بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟

به گزارش کنفرانس هکا، امروزه این نشانه ها ممکن است برای بچه ها در مدرسه مشکلاتی ایجاد کند و موجب کاهش عزت نفس شود و یا برای بزرگسالان در روابط یا محل کار موانعی ایجاد کند.

بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟

بچه ها مبتلا به ای دی اچ دی ممکن است در کلاس درس مدام بین منابع اطلاعات سردرگم شوند یا در خانه دنبال انواع انگیزه تازه بگردند.

با این حال نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد که برخی از این ویژگی ها مانند شتاب زدگی ممکن است خوشه چینان اولیه در جوامع شکارچی - گردآورنده را واداشته باشد که به سرعت از منطقه های با منابع رو به اتمام به سمت منطقه ها غنی تر بروند.

کارشناسان گمان می کنند که این رفتار کاوشگرانه در مبتلایان به ای دی اچ دی در جوامع نخستین ممکن است به آنها مزیت تکاملی داده باشد.

گمان می رود یافتن غذا در شرایط سخت، یکی از محرک های اصلی هوش انسان است.

مثلا افراد هنگام گردآوری غذا باید تصمیم بگیرند که آیا به تکه زمینی که می شناسند بچسبند یا آن را رها کنند و دنبال مراتع تازهی باشند.

پژوهشگران چنین پنداشتند که افراد مبتلا به ای دی اچ دی ممکن است تمایل داشته باشند منبع فعلی شان را رها کنند و در پی منبعی تازه بگردند.

مطالعه تازه با واداشتن شرکت کنندگان انسانی به جمع آوری منابع طی جست وجوی آنلاین و سپس تکمیل یک فرمِ ارزیابی غربالگری خوداظهاری ای دی اچ دی، این فرضیه را امتحان کرد.

حدود 200 نفر از این 457 نفر با ای دی اچ دی مثبت غربال شدند.

شرکت کنندگان می توانستند انتخاب کنند که به جمع آوری پاداش از بخشی از منابع رو به اتمام ادامه دهند یا آن بخش را دوباره پر کنند.

دانشمندان دریافتند آنهایی که در غربالگری ای دی اچ دی مثبت نشان دادند این منابع را زودتر ترک می کنند و نسبت به افرادی که غربالگری آنها منفی ارزیابی شد میزان پاداش بیشتری دریافت کردند.

به گزارش ایندیپندنت، در واقع این موضوع در جوامع کوچ نشین امروزی مانند قبیله آریال آفریقا که به اکتشاف علاقه مندند و با جهش های ژنتیکی دخیل در بروز ای دی اچ دی تعیین می شوند نیز ثبت شده است.

بر اساس این یافته های تازه، ویژگی های ای دی اچ دی مزایایی را حین گردآوری ارائه می کند که نشان می دهد این شرایط سازگاری مفیدی برای کشف محسوب می شود.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 اسفند 1402 بروزرسانی: 6 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15411

به "بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش فعالی؛ اختلال یا مزیت تکاملی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید