تغییرات شگفت انگیز خورشید طی 2 سال گذشته

به گزارش کنفرانس هکا، از سال 1843 که ساموئل هاینریش شوابه(Samuel Heinrich Schwabe) 17 سال را صرف مشاهده تغییرات لکه های خورشیدی کرد، چرخه خورشیدی به خوبی درک شده است. از آن موقع به بعد، ما به طور مرتب هر 11 سال یک بار جریان جزر و مد لکه های خورشیدی را مشاهده نموده ایم.

تغییرات شگفت انگیز خورشید طی 2 سال گذشته

به گزارش خبرنگاران ، اخیراً مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا(ESA) تصاویر منظمی از خورشید گرفته است تا پیشرفت را در حالی که ما به سمت اوج چرخه خورشیدی فعلی حرکت می کنیم، ردیابی کند.

به نقل از ایسنا، دو تصویر تازه منتشر شده از فوریه 2021 و اکتبر 2023 نشان می دهد که چگونه همه چیز در خورشید در حال حرکت به سمت بیشینه فعالیت کنونی خورشیدی است.

خورشید یک توپ بزرگ پلاسمایی(گازی با بار الکتریکی) است که دارای ویژگی شگفت انگیزی است که می تواند یک میدان مغناطیسی را که ممکن است درون آن وجود داشته باشد، حرکت دهد. با چرخش خورشید، میدان مغناطیسی با آن به اطراف کشیده می گردد، اما چون خورشید در منطقه استوای خود سریع تر از قطب ها می چرخد، خطوط میدان مغناطیسی آن تنگ و تنگ تر می شوند.

تحت این فشار شدید، خطوط میدان گهگاه می شنمایند، یکدیگر را قطع می نمایند یا از سطح خورشید بیرون می زنند و زمانی که این کار را انجام می دهند، ما یک لکه خورشیدی را می بینیم.

این لکه های تیره روی سطح خورشید، منطقه های هستند که غلظت های متراکم تر مواد خورشیدی، از جریان گرما جلوگیری می نمایند و باعث ایجاد لکه های خنک تر و در نتیجه تیره تر روی خورشید می شوند.

چرخش آهسته خورشید و پیچیدگی آهسته اما پیوسته خطوط میدان مغناطیسی آن به این معنی است که لکه های خورشیدی با اعوجاج بیشتر میدان بیشتر و بیشتر می شوند. در مشاهدات سالیان اخیر به نظر می رسد که با پیشرفت چرخه خورشیدی، لکه ها به آرامی از منطقه ها قطبی به منطقه ها استوایی مهاجرت می نمایند.

آژانس فضایی اروپا برای یاری به درک این چرخه پیچیده و پرده برداری از اسرار خورشید، مدارگرد خورشیدی خود را در تاریخ 10 فوریه 2020 به فضا پرتاب کرد. ماموریت آن کاوش منطقه ها قطبی خورشید، درک عواملی که چرخه 11 ساله خورشیدی را به حرکت در می آورند و اینکه چه چیزی باعث گرم شدن تاج خورشیدی(لایه های بیرونی جو خورشید) می گردد، است.

تصاویری که از مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، نمای نزدیک از سطح خورشید یا فتوسفر آن را در حالی که به اوج فعالیت خورشیدی نزدیک می گردد، نشان می دهد.

در ابتدای این چرخه، در کمینه فعالیت خورشیدی در سال 2019، فعالیت نسبتا کمی وجود داشت و فقط چند لکه خورشیدی وجود داشت. از آن موقع تا به امروز همه چیز به آرامی در حال افزایش است.

تصویر مربوط به فوریه 2021، خورشیدی نسبتاً آرام را نشان می دهد، اما تصویری که در اکتبر سال گذشته گرفته شده است نشان می دهد که به جرأت می توان گفت که همه چیز در حال داغ شدن است.

انتظار می رود بیشینه فعالیت این چرخه در سال 2025 رخ دهد که از نظریه هایی مبنی بر اینکه دوره بیشینه فعالیت خورشید می تواند یک سال زودتر فرا برسد، حمایت می نماید.

درک چرخه خورشیدی فقط یک علاقه علمی نیست، بلکه اطمینان از این است که آسیب به سیستم های زمینی و مداری را به حداقل می رسانیم و تأثیر حیاتی فعالیت خورشید بر حیات روی زمین را بیشتر درک می کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 اسفند 1402 بروزرسانی: 5 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15383

به "تغییرات شگفت انگیز خورشید طی 2 سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات شگفت انگیز خورشید طی 2 سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید