تدارک قطب گردشگری در شرق تهران

به گزارش کنفرانس هکا، منطقه 13 شهرداری تهران یکی از منطقه ها قدیمی تهران است که محلات معروفی همانند پیروزی، نیروی هوایی، حافظیه و ... را در دل خود جای داده است.

تدارک قطب گردشگری در شرق تهران

به گزارش خبرنگاران، منطقه 13 شهرداری تهران یکی از منطقه ها قدیمی تهران است که محلات معروفی همانند پیروزی، نیروی هوایی، حافظیه و ... را در دل خود جای داده است، منطقه ای قدیمی که دارای بافت متراکم جمعیتی است و همین جمعیت زیاد احتیاج به ساخت و ساز و تامین مسکن را افزایش می دهد.

محمدهادی علی احمدی، شهردار منطقه 13 در مورد شرایط صدورپروانه در این منطقه با بیان اینکه تعداد پروانه های صادره از ابتدای امسال تا 28 بهمن ماه 209 فقره بوده که در مدت مشابه سال قبل 125 فقره پروانه صادر شده است، گفت: از 209 پروانه صادر شده در امسال 143مورد مربوط به بافت فرسوده بوده است و از 125 پروانه سال قبل نیز 62 پروانه مربوط به بافت فرسوده بوده است.

وی با بیان اینکه 73 هکتار از مساحت منطقه 13 را بافت فرسوده به خود اختصاص داده گفت: یعنی حدود 7.5 درصد مساحت منطقه 13 در بافت فرسوده قرار گرفته است که البته در امسال درصد صدور پروانه در این بافت افزایش چشمگیر داشته است.

علی احمدی در مورد چرایی افزایش صدور پروانه در منطقه به خصوص بافت فرسوده با بیان اینکه ادارات نوسازی با همت سازمان نوسازی در منطقه ها فعال شده است، گفت: در اداره های نوسازی تک به تک پرونده ها آنالیز شده و نقاط ضعف را که مانع ساخت وساز و نوسازی می گردد احصا نموده و با برگزاری جلسات مختلف با مالک و سازنده درصدد برطرف آن بر می آیند.

وی با بیان اینکه 70 درصد مسائل پیش روی ساخت و ساز و نوسازی در منطقه ما با تعامل و مشاوره های فنی شهرداری به مالکان و سازندگان برطرف شده است، گفت: ادارات نوسازی با پیگیری های ویژه خود موجب رونق ساخت وساز در بافت فرسوده شده اند.

شهردار منطقه 13در مورد شرایط نوسازی بافت فرسوده در این منطقه گفت: اداره نوسازی حوزه معاونت شهرسازی و معماری منطقه با در نظر گرفتن تمهیدات ویژه در مورد بافت های فرسوده با داشتن شروط ریزدانگی، نفوذناپذیری، فرسودگی و ... اقدامات موثری را پیش بینی نموده است.

وی در اولویت قرارگرفتن پرونده های شهرسازی مربوط به بافت فرسوده در حوزه معاونت شهرسازی و معماری منطقه 13 را از این اقدامات دانست و اضافه نمود: این امر موجب کم شدن مدت زمان صدور پروانه برای این قبیل پرونده ها و رونق ساخت وساز به ویژه در بافت های فرسوده شده است و نتیجه کوشش ها در این حوزه منجر به رشد بیش از 100 درصدی نوسازی در بافت فرسوده منطقه در مقایسه با مدت مشابه خود در سال های گذشته شده است.

وی ادامه داد: تشکیل اداره نوسازی در این دوره از مدیریت شهری که با کوشش سازمان نوسازی شهر تهران صورت پذیرفت، نقش چشمگیری در جهت تشویق مشارکت شهروندان در نوسازی بافت فرسوده داشته و فرآیند ساخت وساز در بافت فرسوده محلات صفا، اسدی، زاهد گیلانی و ... رو به توسعه است و با تمهیدات پیش بینی شده، امیدواریم تا سرانجام امسال به حد نصاب اعلام شده در برنامه ابلاغی دست پیدا کنیم.

شهردار منطقه 13 با اشاره به واکاوی قطعات از سوی عوامل اجرایی اداره فضای سبز اعلام کرد: در این محدوده و سایر قطعات بوستان جنگلی سرخه حصار، به علت مصرف بهینه آب، کاشت گونه های مقاوم به خشکی مانند داغداغان، زرشک، بلوط، ارغوان و لیلکی در دستور کار قرار گرفته است و بعلاوه با هدف حفظ آراستگی محیط شهر و افزایش رضایتمندی شهروندان، طرح ویژه نگهداشت شهر در بزرگراه امام علی (ع) با نظافت و رفت و روب معابر، لایروبی انهار روباز و روبسته و شست وشوی المان های ترافیکی طی ایام سرانجامی هفته اجرایی شده است.

علی احمدی در ادامه از اجرای طرح تبادل کتاب در این منطقه با عنوان یکی از راه های توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه اطلاع داد و اضافه نمود: در این طرح، شهروندان کتاب های مازاد خود را به سرای محله هدیه می دهند و در این میان اگر کسی مشتاق به مطالعه باشد چند کتاب را انتخاب می نماید و پس از مطالعه به سرای محله بر می گرداند.

وی با اشاره به استقبال خوب شهروندان از این طرح اضافه نمود: بسیاری از شهروندان کتاب هایی در خانه دارند که پیش از این آنها را مطالعه نموده اند و اگر با گروه های دیگری از شهروندان این کتاب ها را مبادله نمایند به آثار جدیدی دسترسی پیدا می نمایند و این در شرایط فعلی قابل توجه است.

در ادامه شهردار منطقه 13 ایجاد محیطی ایمن در بوستان های منطقه از جمله بوستان جنگلی سرخه حصار را یکی از مهم ترین اولویت ها بر شمرد و اضافه نمود: این مهم با همکاری و کوشش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت شهرداری منطقه 13 و همراهی سایر نیرو ها از جمله نیروی انتظامی از اواسط آبان ماه شروع شده و تا سرانجام سال با جدیت ادامه می یابد و در مرحله دوم اجرای طرح ارتقای امنیت بوستان جنگلی سرخه حصار، فروشندگان مواد با همکاری پلیس و یگان حفاظت شهرداری در بوستان جنگلی سرخه حصار و حاشیه بزرگراه شهید یاسینی جمع آوری شدند و بعلاوه، معتادان متجاهر با تعامل به عمل آمده با اکیپ های گشت سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران و بازدید این اکیپ ها از محدوده، در صورت مشاهده، به وسیله واحد گشت سازمان خدمات اجتماعی جمع آوری و به مراجع ذی صلاح معرفی و منتقل می شوند.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح های بوستان جنگلی سرخه حصار برای ایجاد قطب گردشگری شرق تهران و لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت بوستان مذکور در خدمات رسانی به شهروندان، سومین جلسه هماهنگی پروژه های فاز یک این مجموعه با کارشناسان رسمی دادگستری منتخب برگزار شده است گفت: در کوشش هستیم تا هرچه سریع تر نسبت به تامین سرانه های خدماتی با بهره گیری از سرمایه های بخش خصوصی اقدام کنیم و به این منظور فرصت های مناسبی در بخش های گردشگری، فرهنگی و اجتماعی، تفریحی و ورزشی برای بوستان مذکور در نظر گرفته شده تا برای شهروندان شهر تهران به ویژه شرق مرکز محیطی سالم و پرنشاط را فراهم آوریم.

وی در مورد طرح جمع آوری سگ های ولگرد سرخه حصار نیز گفت: با تعامل و هماهنگی اکیپ های زنده گیری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پارک سرخه حصار، با توجه به وجود سگ های ولگرد و مزاحمت های این حیوانات برای شهروندان و ایجاد آلودگی های محیطی در پارک جنگلی سرخه حصار، اداره ساماندهی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه، این طرح را در فوریت طرح های خدماتی خود بر اساس دستورالعمل ابلاغی قرار داده است و با همکاری پلیس در این طرح ها کوشش می گردد حداکثر امنیت را برای حضور خانواده ها در همه ایام به ویژه ساعات سرانجامی شب در تفرجگاه ها به خصوص بوستان های بزرگ تامین کنیم.

شهردار این منطقه در مورد درخواست های مردمی برای برطرف سدمعبر وانتی ها و اهمیت پاسخگویی به درخواست های شهروندان گفت: سد معبر وانتی ها و بساط گستران علاوه بر ایجاد ترافیک در این خیابان، انواع حوادث و تخلفات هدایت و رانندگی را در پی داشته که برطرف این موارد همیشه یکی از مطالبات شهروندان و کسبه جهت امنیت و تردد روان بوده است که با جدیت در حال ساماندهی و جمع آوری وانت بارها در حاشیه خیابان های اصلی است و تدابیر لازم برای این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

شهردار منطقه 13 اظهار کرد: به منظور جلوگیری از ترافیک خودرویی و تسهیل عبور و مرور شهروندان از معبر شهری، با همکاری و هماهنگی نیروی انتظامی، پلیس راهور و عوامل اجرایی معبر بان نسبت به جمع آوری و ساماندهی وانت بارهای سدمعبر نماینده این منطقه در خیابان های پیروزی، اقبال، ایران مهر، دهقان و پنجم نیروی هوایی اقدام شد و تداوم دارد. البته بر اساس بند 2 از ماده 55 قانون شهرداری ها، سدمعبر عمومی، اشغال پیاده روها و استفاده غیرمجاز از این معابر برای کسب یا هر عنوان دیگری ممنوع و شهرداری را مکلف نموده است از این اقدام جلوگیری و برای برطرف موانع موجود و آزادسازی معابر به وسیله عوامل معبر بان اقدام کند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 3 اسفند 1402 بروزرسانی: 3 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15322

به "تدارک قطب گردشگری در شرق تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدارک قطب گردشگری در شرق تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید