برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در معرفی تاریخ و فرهنگ ایران موثر است

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در معرفی تاریخ و فرهنگ ایران موثر است.

برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در معرفی تاریخ و فرهنگ ایران موثر است

عبدالرسول وطن دوست (چهره ماندگار میراث فرهنگی) درباره برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان بیان نمود: میراث فرهنگی زبانی دنیای است و به همین علت است که از میراث مشترک بشری هم سخن به میان می آید.

او اضافه کرد: حفاظت از میراث فرهنگی ملموس فرآیندی است که از ادراک و شناخت (پژوهش) در خصوص اثر فرهنگی شروع و با انجام عملیاتی همچون مستندسازی و مستندنگاری، درمان، بازسازی، تحکیم و...ادامه یافته و به معرفی می رسد.

وطن دوست حفاظت را فرآیندی همیشگی بیان کرد و ادامه داد: اثر فرهنگی باید پیوسته تحت نظر باشد تا عوامل تخریبی مؤثر بر آثار خللی بر آن وارد نیاورند. بنابراین حفاظت فعلی است که اجرای آن در خصوص آثار همیشه ادامه دارد.

این چهره ماندگار میراث فرهنگی توضیح داد: حراست و ترویج میراث ناملموس هم به همین ترتیب به پژوهش، مستندسازی، پاسداری، حفظ و حراست و شاید از همه مهمتر معرفی نیازمند است. شروع فرآیند حفاظت و حراست از مواریث ملموس و ناملموس از ثبت، که خود به پژوهش محتاج است، در لیست های ملی و دنیای شروع می گردد.

او با بیان اینکه ثبت نقطه شروع رسیدگی به این گونه آثار است، ادامه داد: بعد از ثبت باید به حفاظت و حراست و معرفی پرداخت. حفاظت از میراث فرهنگی امری ملی است. همه باید برای حفظ، نگاه داری و اعتلای این ثروت ملی کوشش نمایند.

وطن دوست با اشاره به اینکه معرفی را میتوان مؤثرترین ابزار حفاظت و حراست دانست، اضافه کرد: از راه معرفی است که میتوان توجه بیشتر جوامع را نسبت به ارزش های میراث فرهنگی و به بیان دیگر ثروت های فرهنگی جلب و معطوف کرد. این گونه است که دیری نخواهد پایید که تمامی آحاد جامعه نسبت به حفاظت از این گنجینه بزرگ که نقشی بی مانند در توسعه پایدار کشورها دارد و روز به روز هم ارزش افزون تری پیدا می نماید، حساس می شوند. از این راه است که همه متوجه نقش ماندگار این ثروت در بهترشدن شرایط عمومی زندگی نسل فعلی و نسل های آینده می شوند.

این پیشکسوت میراث فرهنگی با بیان اینکه برای معرفی راه های گوناگون و فراوانی وجود دارد، ثبت ملی و دنیای را یکی از این راه ها بیان کرد و ادامه داد: پیمان نامه حمایت از میراث فرهنگی طبیعی و فرهنگی دنیا (کنوانسیون 1972) همچون چراغ پرنوری است که یکی از این راه ها را روشن و در نتیجه رسیدن به مقصد را میسر می نماید. راه دیگر توجه و سرمایه گذاری در امر موزه و موزه داری و برگزاری نمایشگاه های ملی و دنیای است.

وطن دوست توضیح داد: از این طریق است که میتوان به زبان مشترک دنیای دست یافت و هم فرهنگ خود را به دیگران شناساند و هم با تاریخ و فرهنگ دیگران آشنا شد. برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان که در حال حاضر در کشور چین برپا شده، می تواند یاری شایانی برای پیشبرد فرآیند معرفی تاریخ و فرهنگ کشورمان باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1402 بروزرسانی: 27 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14313

به "برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در معرفی تاریخ و فرهنگ ایران موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه شکوه ایران باستان در معرفی تاریخ و فرهنگ ایران موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید