دارد. اسیدهایی که وزن مولکولی کمتری دارند راحت تر به لایه های زیرین پوست نفوذ می نمایند و در از بین بردن چین وچروک های آن عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. این یعنی، حتی محصولی با غلظت 1 درصد هیالورونیک اسید هم رطوبت رسانی پوست شما را افزایش خواهد داد.
 • محصولات دارای الکل می توانند باعث خشک و آسیب پذیر شدن پوست شما شوند. خشک شدن پوست باعث ورود باکتری ها و محرک های دیگر به عمق پوست خواهد شد و بعلاوه عملکرد سلول های سطح پوست را مختل می نماید. بنابراین، اگر در مواد تشکیل دهنده یک محصول حاوی هیالورونیک اسید نام نوعی الکل را مشاهده کردید، از خرید آن خودداری کنید.
 • محصولات دارای رایحه و عطر می توانند باعث تحریک پوست و بروز مسائلی چون جوش و آکنه شوند؛ بنابراین بهتر است در کنار هیالورونیک اسید از آن ها استفاده نکنید.
 • همانطور که تا به حال متوجه شده اید، آب از مهم ترین عناصر تشکیل دهنده هیالورونیک اسید است. برای گرفتن نتیجه بهتر پیشنهاد می کنیم از محصولات بر پایه آب که راحت تر در پوست نفوذ می نمایند، بیشتر استفاده نمایید.

سخن آخر

برای استفاده از هیالورونیک اسید راه های زیادی وجود دارد که بسیاری از آن ها را می توانید در خانه و بدون دریافت نسخه از پزشک انجام دهید. البته اگر در هنگام مصرف هیالورونیک اسید به روش های مختلف دچار مسائل پوستی شدید بهتر است به یک متخصص زیبایی مراجعه کنید. اما به طور کلی، مصرف هیالورونیک اسید به علت فواید بسیاری که دارد برای انواع پوست ها توصیه می گردد.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: COSMEDICA SKINCARE , Everyday Health

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 فروردین 1403 بروزرسانی: 16 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16524

به "هیالورونیک اسید برای پوست چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیالورونیک اسید برای پوست چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید