بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟

به گزارش کنفرانس هکا، از اوایل سال 2023 شیوع یک بیماری به اسمتب طوطی جریان ساز شد و سازمان جهانی بهداشت(WHO) چند روز گذشته بیان کرد که شیوع مرگبار بیماری تب طوطی بر زندگی مردم در چندین کشور اروپایی تأثیر گذاشته و مرگ پنج بیمار را نیز تا به امروز به همراه داشته است.

بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟

دکتر مینو محرز - متخصص بیماری های غفونی در گفت وگو با ایسنا درباره این موضوع اظهار کرد: بیماری تب طوطی چندین سال است که وجود دارد و یک بیماری نو نیست، اما چندان شایع نبوده است. این بیماری از مدفوع پرنده و تنفس غبار ترشحات پرنده آلوده به انسان منتقل می گردد.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری همانند ذات الریه بروز پیدا می نماید، گفت: در بعضی مواقع شاید به صورت ذات الریه بسیار شدید نیز باشد، اما با گذشت دوره آن، بیماری بهبود می یابد و با تشخیص درست و به هنگام، درمان به خوبی صورت می گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیماری با تجویز و مصرف آنتی بیویک بهبود می یابد ولی به علت خاص بودن آن که از پرندگان منتقل می گردد ممکن است به آنتی بیوتیک خاص تری نسبت به سایر ذات الریه ها احتیاج داشته باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید براینکه تشخیص بیماری تب طوطی چندان راحت نیست، اظهار کرد: رصد این بیماری که چندان شایع نیست را هر آزمایشگاهی نمی تواند انجام دهد و در سازمان های خاصی همانند انستیتوپاستور ایران و یا دانشکده بهداست انجام می گردد.

محرز در سرانجام تاکید نمود: در حال حاضر این بیماری مسئله نگران کننده ای نیست، مگر اینکه نو و قوی باشد؛ در غیر این صورت چندین سال است که وجود دارد و راه درمانی آن نیز تعیین است.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 اسفند 1402 بروزرسانی: 20 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15859

به "بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری تب طوطی چیست و آیا نگران کننده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید