برنامه های کلان مجمع پژوهشگاه های کشور اعلام شد

به گزارش کنفرانس هکا، معاون پژوهشی وزارت علوم در مجمع پژوهشگاه های کشور که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار گردید، بعضی برنامه های کلان این معاونت را بیان کرد.

برنامه های کلان مجمع پژوهشگاه های کشور اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، پیمان صالحی در مجمع پژوهشگاه های کشور که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار گردید، بعضی برنامه های کلان این معاونت را بیان کرد.

تأکید بر استفاده مشترک از تجهیزات آزمایشگاهی

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه بعضی تجهیزات بسیار مهم و گران قیمت در بعضی دانشگاه ها وجود دارد گفت: این تجهیزات سرمایه ملی کشور هستند و باید به نحو احسن مورد استفاده واقع گردد.

وی با اشاره به اینکه برترین راستا برای استفاده مشترک محققان از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه ها استفاده از فناوری اطلاعات و ایجاد سامانه های نرم افزاری است گفت: باید معلوم گردد چه دستگاهی در چه دانشگاهی وجود دارد و محققان در چه زمانی می توانند از آن استفاده نمایند.

نمایه سازی بین المللی مجلات پژوهشی

صالحی گفت: در راستای تحقق مرجعیت علمی ایران در جهان، نمایه سازی بین المللی مجلات علمی و پژوهشی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است و در این راستا بخشنامه تشویق سردبیران و مدیران نشریات علمی برای نمایه کردن بین المللی نشریات علمی ابلاغ شد.

وی اضافه نمود: در مجموع بیش از سی میلیارد ریال اعتبار برای نشریات علمی که در وارد نمایه های معتبر بین الملل شوند اختصاص یافته است گفت: در این راستا تا سقف 100 میلیون تومان اعتبار برای مجلاتی که بتوانند در رده کیفی Q1 قرار گیرند پرداخت می گردد.

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: هم اکنون 74 هزار مقاله علمی داریم که در اسکوپوس نمایه شده اند که این امر نشان دهنده جایگاه بالای کشور ما در انتشار مقالات علمی است و بر همین اساس برنامه نمایه سازی بین المللی مجلات علمی را تدوین کردیم.

وی با بیان اینکه امکان نمایه سازی برای مجلات پژوهشی منتشر شده به زبان فارسی هم وجود دارد گفت: به زودی کمیته ای برای نمایه سازی در وزارت علوم تشکیل و کارگاه های آموزشی برای سردبیران برگزار می گردد.

راهنمایی خاتمه نامه ها و قرارداد های پژوهشی

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه جهت دهی خاتمه نامه های دانشجویی و فعالیت های پژوهشی به سمت برطرف احتیاج های کشور، دغدغه مدیران وزارت علوم است و به همین دلیل سامانه احتیاج ها و ایده ها نان در وزارت علوم در حال تدوین است.

همکاری با دستگاه های اجرایی

صالحی با اشاره به اینکه فعالیت های پژوهشی اعضای هیأت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای برطرف مسائل و احتیاج های دستگاه های اجرایی، سازمان ها و بخش خصوصی ساماندهی گردد گفت: تفاهم نامه همکاری پژوهشی وزارت علوم با بعضی دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها در حال تدوین است.

معاون پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد: اعضای هیأت علمی باید برنامه میان مدت و چند ساله فعالیت پژوهشی و در موضوعات تعیین داشته باشند. اعضای هیأت علمی باید موضوع کلان پژوهش خود را بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی توزیع نمایند و هر خاتمه نامه بخشی از پازل حل مشکل باشد که این اقدام همان هدفمند بودن پایا ن نامه ها است.

تصویب سیاست های کلان پژوهشی در هیأت امنا

صالحی با بیان اینکه معاونان پژوهش و فناوری چند برنامه کلان پژوهشی را برای دانشگاه تدوین نمایند و به تصویب هیأت امنا برسانند، گفت: انتظار ما از هیأت های امنا تصویب طرح های کلان است و بحث های مانند صدور مجوز ایجاد مجله و پژوهشکده و… امری معمول است.

وی توضیح داد: با کسب مجوز از هیأت های امنای دانشگاه ها، می توان همکاری مشترک بخش خصوصی، دانشگاه و پژوهشگاه ها را ایجاد کرد که سرمایه اقتصادی از طرف بخش خصوصی و سرمایه علم و دانشی از سوی پژوهشگاه ها و دانشگاه ها باشد و برای اهداف تعیین، مهم و فناورانه فعالیت مشترک نمایند که در این صورت یک همکاری برد برد خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13700

به "برنامه های کلان مجمع پژوهشگاه های کشور اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های کلان مجمع پژوهشگاه های کشور اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید