برای مراقبت از مبلمان چرمی چگونه آن ها را تمیز کنیم؟

به گزارش کنفرانس هکا، وقتی نوبت به خرید مبلمان نو می رسد، ممکن است در لحظه آخر درباره اینکه مبل ساخته شده از چه موادی برای شما و خانه تان بهتر است تردید کنید. با وجود گزینه های بسیار روکش اثاثیه یا لوازم خانگی در بازار، مشخص اینکه کدام مدل روکش نیازهای شما را از نظر دوام، زیبایی و سهولت تمیز کردن برآورده می سازد، سخت است. اگر به فکر مبلمان چرمی هستید، اینکه چرا این ماده انتخابی عالی برای روکش مبلمان دلایل بسیاری دارد. بااین حال، برای مراقبت از مبلمان چرمی باید روش های خاص این کار و تفاوت این مدل مبلمان با سایر مبلمان را بدانید. در این مقاله، فواید داشتن مبلمان چرمی و روش های مراقبت از آن را می خوانید.

برای مراقبت از مبلمان چرمی چگونه آن ها را تمیز کنیم؟

مزایای مبلمان چرمی

چرم فواید بسیاری دارد که آن را به گزینه ای محبوب برای مبلمان، پوشاک و کفش تبدیل می نمایند. این ماده طبیعی حسی لوکس دارد و در طول زمان دوام می آورد. بعضی از ویژگی های چرم که آن را به انتخاب خوبی برای روکش مبلمان تبدیل می نماید، عبارت اند از:

 • ماندگاری بالا: مبلمان چرمی اغلب چیزی است که برای تمام عمر خریداری می کنید. از آنجایی که چرم یک محصول طبیعی است، در طول زمان زیباتر می گردد. مبلمان چرمی چیزی است که می توانید برای سال های آینده از وجود آن لذت ببرید و خریدی است که سرمایه گذاری مناسبی خواهد بود. با گذشت زمان، خواهید دید که چرم بسیار بیشتر از پارچه دوام می آورد. به همین علت، مبلمان با روکش چرمی از مبلمان پارچه ای ارزش بیشتری دارد.
 • مراقبت آسان: مراقبت از چرم آسان است. برای تمیز کردن چرم، فقط هر 6 تا 12 ماه یکبار از نرم نماینده بهره ببرید و بعد از یک پارچه تمیز برای پاک کردن آن یاری بگیرید. برای تمیز کردن مبلمان چرمی باید روش های خاصی را به کار ببرید که در ادامه درباره آن بیشتر می خوانید.
 • دمای ثابت: صندلی های چرمی خودرو در تابستان گرم و در زمستان سرد می شوند اما مبلمان چرمی در داخل خانه این طور نیستند. پس از استفاده از این نوع مبلمان متوجه خواهید شد که در زمستان با یاری گرمای بدن شما را گرم می نماید. در تابستان نیز از آنجایی که چرم ماده ای طبیعی و قابل تنفس است، خنک می ماند. فقط باید آن را از نور خورشید دور نگه دارید.

نکات کلی برای تمیز کردن چرم

بیشتر مبلمان و پوشاک چرمی که امروزه فراوری می شوند دارای مواد محافظی هستند. به این ترتیب، تمیز کردن آنها بسیار ساده می گردد. اگر مطمئن نیستید که چرم دارای روکش محافظ است یا خیر، به آرامی آن را با ناخن خود در بخشی نامحسوس از چرم خراش دهید. اگر اثری از خود برجای گذاشت، یک متخصص تمیز کردن چرم را خبر کنید تا آن را ترمیم کند. در صورتی که هیچ علامتی وجود ندارد، با استفاده از این نکات سطح مبلمان چرمی را تمیز کنید:

 • همواره ابتدا هر روش تمیز کردنی را در یک منطقه پنهان امتحان کنید تا معین گردد که روی مبلمان چه تأثیری می گذارد.
 • برای تمیز کردن لکه ها و ریزش های جزئی مبلمان چرمی، بلافاصله آن را با یک پارچه یا اسفنج تمیز پاک کنید. در صورت لزوم، از یک پارچه نرم مرطوب شده با آب ولرم تمیز بهره ببرید و اجازه دهید به طور طبیعی در هوا خشک گردد. اگر برای تمیز کردن مبلمان از آب استفاده می کنید، تمام بخش های اطراف لکه را کاملا تمیز کنید.
 • از مواد تمیزنماینده، پولیش مبلمان، روغن، لاک، مواد پاک نماینده ساینده یا آب آمونیاک استفاده نکنید.
 • برای تمیز کردن لکه های کره، روغن یا چربی، آن را با یک پارچه خشک تمیز پاک کنید. سپس، آن را به حال خود رها کنید. لکه باید پس از مدت کوتاهی در چرم پخش گردد. به علاوه، می توانید آن را با جوش شیرین یا نشاسته ذرت آغشته کنید. بگذارید یک شب به همان حالت باقی بماند. سپس، جوش شیرین یا نشاسته را با پارچه تمیز یا جاروبرقی پاک کنید. این کار جواب نداد، کمی الکل روی محل لکه بمالید. پس از از بین بردن لکه، از ماده پاک نماینده مخصوص چرم بهره ببرید. اگر لکه همچنان پاک نشد، بهتر است از یک متخصص چرم حرفه ای بخواهید تا آن را تمیز کند. به این ترتیب، از آسیب احتمالی به چرم جلوگیری می گردد.
 • برای از بین بردن خراش های جزئی روی سطح مبلمان، از یک پارچه چرمی یا انگشتان دست بهره ببرید. سعی کنید به آرامی خراش را از سطح مبلمان پاک کنید. در صورت احتیاج، کمی آن را با آب مقطر مرطوب کنید تا خراش ها از بین بروند.

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

نکات تمیز کردن چرم که که شرح دادیم، برای بیشتر اثاثیه و پوشاک چرمی کاربرد دارد اما مراقبت از مبلمان چرمی اغلب به تکنیک های خاصی احتیاج دارد. به طور مثال، مراحل تمیز کردن مبل چرمی با تمیز کردن چکمه های چرمی فرق دارد. در ادامه، روش های مراقبت از مبلمان چرمی و تمیز کردن آن را می خوانید.

برترین وسیله برای تمیز کردن مبلمان چرمی

کاناپه ها و سایر مبلمان چرمی را با یک پارچه خشک گردگیری کنید. علاوه براین، باید هر ماه با استفاده از یک نرم نماینده مخصوص چرم یا محصولات تمیزنماینده چرم مشابه با آن بهره ببرید تا روکش مبلمان چرمی همواره نرم و مرطوب باقی بماند. این کار به جلوگیری از ایجاد ترک ، لکه و سایر تغییر رنگ های مبلمان چرمی نیز یاری می نماید. اگر مطمئن نیستید که کدام محصولات مخصوص تمیز کردن چرم برای مبلمان شما مناسب هستند، موارد زیر را در نظر داشته باشید.

به طور کلی، نرم نماینده مخصوص چرم نوعی ماده معمولی است که چرم را مرطوب می نماید و آن را عمیقا انعطاف پذیر نگه می دارد. بااین حال، نرم نماینده چرم محصولی نیست که انتظار داشته باشید به چرم شما درخشندگی مثل روز اول بدهد. سرم چرم نیز محصولی برای مراقبت از چرم است که اغلب برای جوان سازی روکش مبلمان چرمی استفاده می گردد. البته، سرم چرم حاوی موادی است که یک پوشش محافظی برای مبلمان چرمی می شوند. کرم چرم هم محصول دیگری است که برای درخشندگی و لظافت بیشتر مبلمان چرمی به کار می رود.

روش طبیعی برای تمیز کردن چرم چیست؟

لکه های تیره تر روی مبلمان مانند لکه های جوهر را می توانید با پنبه های آغشته به الکل پاک کنید. با وجود این، اگر مراقب نباشید، ممکن است لکه روی سطح مبل بیشتر پخش گردد. مطمئن شوید که الکل را مستقیما روی محل لکه می مالید. ترجیحا برای این کار از حرکات دورانی آرام بهره ببرید تا لکه بیشتر از این روی سطح مبل پخش نگردد.

علاوه براین، می توانید از محلولی درست شده از سرکه سفید و آب گرم بهره ببرید تا مطمئن شوید که اجناس چرمی تان کیفیت و دوام خود را حفظ می نمایند. این روش برای تمیز کردن کوسن های چرمی کثیف یا لکه دار شده بسیار مناسب است.

چگونه یک مبل چرمی را با پاک نماینده چرم تمیز کنیم؟

برای مراقبت از مبلمان چرمی و تمیز کردن آن ها با شوینده های مخصوص چرم، باید 5 مرحله را طی کنید.

مرحله اول: مبل را جاروبرقی بکشید و گردگیری کنید

خوشبختانه، یک مبل چرمی به میزان یک مبل با روکش پارچه ای رطوبت را به خود جذب نمی نماید. بنابراین، تمیز کردن آن آسان تر است. برای این کار، باید:

 • با جاروبرقی کشیدن روی سطح مبل چرمی آغاز کنید تا از شر هر خرده یا ذره کثیفی خلاص شوید.
 • در صورت لزوم آن را گردگیری کنید تا هرگونه آلودگی به جامانده از بین برود.
 • اگر بالشتک های مبل شما قابل جابه جایی هستند، آن ها را بردارید تا قسمت های آن ها را هم جاروبرقی بکشید. علاوه براین، لبه های کوسن و قاب کاناپه را هم جاروبرقی بکشید.
 • شکاف های دسته های مبل را آنالیز کنید. در صورت لزوم آن ها را جاروبرقی بکشید یا گردگیری کنید.

مرحله دوم: پاک نماینده چرم را روی روکش مبل اسپری کنید

مواد پاک نماینده چرم می توانند به از بین بردن کثیفی ها و لکه ها از سطح مبل یاری نمایند. به این ترتیب، مبل چرمی شما ظاهری نو پیدا خواهد نمود. بعضی از محصولات شوینده ترکیبی و حاوی پاک نماینده و نرم نماینده هستند. استفاده از یک محصول ترکیبی یا یک پاک نماینده و نرم نماینده جداگانه به تمیزتر شدن و مراقبت از مبلمان چرمی یاری خواهد نمود.

به جای اینکه ماده پاک نماینده را مستقیما روی مبلمان به کار ببرید، آن را روی یک پارچه اسپری کنید و بعد روی مبل بکشید. این کار مانع از ایجاد لکه اسپری روی سطح مبلمان چرمی می گردد.

مرحله سوم: مبل را پاک کنید

با آغاز پارچه را به آرامی از بالا به پئین روی مبل بکشید. مطمئن شوید که تمام لبه ها، گوشه ها و شکاف ها تمیز می شوند. تمیز کردن مبل را از بالا به پایین انجام دهید تا از ایجاد لکه های سخت جلوگیری گردد. در صورت لزوم، در حین تمیز کردن، پاک نماینده بیشتری روی پارچه بپاشید. البته، نباید فراموش کنید که این پارچه نباید به میزان ای با ماده پاک نماینده آغشته گردد که خیس گردد.

مرحله چهارم: از نرم نماینده چرم بهره ببرید

بعد از اینکه مبل را کاملا تمیز کردید، از یک تمیز نماینده اضافی یاری بگیرید. نرم نماینده مورد علاقه خود را به صورت اسپری یا بطری تهیه کنید و اندازه کمی از آن را روی یک پارچه تمیز بمالید. حالا با استفاده از آن مبل را کاملا پاک کنید. نرم نماینده های چرم برای مراقبت از مبلمان چرمی عالی هستند زیرا معمولا این نرم نماینده ها حاوی روغن های گیاهی هستند. در نتیجه، باعث می شوند که مبلمان شما تازه به نظر برسند، بوی فوق العاده ای داشته باشند و مرطوب بمانند.

مرحله پنجم: اجازه دهید تا نرم نماینده خشک گردد

بعد از اینکه نرم نماینده را کاملا روی مبل اعمال کردید، اجازه دهید تا چرم به مدت یک ساعت یا بیشتر خشک گردد. به این ترتیب، ماده نرم نماینده در مبلمان نفوذ می نماید و روغن آن لباس های شما را کثیف نخواهد نمود. پس از خشک شدن مبل خواهید دید که این وسیله مثل روز اول تمیز و براق به نظر می رسد.

چگونه چروک های مبلمان چرمی را از بین ببریم؟

چروک شدن مبلمان چرمی اتفاقی کاملا طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد که آن را به حال خود رها کنید. با وجود این، ممکن است مبلمان کاملا صاف و بدون چروک را ترجیح بدهید. در این صورت، باید این کارها را انجام بدهید:

 • یک پارچه تمیز را در مخلوطی از مایع ظرفشویی ملایم و آب گرم یا یک ماده پاک نماینده مخصوص چرم فرو ببرید. سپس، قسمت های چروک شده مبل یا صندلی چرمی را با آن پاک کنید.
 • یک پارچه تمیز دیگر را با آب تمیز و گرم مرطوب کنید و از آن برای شستشوی کامل قسمت هایی که تمیز نموده اید بهره ببرید. سپس، آن را با یک پارچه یا حوله تمیز خشک کنید.
 • سشوار خود را روشن کنید و دمای آن را به بالاترین درجه ببرید. سشوار را با فاصله 15 سانتی متری از یکی از نواحی چروکیده چرم بگیرید. سشوار را مدام در اطراف آن قسمت حرکت دهید. به این ترتیب، سشوار هرگز به طور مستقیم روی یک نقطه بیش از چند ثانیه دمیده نخواهد شد.
 • خشک کردن قسمت مورد نظر از مبل چرمی را تا زمانی که چروک های آن صاف می شوند، ادامه دهید. ممکن است خشک کردن هر بخش از مبل چند دقیقه طول بکشد.
 • وقتی از نرمی و صاف شدن چروک های مبل راضی شدید، سشوار را خاموش کنید. تا زمانی که مبلمان تمیز و سفت می گردد، می توانید با حالت دادن به روکش چرم، آن را به شکل مورد نظر خود حالت دهید.

ترمیم بخش آسیب دیده مبلمان چرمی

مراقبت از مبلمان چرمی همواره باعث بهبود ظاهر این وسایل می گردد و ماندگاری آن ها را تضمین می نماید. بااین حال، گاهی در اثر حوادث مختلف ممکن است سطح مبلمان آسیب های جزئی ببیند. در چنین مواقعی، باید محصولات مختلف مراقبت از مبلمان چرمی مانند کرم براق نماینده و مراقبت چرم را روی وسیله خود امتحان کنید تا برترین و مناسب ترین آن ها را پیدا کنید. برای این کار بهتر است که ماده مورد نظر را روی بخشی از مبلمان که کمتر در معرض دید است، امتحان کنید. بعد از اینکه از ترمیم مبلمان خود با این ماده مطمئن شدید، آن را روی سایر بخش های مبل نیز بمالید.

البته، برای مراقبت از مبلمان چرمی همواره استفاده از محصولات مراقبتی نتیجه دلخواه را در پی ندارد. گاهی اوقات، مبلمان به میزان ای آسیب دیده که باید از یک کارشناس یاری بگیرید.

کلام آخر

مبلمان چرمی به علت ظاهر مجذوب کننده و ماندگاری بالایی که دارند، همواره جزو مبلمان پرطرفدار هستند. برای افزایش دوام این وسایل، باید روش های مراقبت از مبلمان چرمی را بدانید. این روش ها شامل نحوه صحیح تمیز کردن مبلمان، ترمیم آسیب های وارد شده به آن و برطرف چروک هایی است که روی سطح آن ایجاد می شوند. در این مقاله، برترین روش ها برای مراقبت از مبلمان چرمی را شرح دادیم؟ آیا شما تابه حال از این روش ها استفاده نموده اید؟ به نظر شما برترین روش برای مراقبت از مبلمان چرمی و تمیز کردن آن چیست؟

منبع: bhg

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1402 بروزرسانی: 10 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15553

به "برای مراقبت از مبلمان چرمی چگونه آن ها را تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مراقبت از مبلمان چرمی چگونه آن ها را تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید