تولد نوزاد پسر در یونان با سه ماده ژنتیکی

به گزارش کنفرانس هکا، متخصصان باروری در یونان و اسپانیا می گویند برای حل مشکل ناباروری یک زن نوزاد او را از ماده ژنتیکی سه نفر فراوری نموده اند.

تولد نوزاد پسر در یونان با سه ماده ژنتیکی

به گزارش بی بی سی این نوزد پسر روز سه شنبه با وزن 2.9 کیلوگرم 9 آوریل (20 فروردین) به دنیا آمد و گفته می گردد مادر و کودک سالم هستند.

پزشکان می گویند به دنیا آمدن این نوزد تحولی در تاریخ پزشکی است و می تواند به زوج های نابارور در سراسر دنیا یاری کند.

اما بعضی از کارشناسان می گویند این عمل پرسش های اخلاقی را مطرح می نماید و نباید انجام می شد.

این پزشکان در این شکل تجربی لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) از تخمک مادر، اسپرم پدر و یک تخمک اهدایی از یک زن دیگر استفاده کردند.

این شیوه برای یاری به خانواده هایی ایجاد شده است که دچار یک بیماری مرگبار ژنتیکی مربوط به میتوکندری (یک اندامک درون سلولی) هستند که از مادر به نوزاد به ارث می رسد.

این روش قبلاً فقط در یک مورد دیگر در یک خانواده اهل اردن به کار رفته و در آن هنگام هم باعث جروبحث زیادی شده بود.

  • نخستین نوزاد آزمایشگاهی سه والدی دنیا به دنیا آمد

میتوکندری ها اندامک هایی دارای دی ان ای هستند که تقریباً درون هر سلول بدن وجود دارند و کارشان تبدیل مواد غذایی به انرژی قابل استفاده است.

در هنگام لقاح اسپرم و تخمک و تشکیل رویان چون عملاً همه میتوکندری ها از سلول تخمک می آیند، اگر میتوکندری های تخمک مادری معیوب باشند، رویان حاصل نیز میتوکندری های معیوب خواهند داشت. برای حل این مشکل می توان از میتوکندری های یک تخمک اهدایی استفاده کرد تا از ابتلای رویان به بیماری پیشگیری کرد.

همچنین این فرضیه هنوز ثابت نشده مطرح است که میتوکندری ها نقشی در موفقیت بارداری هم دارند.

بیماری که به این طریق باردار شد، یک زن 32 ساله یونانی بود که قبلاً چهار دروه ناموفق آی وی اف را از سر گذرانده بود.

این زن اکنون مادر شده است، اما پسرش دارای مقدار اندکی ماده ژنتیکی از زن اهداکننده تخمک است، چراکه میتوکندری ها دارای دی ان ای خاص خودشان هستند.

دکتر پاناگیوتیس پساتاس، رئٓیس انستیتوی زندگی در آتن گفت: با این اقدام حق سلب نشدنی یک زن برای مادر شدن با ماده ژنتیکی خودش صورت واقعی به خود گرفت.

ما بسیار مفتخریم که این ابداع بین المللی در یاری به تولیدمثل را اعلام کنیم و اکنون در موقعیتی قرار داریم که امکان داشتن کودکی سالم را برای هر زنی را که دفعات متعدد شکست آی وی اف را تجربه نموده است یا دچار بیماری های نادر ژنتیکی مربوط به میتوکندری است، فراهم کنیم.

این گروه پزشکی یونانی با مرکز امبریوتولز اسپانیا همکاری می کردند که اعلام نموده است 24 زن دیگر هم در این آزمایش بالینی شرکت نموده اند و هشت رویان ایجاد شده با روش مشابه آماده کاشتن در رحم این زنان هستند.

پزشکان در نیوکسل بریتانیا در فوریه 2018 برای نخستین بار از این تکنولوژی استفاده کردند و نخستین نوزاد سه والدی در این کشور را ایجاد کردند.

مقامات ناظر بهداشتی در هر دو بار مجوز این اقدام را که برای خانواده های دچار بیماری های نادر میتوکندری انجام شد، داده بودند.

اما بعضی از کارشناسان می گویند کاربرد این روش برای پیشگیری از بیماری و باروری از لحاظ اخلاقی کاملاً متفاوت است و خطرات آن هنوز کاملاً شناخته نشده است.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2818

به "تولد نوزاد پسر در یونان با سه ماده ژنتیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نوزاد پسر در یونان با سه ماده ژنتیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید