برای سرویس های بهداشتی چه کردند؟

به گزارش کنفرانس هکا، بیشتر از دو دهه است درباره سامان دهی سرویس های بهداشتی حرف زده می گردد و با وجود ایده ها و بودجه های قابل بحثی که درنظر گرفته شده، اما شرایط همچنان تعریفی ندارد.

برای سرویس های بهداشتی چه کردند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در این دوره بیشترین حساسیت را به موضوع سرویس های بهداشتی نشان داده، در مجموع 8748 سرویس بهداشتی در زیرمجموعه خود شناسایی نموده که معین نیست در چه شرایطی به سر می برند. از طرفی، این وزارتخانه با عنوان امداد اولیه مبلغ 40 میلیارد تومان اعتبار به استان ها اختصاص داده تا اوضاع را کمی سامان ببخشند.

اگرچه طرح موضوع و راه اندازی نهضت سرویس بهداشتی از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بارها حاشیه ساز شده، اما پر بیراه نیست که گفته گردد سرویس بهداشتی از ابتدایی ترین و مهم ترین احتیاجها و زیرساخت ها محسوب می گردد که بسیاری از منطقه ها، مسیرها و حتی مقاصد گردشگری از وجود آن بی بهره اند.

پروژه سامان دهی سرویس های بهداشتی تقریبا از دهه 80 و از سوی سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شد. قرار بود یک هزار سرویس بهداشتی تا سال 1390 ساخته گردد، اما آنچنان که بعدها همین سازمان آمار داد، بیشتر جانمایی ها اشتباه و سرویس های ساخته شده نیز غیرقابل استفاده بود. گزارش های موجود درباره شرایط آن طرح، متناقض و ناقص است و مجری آن نیز در هر دوره تغییر نموده است.

در سال های بعد این پرونده آنچنان که در اظهارات مقامات سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری نیز آمده، بیشتر حکم سَربار را داشته و رؤسای سازمان و یا وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به علت آنکه این پروژه به حاشیه رانده شده و بدون اعتبار مانده بود، چندان مایل نبودند به آن وارد شوند.

در دوره حاضر اما وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با فراوری و انتشار محتوا و فیلم هایی درباره شرایط سرویس های بهداشتی سعی کرد توجه ها و حساسیت ها را به این سمت جلب کند، که البته بارها و بیشتر از سوی برخی منتقدان به شرایط میراث فرهنگی کشور، نقد شده است. با این همه پرسش این است که نتیجه این حساسیت ها و تشکیل نهضت سامان دهی سرویس بهداشتی تا کنون چه نتیجه و دستاوردی داشته و چه تغییری در شرایط ایجاد نموده است؟ برای معین شدن پاسخ، ایسنا با نادر زینالی مدیرکل امور استان ها و تشکل های مردم نهاد در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که گفته شده است مسئولیت پیگیری این موضوع را از سوی وزارتخانه متبوع در استان ها و به نوعی سراسر کشور به عهده دارد، گفت وگو کرد.

زینالی در گفت و گو با ایسنا درباره اقدامات این وزارتخانه در زمینه ساماندهی سرویس های بهداشتی، با توجه به حساسیت ها و پیگیری هایی که عزت الله ضرغامی - وزیر میراث فرهنگی و گردشگری - در این باره نشان داده است، شرح داد: یکی از الزامات اولیۀ زیرساخت گردشگری هر کشوری، سرویس بهداشتی است، به ویژه در مسیر و در شهرهای زیارتی مثل قم، مشهد و شیراز، که مسأله طهارت هم مطرح است. به تناسب اهمیت این موضوع، دولت های مختلف بنابر برنامه ریزی هایی که داشتند، کارهایی انجام دادند. در دولت سیزدهم با توجه به حساسیت ها، طرح ساماندهی سرویس بهداشتی کلید زده شد.

او افزود: انجام این مهم به وسیله این وزارتخانه و با یاری و همکاری سایر دستگاه های اجرایی از جمله وزارت راه و شهرسازی میسر شد. ضمناً این وزارتخانه نقش تنظیم گری بین دستگاه های همکار را داشته است.

مدیرکل امور استان ها و تشکل های مردم نهاد در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: در گذشته یکسری از زیرمجموعه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همانند شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی و شرکت توسعه گردشگری در این جریان نقش هایی داشتند و طرح یک هزار سرویس بهداشتی را پیگیری کردند و شرکت توسعه گردشگری نیز این پروژه را ادامه داد. اکنون هم ساماندهی و توسعه این زیرساخت در مسیرها و مقاصد گردشگری و پایگاه های میراث ثبت ملی و جهانی مورد تاکید مهندس ضرغامی نهاده شد. هرآنچه در گذشته صورت گرفته بود نیز احصا شد.

به گفته زینالی، از مجموع 8748 سرویس بهداشتی موجود، تعداد 1352 سرویس بهداشتی به وسیله ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها، تعداد 208 سرویس بهداشتی به وسیله شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی، تعداد 403 سرویس بهداشتی به وسیله شرکت توسعه گردشگری، تعداد 1268 سرویس بهداشتی بین راهی، تعداد 475 سرویس بهداشتی در پایگاه های ثبت ملی و جهانی، تعداد 3679 سرویس بهداشتی در اماکن گردشگری، تعداد 890 سرویس بهداشتی در مساجد و تعداد 473 سرویس بهداشتی در بقاء متبرکه، در مسیر و مقاصد گردشگری، آماده ارائه خدمات به گردشگران هستند.

وزارتخانه ضرغامی برای سرویس های بهداشتی چه کرد؟

او در ادامه درباره شرایط و کیفیت سرویس های بهداشتی که در گذشته و در قالب پروژه ها و طرح های ارائه شده احداث شده اند، اظهار کرد: جانمایی برخی سرویس های بهداشتی به گونه ای بود که توجیه نداشت و زیرساخت اولیه مثل آب، برق و جاده برای آن تأمین نشده بود. البته در آن دوران که احداث سرویس های بهداشتی کلید زده شده بود، تفاهم نامه ای میان سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری و دستگاه های مربوطه بسته شده بود که زیرساخت مورد احتیاج سرویس های بهداشتی را تأمین نمایند، برخی از آن دستگاه ها همکاری داشتند و در برخی نقاط هم این خدمات تأمین نشد.

مدیرکل امور استان ها و تشکل های مردم نهاد در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: ما مواردی را براساس بودجه ملی و استانی معین تکلیف کردیم، اما اطلاع دارید که بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همه مأموریت ها و برنامه های ما را پوشش نمی دهد، با این حال ساماندهی سرویس های بهداشتی در اولویت نهاده شد و حتی به دستور آقای ضرغامی برای آن ستادی تشکیل شد، که مسئولیت آن را شخصا به عهده گرفتند و تمام گزارش ها، روزانه در اختیار ایشان قرار می گیرد.

زینالی سپس به برخی اقدامات صورت گرفته برای سامان دهی سرویس های بهداشتی اشاره نمود و اضافه نمود: آقای ضرغامی در راستای توجه و تاکیدی که بر بهبود شرایط زیرساخت و خدمات بهداشتی دارند، دستور دادند به تناسب این طرح، 40 میلیارد تومان اعتبار با توجه به محدودیت های بودجه ای که وزارتخانه دارد، با عنوان امداد اولیه به استان ها اختصاص داده گردد. بر همین اساس، استان هایی که در مسیر زیارت و سفرهای نوروزی هستند، در اولویت ویژه نهاده شدند. در برخی از استان ها این اعتبار ابلاغ شده و درحال مصرف است.

او ادامه داد: برچسب شماره تلفن 09629 نیز در تمام مجتمع های بهداشتی نصب شده است تا مردم درباره شرایط آن مجموعه از این طریق گزارش دهند تا اگر به رصد و یا پیگیری و رسیدگی احتیاج داشته باشد، انجام گردد. تمام مجموعه های بهداشتی در مسیرها و مقاصد گردشگری و پایگاه های میراث ثبت ملی و جهانی روزانه رصد می شوند و اگر مسئله ای باشد مدیر استان مکلف به برطرف آن است.

زینالی گفت: دستور ویژه دیگری که آقای ضرغامی در این باره داده نصب تابلوهای هدایت و اطلاع رسانی در مسیرها و مقاصد گردشگری است، مثلا باید در 200 متر، 150 متر و 50 متری آن مجموعه، تابلو هدایت سرویس بهداشتی نصب شده باشد. این تابلوها با هماهنگی وزارت راه نصب می گردد و تقریبا در 60 درصد نقاط نصب شده و تا نوروز 90 درصد تابلوها نصب خواهد شد.

مدیرکل امور استان ها و تشکل های مردم نهاد در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: علاوه بر این، قرار است تابلوهای معرفی جاذبه های گردشگری در تمام مسیرهای منتهی به شهرها و مقاصد گردشگری نصب گردد. این تابلوها را با توجه به استاندارد وزارت راه و شهرسازی به رنگ قهوه ای و آبی خواهید دید. در این تابلوها علاوه بر اطلاعات مجموعه خدمات و امکانات گردشگری، درباره محل استقرار سرویس های بهداشتی نیز اطلاعات داده شده است.

زبنالی بعلاوه به دستور دیگر ضرغامی درباره استفاده از ظرفیت و امکانات بهداشتی امامزاده ها و مساجد اشاره نمود و گفت: ما شماره تماس و نشانی تمام متولیان مساجد و امامزاده ها را در اختیار داریم تا اگر احتیاج به همکاری بیشتر و یا ارائه خدمات بهتر باشد به وسیله دستگاه مربوطه آن ها وارد عمل شویم. قرار بر این است امکانات این اماکن در طرح ساماندهی سرویس های بهداشتی استفاده گردد. آقای ضرغامی دستور دادند سامانه ای طراحی گردد تا اطلاعات سرویس های بهداشتی بارگذاری و تغییرات آن ها روزانه رصد گردد. این سامانه در دسترس مردم نیز قرار می گیرد. ما هر روز روند کار و پیشرفت این طرح ها را از استان ها پیگیری می کنیم و نتیجه آن را هر صبح در اختیار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار می دهیم و با مدیران استانی هم جلسه هایی داریم.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 بهمن 1402 بروزرسانی: 14 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14785

به "برای سرویس های بهداشتی چه کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای سرویس های بهداشتی چه کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید