با تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل آشنا شوید

به گزارش کنفرانس هکا، اگر تصمیم گرفته اید که با عینک روی چشمتان برای همواره خداحافظی کنید، بهتر است ابتدا با تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل آشنا شوید. این دو عمل جزء تکنیک های پیشرفته جراحی هستند که به شما یاری می نمایند بدون عینک دیدی کاملاً واضح و شفاف داشته باشید. اینکه فرق فمتولیزیک و فمتو اسمایل چیست و کدام لیزیک چشم گزینه ای مناسب تر برای شماست، موضوعی است که در ادامه این نوشتار به شکل مفصل مورد آنالیز قرار می گیرد.

با تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل آشنا شوید

فمتولیزیک چیست؟

برای دانستن بهتر فرق فمتولیزیک و فمتو اسمایل ضروری است نخست با ماهیت و چگونگی انجام هر تکنیک آشنا شویم. ابتدا بیایید ببینیم که عمل فمتولیزیک چیست؟ این روش، برترین، به روزترین و کم خطرترین نوع جراحی جهت رفع عیوب انکساری چشم است. در این روش، خبری از تیغ جراحی نیست؛ بنابراین اگر صاحب قرنیه هایی بسیار نازک هستید یا ترس از تیغ جراحی دارید، این روش برترین گزینه برای شما خواهد بود.

فمتولیزیک ترکیبی از لیزر فمتوسکند و لیزر اگزایمر است. در این روش، ابتدا از نور لیزر فمتوسکند جهت ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه استفاده می گردد. این نوع لیزر قادر است با ظرافت و سرعت بسیار بالا برش های بسیار ریز را در قرنیه و عدسی چشم ایجاد کند. در گام بعدیِ این تکنیک نوبت به استفاده از لیزر اگزایمر می رسد. این لیزر بافت زیرین قرنیه را جهت اصلاح عملکرد بینایی مورد تابش قرار می دهد.

به فمتولیزیک، اصطلاحات متعددی را نسبت می دهند که معروف ترین آن ها لیزریک فمتو، لیزیک بدون تیغه و لیزیک تمام لیزر است. این نوع تکنیک جراحی در رفع مسائل بینایی نظیر دوربینی، نزدیک بینی، پیرچشمی و آستیگماتیسم برترین عملکرد را از خود ارائه می دهد.

فمتو اسمایل چیست؟

فمتو اسمایل تکنیک دیگری در جراحی چشم است که به عنوان روشی کم تهاجمی شناخته می گردد. در این روش، جراح بدون استفاده از لیزر اگزایمر یا ایجاد فلپ در قرنیه، عیوب انکساری چشم را کاملاً رفع می نماید. همین امر هم منجر به بروز اصلی ترین تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل می گردد.

در فمتو اسمایل، جراح به یاری لیزر فمتوسکند دو برش کاملاً عمیق در لایه میانی قرنیه و در عمق 110 تا 130 میکرون از سطح قرنیه ایجاد می نماید. نتیجه این دو برش، تشکیل بافتی عدسی شکل در قرنیه است که خارج کردن آن سبب تغییر شکل قرنیه و اصلاح بینایی فرد می گردد. گفتنی است که جراح برای خارج کردن دیسک لنتیکول، برش هایی 2 تا 4 میلی متری را در قرنیه ایجاد می نماید. این برش ها هیچ احتیاجی به بخیه ندارند و به وسیله خود قرنیه بعد از گذشت 24 الی 48 ساعت ترمیم می شوند.

نوع لیزر در عمل فمتولیزیک و فمتو اسمایل

اولین فرق فمتولیزیک و فمتو اسمایل در نحوه استفاده از لیزر خلاصه می گردد. فمتولیزیک از لیزر فمتوسکند جهت ایجاد فلپ در قرنیه بهره می گیرد. این در حالی است که فمتو اسمایل از همین نوع لیزر جهت اصلاح بینایی فرد استفاده می نماید؛ بااین تفاوت که در تغییر شکل قرنیه، برش های کوچک را جایگزین فلپ قرنیه می نماید.

نکته دیگری که در بحث لیزر موجب تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل می گردد، بهره گیری از لیزر اگزایمر است. همان طور که ملاحظه کردید در فمتو اسمایل برخلاف فمتولیزیک از لیزر اگزایمر در هیچ مرحله ای از جراحی استفاده نمی گردد. آشنایی با لیزر اگزایمر و کاربرد آن در این مسیر به شما یاری خواهد نمود.

دوره نقاهت در عمل فمتولیزیک و فمتو اسمایل

فمتولیزیک و فمتو اسمایل در چگونگی دوره نقاهت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. عموماً بیماران در عمل فمتولیزیک چشم جهت رسیدن به بهبودی کامل احتیاج به دوره طولانی تری دارند. علت این امر هم ایجاد فلپ قرنیه چشم است که طی مدت زمان طولانی تری ترمیم پیدا می نماید. در مقابل، عمل فمتو اسمایل یک تکنیک فوق العاده آسان و کم تهاجمی است که بیماران بعد از گذشت 24 ساعت، توانایی بازگشت به زندگی روتین و معمولی خود را پیدا می نمایند.

کاهش خشکی چشم از پیامدهای آزاردهنده بعد از جراحی است که با احتمال بیشتری در عمل فمتولیزیک اتفاق می افتد. در مقابل، تکنیک فمتو اسمایل احتمال بروز این عارضه را در افراد به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در نهایت اینکه مدت تاری دید بعد از عمل فمتولیزیک چیزی حدود 2 ساعت است. این در حالی است که افراد بعد از انجام عمل فمتو اسمایل، گاهی تا ماه ها با مسائلی مانند تاری دید یا دید مه آلود روبرو هستند.

هزینه عمل فمتولیزیک و فمتو اسمایل

هزینه عمل نیز از دیگر عناصر تأثیرگذار در ایجاد تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل است. به طور کلی، هزینه هر نوع جراحی برای هر فردی بستگی زیادی به نوع اختلال، محل جراحی، تجربه جراح و نوع فناوری به کاررفته در جراحی دارد. با وجود این، اگر قرار باشد هزینه های این دو نوع جراحی را با یکدیگر مقایسه کنیم، قطعاً با ارقام بیشتری در هزینه عمل فمتو اسمایل روبرو خواهیم شد. علت این تفاوت هزینه هم وجود تکنولوژی های تازهتر و تجهیزات تخصصی تر در فمتو اسمایل است که سبب گران تربودن آن می گردد.

مراقبت های بعد از عمل فمتولیزیک و فمتو اسمایل

آخرین موضوعی که منجر به تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل می گردد، مراقبت های بعدی است که بیماران بعد از انجام جراحی ملزم به رعایت آن هستند. به طور کلی، عمل فمتولیزیک و مراقبت های بعد از آن، حساسیت ها و پیچیدگی های بیشتری برای مراجعه نماینده در پی دارند. عموماً افراد بعد از عمل فمتولیزیک از انجام هر نوع فعالیت سنگین، ورزش تماسی یا استعمال هرگونه لوسیون و کرم به مدت دو هفته منع می شوند. در مقابل، عمل فمتو اسمایل چشم به علت بهره گیری از تجهیزات پیشرفته تر احتیاجمند رعایت اصول خاصی از جانب بیمار نیست.

مزایای فمتولیزیک

حالا که تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل را دانستید، خوب است از مزایای این دو تکنیک جراحی هم بیشتر بدانید. از مهم ترین مزیت های برجسته فمتولیزیک می توان به فهرستی از موارد زیر اشاره نمود:

 • در این روش امکان پیش بینی ضخامت برش قرنیه و کنترل آن به وسیله کامپیوتر کاملاً وجود دارد.
 • عدم استفاده از تیغ جراحی در این روش مانع ایجاد خراش در حین عمل جراحی می گردد.
 • درمان نزدیک بینی یا دوربینی فرد در این تکنیک به علت بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی های تازه کاملاً حتمی است.
 • این تکنیک قابلیت تنظیم اندازه برش و تغییر شکل قرنیه با ویژگی های ظاهری هر فرد را داراست.

عوارض فمتولیزیک

فمتولیزیک نظیر هر نوع جراحی دیگری با عوارض و پیامدهایی همراه است. البته این را باید در نظر داشته باشید که در میان اقسام جراحی های مختلف چشم برای اصلاح بینایی، فمتولیزیک جزءکم عارضه ترین آن ها محسوب می گردد. بااین حال در مواردی که بیمار کاندید مناسبی برای این عمل نباشد یا شیوه جراحی به شکل درستی صورت نگیرد، با عوارض و پیامدهای زیر روبرو خواهیم شد:

 • عدم درمان مسائل بینایی
 • از دست دادن کامل بینایی
 • التهاب لایه قرنیه در زیر فلپ
 • تشکیل حباب گازدار زیر فلپ
 • سندروم حساسیت به نور
 • کاهش اثربخشی این روش در طول زمان
 • بروز علائم نامطلوب در بینایی مانند تماشا هاله ای در اطراف نور

مزایای فمتو اسمایل

دیگر تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل را می توان به داشتن مزیت های متفاوت نسبت داد. احتمالاً اگر از مزایای تکنیک فمتو اسمایل بدانید، آن را در درمان مسائل بینایی خود در اولویت قرار می دهید. این روش ضمن اینکه با عوارض و خطرات کمتری همراه است، مزیت های بی شماری هم دارد که عبارتند از:

 • این تکنیک جراحی به علت کم تهاجمی بودن، روشی مناسب برای بسیاری از افراد با مسائل متعدد بینایی است.
 • در این روش خبری از عوارض مربوط به فلپ مانند جابه جایی وجود ندارد.
 • زمان جراحی فمتو اسمایل بسیار کوتاه است؛ به گونه ای که شما بعد از 15 تا 20 دقیقه به دیدی کاملاً واضح و شفاف دست پیدا می کنید.
 • دوره نقاهت فمتو اسمایل و رسیدن به بهبودی کامل نیز بسیار کوتاه است. در این روش بیماران می توانند بعد از گذشت 24 ساعت، فعالیت های روزانه خود را با کمترین ناراحتی انجام دهند.
 • احتمال بروز سندروم خشکی چشم در این تکنیک بسیار ناچیز است.
 • فمتو اسمایل جزء تکنیک های جراحی بی صدا، بی بو و بی تیغ است. علت این مزیت ها هم عدم استفاده از لیزر اگزایمر است.
 • این روش از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است و احتمال برگشت مسائل بینایی در طول زمان بسیار کم است.

عوارض فمتو اسمایل

اگر جراح مهارت کافی در انجام تکنیک فمتو اسمایل را دارا باشد و شما به عنوان مراجعه نماینده تمام مراقبت های لازم را قبل و بعد از عمل رعایت کنید، احتمال بروز هر نوع خطری به صفر می رسد. بااین حال این تکنیک جراحی نظیر سایر روش ها عوارضی بالقوه دارد که عبارتند از:

 • اگر استخراج لایه میانی بافت قرنیه به درستی اتفاق نیفتد، احتمال بروز خطراتی همانند ساییدگی قرنیه، چسبندگی، پارگی برش و تحریک و التهاب قرنیه افزایش پیدا می نماید.
 • برداشتن بخش بیشتری از بافت قرنیه در این روش احتمال بروز التهاب بعد از عمل را بیشتر می نماید.
 • اگر جراح از مهارت لازم در برداشتن اندازه صحیح بافت قرنیه برخوردار نباشد، اختلالات متعددی در بینایی رخ می دهد. به عنوان مثال، ایجاد برش های بیشتر سبب جایگزینی نزدیک بینی با دوربینی فرد می گردد.

فمتو اسمایل یا فمتولیزیک؛ مسئله این است!

هر دوی این روش ها از تازهترین و کم خطرترین تکنیک های جراحی چشم محسوب می شوند. باوجود این، مزیت ها و عوارض نهفته در دل هر روش، موضوع مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد و بهتر است برای درمان مسائل چشمی خود به یک کلینیک چشم پزشکی معتبر مراجعه کنید.

شما می توانید برای درمان مسائل بینایی بچه ها، مسائل بینایی بزرگسالان، لیزیک و لازک، درمان تنبلی چشم، پیرچشمی و حتی تزریق ژل زیر چشم به این مرکز درمانی بینایی سر بزنید. در صورت احتیاج به مشاوره و دریافت نوبت، به www.binaii.com مراجعه کنید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16406

به "با تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تفاوت فمتولیزیک و فمتو اسمایل آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید