بستر آموزش مجازی برای کشورهای اسلامی فراهم است، بحث جایگاه خالی در پیغام نور مطرح نیست

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس دانشگاه پیغام نور با تاکید بر این که بحث آموزش الکترونیکی را در داخل و خارج از کشور گسترش می دهیم، گفت: در همین راستا دبیرخانه آموزش های مجازی دنیا اسلام در ایران راه اندازی گردیده و بستر آموزش مجازی برای هر کشور اسلامی در ایران فراهم است.

بستر آموزش مجازی برای کشورهای اسلامی فراهم است، بحث جایگاه خالی در پیغام نور مطرح نیست

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا زمانی با بیان این که دانشگاه پیغام نور بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور است که بیش از 400 هزار دانشجوی مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن تحصیل می نمایند، اظهار کرد: این دانشجویان در 500 مرکز و واحد در کشور مشغول تحصیل هستند و حدود چهار هزار عضو هیئت علمی و 10 هزار پرسنل پشتیبان در دانشگاه های پیغام نور حضور دارند.

وی با اشاره به استقرار واحد و نمایندگی این دانشگاه در 50 کشور، اضافه نمود: روش آموزشی این دانشگاه نیمه حضوری و غیر حضوری بوده، به همین دلیل این دانشگاه بستر الکترونیکی منحصر به فردی دارد که محتواهای کاغذی و الکترونیکی برای هر رشته مشابه به دانشجویان ارائه می گردد.

زمانی ادامه داد: دانشجویان دانشگاه پیغام نور در هر جای کشور از محتوای درسی یکسانی بهره مند گردیده و طول ترم تمامی سرفصل ها پوشش داده و امتحانات به صورت متمرکز و همزمان در کشور برگزار می گردد.

وی با بیان این که در انتها هر ترم بیش از سه میلیون آزمون برای دانشجویان دانشگاه پیغام نور در سراسر کشور برگزار می گردد، گفت: دانشگاه پیغام نور در آینده ای نزدیک آموزش الکترونیکی را برای دانشجویان سایر دانشگاه ها نیز فراهم می نماید.

وی در بخش دیگر سخنان خود به متمرکز بودن اختیارات در دانشگاه مرکز اشاره نمود و گفت: با توجه به این موضوع از استقلال دانشگاه پیغام نور شهرستان ها کاسته گردیده، به همین دلیل برای تمرکز زدایی باید برخی اختیارات را به مراکز استان ها نیز واگذار کنیم.

رئیس دانشگاه پیغام نور با بیان این که سال 95 طبق آیین نامه شورای عالی آمایشی با سه محور از جمله ساختارها، مراکز دانشگاهی و رشته های تحصیلی تعریف گردیده است، گفت: برای این که بتوانیم انسجامی در واحدها و رشته های دانشگاه پیغام نور برقرار کنیم، سه کمیته برای آمایش ساختار آمایش مراکز و آمایش رشته ها فعالیت می نماید.

وی ادامه داد: در این راستا کشور به 10 منطقه تقسیم گردیده و دبیرخانه ای برای مناطق آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل تشکیل گردیده تا بخشی از اختیارات سازمان مرکزی به بخشی از این مناطق منتقل گردد.

زمانی بیان نمود: حدود 70 درصد وظیفه مناطق، نظارت بر اجرای آیین نامه ابلاغی از سوی سازمان مرکزی می گردد.

وی با بیان این که طبق آمایش تمامی مراکز تحت فرمول خاص ساماندهی می گردد تا تعداد مراکز در کشور به کم تر از 500 مرکز برسد، گفت: این مراکز هویت علمی دارند و بیشتر جنبه نظارتی خواهند داشت.

زمانی ادامه داد: طی آمایش رشته هایی که داوطلب نداشته یا فارغ التحصیل زیادی دارند، ساماندهی می شوند و به جای آن رشته های بین رشته ای و اشتغال زا را جایگزین نموده و به اقتصاد کشور یاری می کنیم.

رئیس دانشگاه پیغام نور یادآور شد: طی سه سال سه محور آمایش را اجرا می کنیم تا دانشگاه های تخصصی و مهارت محور به وجود آید.

زمانی با اشاره به تسهیلات ارائه گردیده برای دانشجویان، گفت: دانشگاه پیغام نور دولتی بوده و بخشی از حقوق پرسنل را دولت تامین می نماید، اما هزینه های اصلی از محل شهریه تامین می گردد.

وی با بیان این که دانشجویان این دانشگاه کم ترین میزان شهریه را پرداخت می نمایند، ولی باز این میزان از شهریه برای دانشجویان دغدغه است، گفت: به همین دلیل با تعامل سه بانک علاوه بر اخذ وام از صندوق رفاه، دانشجویان تمامی شهریه خود را در طول تحصیل بدون محدودیت با دو درصد کارمزد از محل صندوق بانک ها در مقاطع مختلف پرداخت نمایند.

وی ادامه داد: از اول مهر ماه منابع درسی دانشجویان پیغام نور به صورت آنلاین قابل دسترس است و دانشجو می تواند کتاب ها را با 20 درصد تخفیف دریافت کند.

زمانی با بیان این که دانشجویان می توانند از بستر اینترنت دانشگاه به صورت رایگان استفاده نمایند، گفت: با توافق امضا گردیده با شرکتی خصوصی، اگر دانشجویی تمایل به استفاده اینترنت شخصی دارد، می تواند با کم ترین قیمت بازار و 15 درصد تخفیف از اینترنت بهره مند گردد.

وی اظهار داشت: هر دانشجویی که در رشته خاص و در هر مرکز قبول گردد، می تواند تمامی امتحانات خود را در محلی که تمایل دارد، سپری کند.

رئیس دانشگاه پیغام نور ادامه داد: اکنون دانشگاه پیغام نور در سطح بین المللی از تمامی دانشگاه های کشور پیشتاز است و معتقدم هیچ دانشگاهی در کشور مانند پیغام نور نمی تواند دانشجوی مجازی داشته باشد.

وی با بیان این که بی انگیزگی دانشجویان در دانشگاه پیغام نور خیلی کم است، گفت: دانشجویان دانشگاه پیغام نور در بحث آسیب های اجتماعی نسبت به دیگر دانشگاها رتبه پایینی دارند.

زمانی با بیان این که بحث جایگاه خالی در دانشگاه پیغام نور مطرح نیست، گفت: دانشگاه پیغام نور پتانسیل زیادی برای جذب دانشجو دارد و نمی توان گفت که کلاسی در این دانشگاه تشکیل نمی گردد، چون در این دانشگاه انواع روش درس خوانی داریم.

parmisfun.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 485

به "بستر آموزش مجازی برای کشورهای اسلامی فراهم است، بحث جایگاه خالی در پیغام نور مطرح نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستر آموزش مجازی برای کشورهای اسلامی فراهم است، بحث جایگاه خالی در پیغام نور مطرح نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید