تحقق توسعه ارتباط ایران و ازبکستان با گسترش گردشگری میان اصفهان و سمرقند

به گزارش کنفرانس هکا، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در دیدار شاه عظیم منوروف رئیس مرکز تمدن اسلامی کشور ازبکستان تاکید نمود: توسعه ارتباط میان ایران و ازبکستان با گسترش گردشگری میان اصفهان و سمرقند محقق می گردد.

تحقق توسعه ارتباط ایران و ازبکستان با گسترش گردشگری میان اصفهان و سمرقند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ عصر روز 23 اسفند ماه شاه عظیم منوروف رئیس مرکز تمدن اسلامی کشور ازبکستان و تنی چند از محققان، معماران و دیپلماتهای سفارت ازبکستان در تهران، در سفری یک روزه به اصفهان با فریدون الله کمک مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان دیدار کردند.

در این دیدار که با حضور تنی چند از مدیران اداره کل و مسئولان سازمانهای فرهنگی به ویژه مسئولان نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اصفهان همراه بود، فریدون الله کمک با ایراد سخنانی ضمن ابراز خرسندی از سفر مسئولان فرهنگی کشور ازبکستان به اصفهان تاکید نمود: بدون شک ایرانیان از دیر باز تا کنون با مردمان منطقه آسیای میانه دارای پیوندهای کهن فرهنگی بوده اند.

او گفت: این ارتباط فرهنگی همیشه در نزد ایرانیان از اهمیت ویژه ائی برخوردار بودند به گونه ائی که ایرانیان همیشه با مردمان شهرهائی همچون: سمرقند دارای پیوندهای عمیق اجتماعی و فرهنگی بوده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ضمن تاکید مجدد بر اشتراکات کهن فرهنگی دو ملت ایران و ازبکستان در گذشته از نبود ارتباطات گسترده فرهنگی میان دو ملت در دوران اخیر انتقاد کرد و گفت: اگر چه این پیوندها در گذشته بسیار عمیق بوده ، لکن هم اینک و در عصر انفجار تکنولوژی ارتباطات، ارتباطات فرهنگی ما و مردم خطه فرهنگ خیز آسیای میانه، آنطور که شایسته است، گسترده نیست، لذا هم اینک بیش از هر زمان دیگر ضروری است تا به واسطه تاریخ و فرهنگ مشترک، ارتباطات خود را به ویژه در حوزه گردشگری افزایش دهیم.

الله کمک در ادامه سخنانش به ظرفیتهای فرهنگی اصفهان و سمرقند اشاره نمود و گفت: درباب ارتباطات فرهنگی این دو شهر تاریخی همین بس که در طول سده های هشتم تا دهم هجری قمری فرهنگ و تمدن و به ویژه هنر به ترتیب در مناطق فرهنگساز همچون : سمرقند، هرات، تبریز و سپس اصفهان به ویژه در عصر صفوی به ترتیب زمانی رونق گرفت و این نکته منجر به مبادلات ارزشمند فرهنگی و تاریخی میان این شهرها شد، به گونه ائی که بعضی بناهای تاریخی در این شهرها تاریخی، یادگاری ارزشمند از تلاشهای نخبگان فرهنگی در راستای بسط و گسترش و سپس انتقال فرهنگ و تمدن در این دوران هستند.

او اضافه کرد: با توجه به این ظرفیت عظیم فرهنگی به دنبال انعقاد قرارداد خواهر خواندگی میان اصفهان و سمرقند هستیم که این خود نقش مهمی در احیاء این تاریخ عظیم فرهنگی و تمدنی خواهد داشت.

الله کمک در خاتمه سخنانش توضیح داد: با توسعه گردشگری میان اصفهان و سمرقند بسیار علاقمندیم تا با کشوری همچون ازبکستان که دارای پیوندهای عمیق فرهنگی هستیم ارتباطات خود را گسترش دهیم.

در ادامه این دیدار شاه عظیم منوروف رئیس مرکز تمدن اسلامی کشور ازبکستان نیز با ابراز خرسندی از سفر خود و همکارانش به اصفهان توضیح داد: بسیار خوشحالم که با سفر به اصفهان با ظرفیتهای عظیم فرهنگی و تاریخی این شهر تاریخی آشنا شدم.

او در ادامه ضمن تائید سخنان مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در زمینه پیوندهای فرهنگی توضیح داد: من در بازدید یک روزه خود از اصفهان عاشق شهر شما شدم و آنچه برایم جالب بود این بود که کالبد بسکمک از بناهای تاریخی اصفهان و سمرقند از شباهت های فراوانی با یکدیگر برخوردارند و همین نکته باعث می گردد تا بتوانیم تعاملات فرهنگی خوبی میان یکدیگر برقرار کنیم.

رئیس مرکز تمدن اسلامی ازبکستان توضیح داد: ما از آمادگی لازم جهت تعریف محور گردشگری سمرقند و اصفهان برخورداریم، با این وصف اطلاعات ارزشمندی که از اصفهان به دست آورده ایم را در بازگشت به آژانسهای مسافرتی خود منتقل می کنیم. زیرا معتقدیم مردم ازبکستان در عصر حاضر باید دوباره اصفهان را پیدا نمایند.

در سفر یک روزه هیئت فرهنگی ازبکستان به اصفهان، با برنامه ریزی های به عمل آمده، اعضای این هیئت از کارگاه های صنایع دستی در اصفهان و پیرامون و همچنین آثار تاریخی اصفهان بازدید به عمل آوردند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5207

به "تحقق توسعه ارتباط ایران و ازبکستان با گسترش گردشگری میان اصفهان و سمرقند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق توسعه ارتباط ایران و ازبکستان با گسترش گردشگری میان اصفهان و سمرقند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید