به دنبال مکانی برای بنیاد رادی هستیم

به گزارش کنفرانس هکا، دبیر نخستین جشنواره تئاتر رادی با اشاره به وعده های محقق نشده برای حمایت از این جشنواره ابراز امیدواری کرد که مذاکرات با شورای شهر تهران و شهرداری برای دراختیار دریافت فضایی مخصوص بنیاد اکبر رادی به نتیجه برسد.

به دنبال مکانی برای بنیاد رادی هستیم

به گزارش خبرنگاران، چند سال پس از راه اندازی بنیادی به نام یکی از نمایشنامه نویسان شهیر تئاتر ایران، نخستین جشنواره تئاتری به نام این بنیاد از چند روز قبل برگزار گردید و برنامه هایی جنبی هم در کنار آن تدارک دیده شد.

این رویداد اگرچه به همت اعضای هیات مدیره بنیاد و خانواده اکبر رادی برپا گردیده اما در نشست خبری آن هم، از حمایت نکردن برخی مراکز فرهنگی و تئاتری انتقاد شد در حالی که این سوال مطرح می گردد که اگر امکان برگزاری فعالیت های بنیاد و جشنواره، بدون یاری های دولتی امکان پذیر نیست چرا باید برگزار گردد؟

در این باره بهزاد صدیقی دبیر جشنواره تئاتر رادی و عضو هیات مدیره بنیاد اکبر رادی معتقد است: توجه به امور فرهنگی و هنری که توسط سازمان های مردم نهاد در حال اجرا است در مرکز توجه مسئولان شهری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور نیست و بایستی اتفاقی شکل بگیرد تا جامعه بیرونی ببیند و رسانه ها به آن توجه نمایند و ما از طریق رسانه ها صدای خود را به آن ها برسانیم.

او در گفت وگویی با خبرنگاران ابتدا به یاداوری پروسه تشکیل بنیاد پرداخت و گفت: بنیاد اکبر رادی در قالب موسسه فرهنگی هنری استاد اکبر رادی با راهبری حمیده بانو عنقا (همسر اکبر رادی) مجوز گرفت و آغاز به کار کرد. از ابتدا هم خود ایشان تصمیم گرفت چنین بنیادی راه اندازی گردد و طبیعت دوستان آقای رادی که همیشه در کنارش بودند همراهی کردند و به عنوان اعضای اولیه هیات امنا حضور داشتند.

وی با اشاره به زمانی که پرونده پرونده بنیاد اکبر رادی در وزارت ارشاد گمگردیده بود اضافه نمود: یادم هست آن موقع خبرگزاری خبرنگاران این مسئله را خاطرنشان کرد که پرونده اکبر رادی در وزارت ارشاد گم گردیده است و بلافاصله از وزارت ارشاد تماس دریافتد و گفتند چنین چیزی نبوده در حالی که وجود داشت. به هر حال بعد از پیگیری ها و نیز بعد از حدود دو سال از اینکه از آن 5 سال سری اول برای آغاز چنین کاری گذاشته بود، زمستان سال 94 مجوز به اسم موسسه فرهنگی هنری استاد اکبر رادی صادر شد.

صدیقی ادامه داد: خوشبختانه در این سه سالی که بنیاد مجوز گرفته همه، چه مراکز دولتی و چه غیردولتی همراه بودند و برای داشتن یک مکان ویژه برای بنیاد با شهرداری منطقه 6 و نیز شورای شهر مکاتبه کردیم که فضایی را به عنوان خانه ـ موزه استاد اکبر رادی در اختیار بنیاد قرار دهند تا بتوانیم آرشیو و اسناد استاد رادی را در آنجا نگهداری کنیم و همچنین فعالیت های بنیاد در آنجا اتفاق بیفتد.

وی گفت: با توجه به قول های داده گردیده، امیدوارم در سال 98 این اتفاق بیفتد و بعد از جشنواره هم امیدوارم با دوستان کمیسیون فرهنگی شورای شهر بتوانیم بعد از یک سال که درخواست ملاقات داده ایم جلسه ای داشته باشیم تا این مسئله را فیصله دهیم و فضایی در اختیار بنیاد قرار گیرد که هم ردیف بودجه داشته باشد و هم فعالیت هایش دائمی گردد.

دبیر جشنواره تئاتر رادی درباره هزینه های این دوره جشنواره شرح داد: سال جاری فعلاً فقط خود اعضای هیات مدیره جشنواره را برگزار نموده اند و حدود 15 میلیون تومان تا به حال هزینه گردیده اما از طریق درخواستی که از شورای شهر داشتیم و نیز معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران مبلغ 7 میلیون تومان به صورت علی الحساب پرداخت گردیده است.

وی ادامه داد: هرچند برآورد ما برای این دوره حدود 326 میلیون تومان بوده و متاسفانه هیچ کدام از قول هایی که به ما دادند عملی نگردیده است مثلا طبق صحبتی که با آقای کرمی گردیده که البته خودشان هم در هیات مدیره عضو هستند، تا سقف 40 میلیون تومان دستور دادند به جشنواره یاری گردد به شرط آنکه بودجه مرکز هنرهای نمایشی داده گردد ولی هنوز مرکز ریالی به این جشنواره یاری ننموده است. از خانه تئاتر هم تقاضا کردیم ولی هیچ پاسخی ندادند. حتی مدیرعامل خانه تئاتر برای رایزنی و حمایت از سوی شهرداری وعده اختصاص مبلغی را دادند که آن هم عملی نگردیده است.

صدیقی در پاسخ به اینکه چرا اصلا جشنواره برگزار می گردد که اعضای هیات مدیره قرار باشد به دنبال پول دریافت از دیگران باشند؟ گفت: متاسفانه اینجا ایران است و این یعنی مسئولان شهری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور آنقدر درگیر کارهای روزمره و کارهای مهمتری هستند که طبیعتا با مسائل کلان تری روبرو هستند و به طور طبیعی موسسات خصوصی و مردم نهاد در اولویت های خیلی دورتر هستند، به همین دلیل به خصوص در یکی دو سال اخیر که میدانیم کشور در چه شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی واقع شده است طبیعتا توجه به امور فرهنگی و هنری که توسط سازمان های مردم نهاد در حال اجرا است در مرکز توجه آن ها نیست و بایستی اتفاقی شکل بگیرد تا جامعه بیرونی ببیند، رسانه ها به آن توجه نمایند و ما از طریق رسانه ها صدای خود را به آن ها برسانیم.

وی درباره اینکه پیش بینی اش درباره آینده جشنواره تئاتر رادی چیست؟ اعلام کرد: برنامه ریزی که در هیات مدیره بنیاد انجام گردیده، این است که فضای مورد نظر بنیاد رادی از طرف شهرداری به صورت رایگان آماده گردد تا بعد برنامه ریزی دیگری را انجام دهیم که درآمدزا باشد و بخشی از این درآمدزایی می تواند به برگزاری کارگاه ها و ارتباطات بین فرهنگی و نیز اتفاقات بین المللی مرتبط گردد. در این باره اگر بتوانیم باید اعضای شورای شهر اسلامی را ببینیم و فعالیت بنیاد را در این چند سال به صورت مکتوب و شفاهی گزارش کنیم که بدانند چنین بنیادی برای چنین نمایشنامه نویسی وجود دارد و با کمترین امکانات، چگونه فعالیت می نماید بنابراین ممکن است ردیف بودجه برایش صادر گردد. این کار به پیگیری احتیاج دارد و شهرداری که وظیفه اش رسیدگی و حمایت از سازمان های مردم نهاد و این گونه بنیادها و نیز حفظ میراث نسل قدیم است باید جدی تر اقدام کند.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 668

به "به دنبال مکانی برای بنیاد رادی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دنبال مکانی برای بنیاد رادی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید