بیست و چهارم محرم بر اسرای کربلا چه گذشت؟

به گزارش کنفرانس هکا، مسیحیان با دیدن سر مبارک امام حسین (ع) نسبت به دشمنان امام حسین (ع) اظهار بیزاری کردند.

بیست و چهارم محرم بر اسرای کربلا چه گذشت؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران؛ احتیاج به آب و تراکم شهر ها و روستا ها در حاشیه فرات، باعث شد تا کاروان اسیران جهت خویش را از کنار فرات انتخاب کند. گزارش آن است که به دیری از نصاری که احتمالا مخروبه بود، رسیدند. فرماندهان و سربازان برای استراحت و صرف غذا متوقف شدند و به خوردن و آشامیدن و شادی پرداختند. سر ها را از صندوق نیز بیرون آوردند و دست به دست گرداندند؛ بنابراین گزارش، در این هنگام دستی از دیوار برون آمد و با قلمی خونین و آهنین نوشت: آیا امتی که امام حسین (ع) را کشتند چشم امید به شفاعت جدش در روز قیامت دارند. نه، هرگز چنین نخواهد شد و اینان روز قیامت در عذاب خواهند بود. آنان امام حسین (ع) را بیدادگرانه کشتند و با کتاب الهی ستیز و مخالفت کردند.

مجلس و بزم فرماندهان و سربازان به هم خورد. وحشت زده گریختند و سپس سر ها را در صندوق نهادند و از این منزل کوچ کردند. سلیمان بن مهران اعمش می گوید:در طواف کعبه بودم، دیدم مردی می گرید و می گوید: اللّهم اغفرلی و اَنَا اعلمُ انَکَ لا تغفر. گفتم چرا چنین می گویی؟

پاسخ داد: من یکی از چهل نفری بودم که سر امام حسین (ع) را به شام می بردند. وقتی به اولین منزل بر دیر نصارا رسیدیم، سر را بر نیزه کردیم و به طعام نشستیم. ناگهان دستی پیدا شد و با قلمی آهنین بر دیوار نوشت. بسیار ترسیدیم. یکی از ما تصمیم گرفت دست را بگیرد، اما دست ناپدید شد.

در بعضی روایات، وقتی از راهب پرسیدند گفت: 500 سال قبل از بعثت پیامبر شما، این جمله نگاشته شده است. این ابیات را به خط سریانی نیز نقل نموده اند.

شایان ذکر است؛ منزلگاه قادسیه همان سرزمین مشهور عراق است که جنگ میان سپاهیان اسلام و یزدگرد سوم ساسانی رخ داد. قادسیه در 15 فرسنگی کوفه است. در این منزل ام کلثوم با آه و اندوه این اشعار را زمزمه کرد: مردان ما را کشتند و روزگار، بزرگان ما را از ما گرفت و اندوه و سوزش ما را اضافه کرد. مردمان پستی که می دانستند ما دختران رسول خدا هستیم بر ما هجوم آوردند و ما را بر شتران برهنه سوار کردند. گویی ما غنایم برای آنان بودیم. ای رسول خدا، بر تو سخت و سنگین است کاری که کردند. ای گروه، شما کافر به رسول خدا شدید. وای بر شما ای گمراهان کافر.

کاروان حمل سر ها، به نزدیکی جصاصه رسید. جصاصه شبیه دهکده بود. در اینجا درنگ کردند و از آنجا به حاکم تکریت نامه نوشتند که ما همراه با سر خارجی می آییم. برای ما آذوقه و علوفه آماده کنید. مرد نصرانی که اهل تکریت بود قافله را ملاقات کرد و گفت: ای قوم! خداوند ناظر و حاکم بر کار شماست. من در آن روز در کوفه حاضر بودم. این سر، سر خارجی نیست، سر حسین بن علی بن ابی طالب (ع) است. وای بر شما ای بیدادگران.

وقتی مسیحیان منطقه شنیدند، انجیل در دست گرفتند و با ناقوس و صلیب بیرون آمدند و بر تپه ای که خضراء خوانده می شد بالا رفتند، وقتی سر مبارک امام حسین (ع) را دیدند ناقوس ها را نواختند و گفتند:پروردگارا، ما از این قوم که فرزند دختر پیامبر خود را تشنه کام کشتند و اهل بیت و یارانش را به خاک و خون کشیدند، بیزاریم. آنگاه از ورود خولی بن یزید به شهرشان جلوگیری کردند.

جصاصه در آن موقع قریه ای از توابع کوفه و نزدیکی قصر هبیره بوده است.

لازم به ذکر است؛ تکریت در سی فرسنگی بغداد و در جانب غربی دجله واقع شده است. عمده مردم شهر نصرانی بودند در شهر قلعه های بزرگ بود و محل تجمعی به نام بیعة الخضراء.

حاکم تکریت فرمان داد شهر را آراستند. طبّالان طبل زدند. علم افراشتند. مردم بر پشت بام و کوچه ها جمع شدند. آنان از همدیگر می پرسیدند چه شده است؟ گفتند: سر خارجی آورده اند که بر یزید بن معاویه شوریده و کشته شده است.

مردی مسیحی که از کوفه آمده بود و از ماجرا خبر داشت گفت: وای بر شما این سر، سر پسر پیامبر این قوم است. همه به کلیسا ها رفتند و ناقوس نواختند. رهبانان شهر جمع شدند و در صومعه را بستند و کاروان را به درون شهر راه ندادند. این رفتار و برخورد مردم تکریت باعث شد تا از ورود به شهر خودداری نمایند و به راه خود ادامه دهند.

کاروان با گذشتن از کنار شهر تکریت به اعمی رسید. در آنجا درنگ کوتاهی کرد و به راه خود ادامه داد.

خاطرنشان می گردد؛ همان گونه که از نام پیداست در محل دیر عُروه، دیر یا صومعه ای بود که عبادتگاه راهبان مسیحی بوده است. در دیر عروه نیز درنگ کوتاهی بوده و کاروان اسیران از آنجا به صلینا رفته است.

منابع:

1. بحارالانوار

2. الصواعق المحرقه

3. مثیرالاحزان

4. المناقب

5. ذخائرالعقبی

6. لهوف

7. تاریخ الخمیس

8. ینابیع المودة

9. مقتل ابی مخنف

10. معالی السبطین

11. وسیلة الدارین

12. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5923

به "بیست و چهارم محرم بر اسرای کربلا چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیست و چهارم محرم بر اسرای کربلا چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید