بنای تاریخی حمدالله مستوفی در معرض خطر

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران/قزوین در اثر ترکیدگی لوله آب شهری در جوار بنای تاریخی حمدالله مستوفی در قزوین بازهم یک بنای تاریخی در معرض خطر نهاده شد.

بنای تاریخی حمدالله مستوفی در معرض خطر

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، بناهای تاریخی بخشی از هویت، تاریخ و تمدن کهن شهر قزوین هستند که آسیب رسیدن به هریک از این اماکن به منزله نابودی هویت شهری و پیشینه غنی تاریخی خواهد بود که متأسفانه فرسودگی زیرساخت های شهری و مدیریت ناکارآمد شهری به تهدیدی برای بناهای تاریخی تبدیل شده است.

بنای حمدالله مستوفی یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره ایلخانی است که با شماره 332 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و ترکیدگی لوله آب شهری در کنار این بنای تاریخی تهدید جدی برای این اثر ارزشمند بوده که با اقدام به موقع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری آبفای شهری از نفوذ آب به بدنه و زیرساخت بنا جلوگیری به عمل آمده است.

فرونشست زمین و مصالح فرسوده در زیرساخت های شهری از مهم ترین عواملی است که بناهای تاریخی را در معرض خطر و آسیب های جدی قرار داده و از سوی دیگر حجم تردد غیراصولی به ویژه ماشین آلات صنعتی سنگین، به منزله نابودی زیرساخت های شهری و به دنبال آن از بین رفتن و آسیب دیدن بناها و کالبد بافت تاریخی و باارزش شهر است که باوجود تذکرات بسیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان جهت ساماندهی زیرساخت های فرسوده آب و فاضلاب در بافت تاریخی، اعمال محدودیت ترافیکی و ممنوعیت و عدم تردد ماشین آلات سنگین به مدیریت شهری متأسفانه اقدامی جدی در این خصوص صورت نگرفته است و همچنان شاهد ترکیدگی لوله های آب در این مناطق هستیم.

به گزارش خبرنگاران، پیشینه تخریب بناهای تاریخی توسط ترکیدگی لوله آب در این منطقه داستانی دنباله دار است. در اسفند 92 براثر ترکیدگی لوله آب شهری بخشی از حمام تاریخی میرزا کریم در محله محمدیه فروریخت و در تیرماه 94 نیز در اثر ترکیدگی لوله آب، مسجد تاریخی محمدیه دچار آسیب های جدی شد.

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8863

به "بنای تاریخی حمدالله مستوفی در معرض خطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای تاریخی حمدالله مستوفی در معرض خطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید