ترامپ: درباره عملیات ترکیه در سوریه سه راه پیش رو داریم

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه در توئیتر سه راه حل درباره عملیات ترکیه در سوریه پیشنهاد داده است.

ترامپ: درباره عملیات ترکیه در سوریه سه راه پیش رو داریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه با انتشار پیامی در توئیتر سه راه درباره عملیات ترکیه در سوریه پیشنهاد کرد.

رئیس جمهور آمریکا نوشت: ما خلافت داعش را صد در صد شکست دادیم و دیگر در مناطق تحت حمله ترکیه در سوریه هیچ نظامی ای نداریم. کارمان را بی نقص انجام دادیم! حالا ترکیه به کرد ها حمله نموده است. آنها 200 سال است که با هم سر جنگ دارند.

ترامپ در پیامی دیگر نوشت: ما یکی از این سه گزینه را پیش رو داریم: هزاران نظامی بفرستیم و از لحاظ نظامی پیروز شویم، ترکیه را با تحریم ها و مسائل اقتصادی به شدت هدف قرار دهیم یا اینکه برای رسیدن ترکیه و نمودها به توافق میانجی گری کنیم.

کاخ سفید این هفته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه (17 شهریورماه) از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح عنوان نمود و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی است.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و نمودها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشورهای اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری نموده اند. ترامپ پیشتر تهدید نموده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام نموده بود که میخواهد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا نموده که میخواهد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6402

به "ترامپ: درباره عملیات ترکیه در سوریه سه راه پیش رو داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: درباره عملیات ترکیه در سوریه سه راه پیش رو داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید