تنبلی چشم؛ رایج ترین دلیل نارسایی بینایی در بچه ها

به گزارش کنفرانس هکا، آمبلوپی که در میان عموم مردم تنبلی چشم شناخته شده است از رایج ترین دلیل نارسایی بینایی در میان بچه ها است.

تنبلی چشم؛ رایج ترین دلیل نارسایی بینایی در بچه ها

به گزارش خبرنگاران، طبق اعلام موسسه ملی چشم آمریکا از هر 100 کودک دو تا سه نفر درگیر عارضه آمبلوپی می شوند. همچنین درصورتی که این بیماری درمان نشود عوارض آن تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

آمبلوپی به خودی خود در نتیجه تنبلی چشم نیست. این بیماری که قدرت بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد تنها یک مشکل بینایی نیست.

طبق اعلام موسسه ملی چشم آمریکا، آمبلوپی یک اصطلاح پزشکی است که بینایی یک چشم به دلیل ضعف در هماهنگی صحیح با مغز کاهش پیدا می کند. در این شرایط چشم ظاهری طبیعی دارد اما به دلایل متعددی مغز اطلاعات چشم دیگر را ترجیح می دهد.

حتی در مواقعی که مشکل اصلی کاهش قدرت بینایی به طور مثال نزدیک بینی با استفاده از عینک یا آب مروارید با جراحی برطرف شود، مغز همچنان به تمایل خود در استفاده از اطلاعات یک چشم ادامه می دهد. در حقیقت، در چنین مواردی مغز به کارگیری یک چشم را کنار می گذارد. آمبلوپی با رشد زودهنگام مغز و ارتباط آن با چشم ها مرتبط است.

کارشناسان معتقدند به این دلیل ضروری است بیماری تنبلی چشم در بچه ها به موقع تشخیص داده شود. روش های درمانی که قدرت بینایی در چشم ضعیف تر را تحریک می کند می تواند رشد بخش هایی از مغز را که در قدرت بینایی نقش دارند تقویت کند.

عوامل موثر در بروز آمبلوپی به طور کلی به سه گروه تقسیم می شود:

آنیزومتروپیا (عیوب انکساری)؛ به طور مثال نزدیک بینی، دوربینی

استرابیسم (انحراف چشم)

بیماری های چشمی همچون آب مروارید و افتادگی پلک.

متخصص چشم پیش از درمان آمبلوپی ، عوامل اصلی در بروز این عارضه را بررسی می کند. زمانیکه دلیل آمبلوپی مشخص و درمان شد تمرکز به بهبود ارتباط چشم-مغز تغییر می کند. بنابراین کودک می تواند بینایی کامل خود را بدست آورد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از USNews، به گفته کارشناسان به منظور تضمین اینکه بچه ها از بهترین امکان درمانی برخوردار شوند تشخیص اولیه آمبلوپی ضروری است. همچنین درصورتیکه والدین در مورد عملکرد صحیح چشم های فرزندشان نگرانی دارند باید مطمئن شوند که فرزندشان به درستی مورد ارزیابی و معاینه قرار گرفته است.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5761

به "تنبلی چشم؛ رایج ترین دلیل نارسایی بینایی در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنبلی چشم؛ رایج ترین دلیل نارسایی بینایی در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید