تشخیص سریع سرطان از طریق هوش مصنوعی!

به گزارش کنفرانس هکا، دیجیاتو نوشت: محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده اند که می تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

تشخیص سریع سرطان از طریق هوش مصنوعی!

تیمی از پزشکان، دانشمندان و محققان یک مدل هوش مصنوعی نو ساخته اند که می تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه شناسایی کند. این مدل می تواند منجر به تشخیص سریع تر بیماری و آغاز زودتر درمان گردد.

سرطان سالانه جان نزدیک به 10 میلیون نفر را در سراسر دنیا می گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به موقع بیماری و آغاز درمان می توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

توسعه هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان

هوش مصنوعی نو به وسیله متخصصان بریتانیایی در رویال مارزدن، مؤسسه تحقیقات سرطان و امپریال کالج لندن توسعه پیدا نموده است. این مدل می تواند تشخیص دهد که رشد غیرطبیعی پیداشده در سی تی اسکن سرطانی است یا خیر.

به گفته پژوهشگران، الگوریتم آن ها نسبت به روش های کنونی عملکرد کارآمدتری دارد. آن ها می خواهند در آینده امکان تشخیص زودهنگام سرطان را فراهم نمایند تا درمان ها نتیجه بخش تر باشند.

این تیم از دانشمندان برای توسعه الگوریتم هوش مصنوعی خود از سی تی اسکن نزدیک به 500 بیمار با گره یا ندول های بزرگ در ریه استفاده کردند. روش پیشرفته به وسیله محققان می تواند از تصاویر پزشکی اطلاعات حیاتی را به دست آورد که به وسیله چشم انسان قابل تشخیص نیستند.

پس از توسعه، این هوش مصنوعی برای تشخیص دقیق گره های سرطانی مورد آزمایش نهاده شد. در این مطالعه از معیاری به نام ناحیه زیر منحنی (AUC) برای آنالیز کارآمدی هوش مصنوعی استفاده شد. یک AUC با عدد یک به معنای مدل بی نقص و AUC با عدد 0.5 به معنای این است که مدل به طور تصادفی نتایج را ارائه می نماید و حدس می زند.

مدل هوش مصنوعی نو محققان توانست ریسک سرطان هر گره را با عدد 0.87 برای AUC تشخیص دهد. عدد به دست آمده از این هوش مصنوعی نسبت به امتیاز Brock مورد استفاده در بیمارستان ها، 0.67 و یک آزمایش سخت تر به نام Herder با عدد 0.83، بالاتر بود.

بنابراین مدل هوش مصنوعی محققان می تواند با دقت بالایی گره های سرطانی را تشخیص دهد و بعلاوه به پزشکان در تصمیم گیری کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14068

به "تشخیص سریع سرطان از طریق هوش مصنوعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع سرطان از طریق هوش مصنوعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید