تا خاتمه سال دام های سبک در اسدآباد همدان شناسنامه دار می شوند

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران/همدان مدیر جهادکشاورزی اسدآباد از پلاک گذاری 2500 رأس دام سبک و سنگین در این شهرستان اطلاع داد و گفت: از این تعداد، 1500 رأس دام سبک و 1000 رأس دام سنگین است.

تا خاتمه سال دام های سبک در اسدآباد همدان شناسنامه دار می شوند

سقراط بیرنگ در گفت وگو با خبرنگاران، تعداد دام سبک شهرستان را 138 هزار رأس دام برشمرد و افزود: هزینه پلاک گذاری دام سبک 30 هزار ریال بوده که تا سرانجام سال طرح پلاک گذاری کلیه دام های سبک شهرستان انجام می گیرد.

بیرنگ با اشاره به وجود بیش از 28 هزار رأس دام سنگین در شهرستان ادامه داد: در حال حاضر 1000 رأس دام سنگین پلاک گذاری و در سامانه هویت دام کشور ثبت شده و 4000 رأس دام سنگین نیز در نوبت پلاک گذاری قرار دارند.

وی توضیح داد: طرح ملی پلاک گذاری دام بر اساس مصوبه هیئت دولت در اواخر سال گذشته اعلام شد که این طرح از ابتدای سال در شهرستان اسدآباد در دست اجراست و برای تحقق صددرصدی اجرای طرح به مشارکت دامداران در این راستا نیازمند هستیم.

بیرنگ با بیان اینکه در سطح شهرستان های استان همدان، در حال حاضر اسدآباد در این طرح پیشرو بوده است، افزود: جهادکشاورزی شهرستان برای اطلاع رسانی به دامداران جلساتی با دهیاران و شوراهای روستا تشکیل داده و برای همکاری هر چه بیشتر نیازمند یاری نیروی انتظامی، دامپزشکی، بخشداری ها و فرمانداری هستیم.

وی با تأکید بر اینکه دام هایی که فاقد پلاک گذاری باشند و در این طرح پلاک گذاری انجام ندهند، سهمیه نهاده این دام ها قطع خواهد شد، اظهار کرد: از همه مالکان دام می خواهیم تا هرچه سریع تر نسبت به پلاک گذاری دام های خود اقدام نمایند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد افزود: در حال حاضر هزینه پلاک گذاری هر دام سبک 30 هزار ریال و دام سنگین نیز 120 هزار ریال بوده که دامداران با پرداخت این هزینه به تعاونی دامداران در نوبت پلاک گذاری دام های خود قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه همه مالکان دام زنده موظف هستند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک گذاری دام های خود در سامانه جامع هویت دام کشور اقدام نمایند، یادآور شد: با پلاک گذاری دام های سبک و سنگین از این پس هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع و قاچاق محسوب می گردد و با مالک دام برابر قانون برخورد خواهد شد.

بیرنگ با اشاره به اینکه دام ها با این پلاک شناسنامه دار می شوند، افزود: هر پلاک 15 رقم دارد و براساس آن ضمن ردیابی دام، همچنین نام مالک دام، جنسیت دام، نژاد و سلامت دام نیز در سامانه ثبت و قابل پیگیری و ردیابی است.

کشت 750 هکتار سیر در مزارع

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد در ادامه از کشت بیش از 750 هکتار سیر در اراضی کشاورزی این شهرستان اطلاع داد و اظهار کرد: از اوایل پاییز کشت سیر در اراضی کشاورزی شهرستان شروع شده و با توجه به ارزان بودن پیاز سیر سال جاری کشت سیر سال جاری به نسبت سال گذشته دارای افزایش بوده است.

وی میانگین عملکرد هر هکتار از سیر کشت شده را 14 هکتار برشمرد و توضیح داد: براساس پیش بینی ها از سطح کشت شده سال جاری در تابستان سال آینده افزون بر 10 هزار و 500 تن محصول سیر توسط کشاورزان اسدآبادی برداشت خواهد شد.

بیرنگ با اشاره به رتبه سوم اسدآباد در فراوری محصول سیر افزود: سال گذشته بیش از 685 هکتار از اراضی کشاورزی توسط سیرکاران اسدآبادی به کشت سیر اختصاص یافت که از این میزان سطح در سالجاری بیش از 9590 تن محصول برداشت شد.

وی تعداد سیرکاران اسدآبادی را 430 نفر برشمرد و یادآور شد: سیر فراوریی شهرستان علاوه بر صنایع تبدیلی خانگی و تازه خوری و مصارف شهرستان به دیگر استان ها نیز ارسال می گردد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد همچنین از کشت بیش از 15 هکتار موسیر در اراضی کشاورزی این شهرستان اطلاع داد و گفت: در آبان ماه سال جاری بیش از 15 هکتار از اراضی کشاورزی توسط بهره برداران زیرکشت موسیر رفت.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در حدود 15 هکتار کشت موسیر در شهرستان توسط بهره برداران انجام گرفت، اظهار داشت: سال جاری از سطح زیرکشت موسیر سال گذشته 210 تن موسیر تازه برداشت شد.

احداث دومین شهرک گلخانه ای

بیرنگ در ادامه از کلنگ زنی و احداث دومین شهرک گلخانه ای این شهرستان اطلاع داد و بیان نمود: در حال حاضر جانمایی طرح به وسیله شهرک های کشاورزی و منابع طبیعی انجام و نیز زمین این طرح واگذار و تخصیص آب شهرک نیز انجام شده و تا اواخر سال جاری کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی پروژه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعهد سالیانه شهرستان در راستای طرح توسعه سطح گلخانه ها هشت هکتاراست، افزود: تا کنون از تعهد هشت هکتاری سال جاری، شش هکتار معادل بیش از 70 درصد تعهد محقق شده و تا سرانجام سال کل این تعهد اجرا می گردد.

بیرنگ توضیح داد: شهرستان اسدآباد در حال حاضر تنها دارای هشت هکتار مجتمع گلخانه ای و شخصی بوده که از میزان سطح گلخانه ها شش و نیم هکتار به مجتمع های گلخانه ای و یک و نیم هکتار به گلخانه های شخصی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه توسعه مجتمع های گلخانه ای در ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی شهرستان از نقش مؤثری برخوردار خواهد بود، اظهار داشت: در حال حاضر تنها شهرک گلخانه ای اسدآباد به مساحت 21 هکتار دارای 30 واحد گلخانه ای بوده که پیش از این 16 واحد گلخانه به متقاضیان واگذار شده و سال جاری نیز 14 واحد گلخانه ای در حال انجام و ساخت هستند که هر یک از این واحدها از 20 درصد تا 100 درصد دارای پیشرفت فیزیکی بوده اند.

بیرنگ در ادامه از تعهد 400 هکتاری این شهرستان در رابطه با اجرای آبیاری تحت فشار در سالجاری اطلاع داد و یادآور شد: شهرستان اسدآباد در این راستا بیش از تعهد خود پیروز به انجام طرح شده است.

وی گفت: در حال حاضر سال جاری شهرستان اسدآباد در بحث آبیاری تحت فشار دارای 725 هکتار پروژه در دست اجراست که اگر شرایط جوی اجازه دهد قطعاً تا سرانجام سال شهرستان اسدآباد دو برابر تعهد خود را در رابطه با اجرای آبیاری تحت فشار انجام خواهد داد.

بیرنگ با اشاره به وجود بیش از 28 هزار هکتار اراضی آبی در شهرستان اسدآباد، اظهار داشت: 20 هزار هکتار از اراضی آبی شهرستان مستعد اجرای آبیاری تحت فشار بوده که تا کنون 17 هزار و 430 هکتار از این اراضی به آبیاری تحت فشار تجهیز شده و 2500 هکتار دیگر از اراضی برای تحقق 100 درصدی در این راستا باقیمانده است.

وبلاگ پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

کالارنا: کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7649

به "تا خاتمه سال دام های سبک در اسدآباد همدان شناسنامه دار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا خاتمه سال دام های سبک در اسدآباد همدان شناسنامه دار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید