برخورد قوی ترین طوفان خورشیدی سالیان اخیر به زمین

به گزارش کنفرانس هکا، قوی ترین طوفان خورشیدی از سال 2017 تا به امروز به زمین برخورد کرد، اما آثار مخربی نداشت و تنها موجب شفق قطبی زیبایی شد.

برخورد قوی ترین طوفان خورشیدی سالیان اخیر به زمین

به گزارش خبرنگاران ، آنچه می توانست بزرگترین طوفان خورشیدی دهه اخیر باشد، بیشتر یک تهدید بود تا واقعه ای فاجعه بار.

به نقل از ایسنا، خورشید در تاریخ 23 مارس به وقت جهانی فوران کرد و یک شراره خورشیدی قدرتمند در کلاس X و رگبار پلاسمای فوق العاده داغ در چیزی که به عنوان پرتاب جرم تاجی(CME) نامیده می گردد، به سمت زمین پرتاب کرد.

این هجمه پرانرژی روز یکشنبه 24 مارس به سیاره ما برخورد کرد و یک طوفان ژئومغناطیسی شدید در کلاس G4 را به وجود آورد که قوی ترین طوفان خورشیدی از سال 2017 تا به امروز را رقم زد.

طوفان های ژئومغناطیسی که به عنوان طوفان های خورشیدی نیز شناخته می شوند، اختلالاتی در میدان مغناطیسی زمین هستند که در اثر دفع زیاد پلاسما و میدان های مغناطیسی از جو خورشید به شکل CME ایجاد می شوند.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده(NOAA) طوفان های ژئومغناطیسی را در مقیاسی از G1 تا G5 رتبه بندی می نماید که می تواند باعث افزایش فعالیت شفق قطبی در اطراف قطب های زمین و نوسانات جزئی یا مخرب در شبکه برق و مخابرات گردد. شدیدترین سطح آن یعنی G5 می تواند باعث خاموشی کامل رادیویی فرکانس بالا در کل سمت روز زمین گردد که برای چندین ساعت ادامه خواهد داشت.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده روز 24 مارس یک هشدار طوفان ژئومغناطیسی صادر کرد و به تفصیل شرح داد که با سطح کلاس G4 ممکن است بتوان شفق شمالی را از جنوب آلاباما تا شمال کالیفرنیا مشاهده کرد، اما افسوس که سیاره ما ایده های دیگری در سر داشت.

تامیتا اسکوف، فیزیکدان خورشیدی در ایکس نوشت: ممکن است این یک طوفان خورشیدی ضعیف باشد؟ این طوفان ساعت ها ادامه خواهد داشت و میدان مغناطیسی آن به سمت جنوب خواهد بود که کلید نمایش های بزرگ شفق قطبی است.

وقتی ذرات پر انرژی خورشید به جو زمین برخورد می نمایند، میدان مغناطیسی سیاره ما آنها را به سمت قطب ها راهنمایی می نماید و سوپرشارژ شدن مولکول ها در جو زمین باعث ایجاد نمایش های رنگارنگ می گردد که معمولاً محدود به مناطقی در عرض های جغرافیایی بالا و ایجاد شفق های قطبی در قطب های شمال و جنوب زمین است.

متأسفانه برای علاقه مندان به شفق های قطبی در سراسر اروپا و آمریکای شمالی، زمان وقوع این رویداد در روشنایی روز بود که امکان لذت بردن از آن را از بین برد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 فروردین 1403 بروزرسانی: 7 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16302

به "برخورد قوی ترین طوفان خورشیدی سالیان اخیر به زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد قوی ترین طوفان خورشیدی سالیان اخیر به زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید