تغییر تورم منطقه ای در بازار مسکن

به گزارش کنفرانس هکا، آمارها نشان می دهد روند رشد قیمت مسکن که تا سال قبل، بیشتر در مناطق شمال تهران اتفاق می افتاد سال جاری به مناطق جنوبی تغییر جهت داده و منطقه 9 با 134 درصد، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.

تغییر تورم منطقه ای در بازار مسکن

به گزارش خبرنگاران، سال گذشته مناطق 5 و 1 معمولاً در هر ماه بیشترین افزایش نقطه به نقطه سالیانه قیمت مسکن پایتخت را به خود اختصاص می دادند. اردیبهشت سال قبل منطقه 5 با 53 درصد افزایش قیمت سالیانه، بالاترین نرخ تورم را در مناطق شهر تهران به ثبت رساند و منطقه 16 با 12 درصد از پایین ترین نرخ رشد قیمت برخوردار بود. نکته جالب اینکه امسال افزایش قیمت منطقه 16 به 113 درصد رسیده و منطقه 5 بالغ بر 106 درصد رشد نموده است.

به تدریج از نیمه دوم سال 1397 با اشباع قیمت در مناطق شاقتصادی و از دست رفتن متقاضیان مؤثر بازار این مناطق، افزایش قیمت مسکن به مناطق جنوبی سرایت کرد تا جایی که در اردیبهشت ماه 1398 منطقه 9 با 134 درصد رشد سالیانه از بالاترین نرخ افزایش قیمت برخوردار بود و مناطق 10، 14 و 15 در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

با اینکه در اردیبهشت ماه امسال 66 درصد معاملات در مناطق شمال تهران اجرا شده، مناطق جنوبی با سهم 44 درصد از قراردادهای خرید و فروش، از روند رشد بیشتری برخوردار بوده اند.

در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در مناطق 9، 10، 11، 12، 13، 14، 15 و 16 به ترتیب 9.4، 8.7، 8.8، 6.9، 12، 9.8، 7.1 و 6.3 میلیون تومان در هر متر مربع است. اما به دلیل پایین بودن توان خرید متقاضیان این مناطق، آمار معاملات حدود 30 درصد نسبت به سال قبل کمتر شده است.

این در حالی است که پیش از این یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهار نموده بود: رکود بخش ساختمان از سال 98 به 99 موکول شده است؛ زیرا بعد از بارشهای اخیر منابعی وارد بخش کشاورزی می گردد که درآمد دهک های درآمدی پایین جامعه را بالا می برد و این منابع به ساخت و ساز و خرید مسکن اختصاص می یابد.

به گفته بیت الله ستاریان، پس از رشد بطئی قیمت مسکن که از نیمه دوم سال 1396 شروع و در خرداد 1397 کند شد، تحلیل ما این بود که از شهریور ماه 1398 بازار مسکن دچار رکود خواهد شد اما وقوع سیل، تأخیری در خرید متقاضیان ایجاد کرد و همچنین منجر به خسارات زیادی شد و البته برکاتی نیز به همراه داشت به گونه ای که از یک طرف آب های سطحی و پشت سدها افزایش پیدا نموده و پوشش گیاهی طی یک سال و نیم آینده برکاتی را در بخش کشاورزی و دامپروری ایجاد خواهد نمود. از سوی دیگر حدود چهار میلیارد دلار خسارت به بخش های زیربنایی وارد شد که مجموع این عوامل منجر به گردش اقتصادی در بخش مسکن می گردد… افزایش 12.5 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران ناشی از اثرات سیل است و احتمالاً رکود مسکن به سال 1399 موکول می گردد. می بینیم که دولت منابعی را برای ایجاد رونق در ساخت و ساز اختصاص داده که حدود شش سال در حالت فریز قرار داشت. تأثیر این منابع در امسال به تدریج خود را نشان می دهد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3556

به "تغییر تورم منطقه ای در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر تورم منطقه ای در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید