با تست سر انگشتی قند خون، ایدز منتقل نمی شود

به گزارش کنفرانس هکا، مشاور عالی حقوقی انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی کشور گفت: امکان انتقال ویروس اچ. آی. وی از طریق دستگاه تست قند خون وجود ندارد.

با تست سر انگشتی قند خون، ایدز منتقل نمی شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، صادق خانی علی اکبری مشاور عالی حقوقی انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی کشور در گفتگو با برنامه تهران من از رادیو تهران با اشاره به نگرانی های مردم برای غربالگری قند خون پس از انتشار جریان مردم روستای چنار محمودی لردگان گفت: در تمام مراحل زندگی احتیاط و مراقبت خوب است، اما در مجموع احتیاط زمانی زیباست که با تحقیق و بررسی همراه باشد. در خصوص مشکل بیماری اهالی روستای چنار محمودی لردگان همانگونه که مقامات وزارت بهداشت نیز بیان کردند و بررسی های میدانی که انجمن دیابت انجام داد می توان گفت که هیچ گونه تست قند خون گروهی از مردم آن روستا گرفته نشده که بیگانگان بتوانند از آن بهانه ای برای ایجاد هراس و دلهره در مردم بسازند.

به گفته خانی علی اکبری، انجام آزمایش قند خون شعار راهبردی انجمن دیابت کشور در 23 سال فعالیت خود است، اما اخیرا این نگرانی هایی باعث شده که مردم سراغ تست قند خون نروند.

وی شرح داد: بین مقوله امنیت ملی و سلامت عمومی، رابطه لازم و ملزومی است، بخش عمده ای از این شایعات در تاریکخانه های دشمن و با استفاده از ابزار فضای مجازی با هدف ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جامعه طراحی و منتشر می شود.

خانی علی اکبری افزود: در سال 94 نیز یکسری شایعات هدفمند به نام تست قند خون های داعشی گریبانگیر ما شد و مردم را نگران کرده بود که آن هم با تلاش صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی مرتفع شد.

این مشاور عالی مطرح کرد: انجمن حمایت از بیماران دیابتی و مجموعه دست اندرکاران بهداشت و درمان کشور در راستای فرهنگ سازی در مقوله اهتمام عمومی برای انجام تست قند خون تلاش های بسیار زیادی داشته اند، ولی متاسفانه گاه و بیگاه شایعاتی در سطح جامعه منتشر می شود که باعث به حاشیه کشیده شدن آزمایش قند خون می شود.

مشاور عالی حقوقی انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی متذکر شد: به لحاظ علمی و پزشکی، امکان انتقال ویروس اچ. آی. وی به وسیله دستگاه تست قند خون وجود ندارد و آنان که اقدام به انتشار این اخبار می کنند، هیچ گونه اطلاعی از شیوه های انتقال ایدز ندارند، زیرا در تست قند خون ابتدا لنست یا سوزن های بسیار کوچکی بر سر انگشت افراد زده می شود و پس از اینکه یک قطره خون خارج شد آن را روی کیت تست قند می گذارند تا قند بیمار مشخص شود، در این فرایند نه از بیمار خون گرفته می شود و نه خونی به بیمار تزریق می شود و این فرایند هیچ گاه نمی تواند حامل ویروس اچ آی وی باشد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر این که دیابت یک بیماری خاموش است، افزود: با یک آزمایش ساده قند خون از سلامت خود مطمئن شوید، چون دیابت یک بیماری خاموش است. طبق آمار های جهانی 15 درصد از مردم دیابتی هستند و ما تا الان فقط 5 میلیون نفر شناسایی کرده ایم و از این تعداد فقط 3 میلیون نفر با دستگاه بهداشت و درمان مرتبط هستند و مابقی را فقط به وسیله این آزمایش های تست قند خون می توانیم شناسایی کنیم.

مخاطبان در محدوده استان تهران به وسیله موج اف. ام ردیف 94 مگاهرتز و ای. ام ردیف 1332 کیلوهرتز مخاطب ما خواهند بود.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6693

به "با تست سر انگشتی قند خون، ایدز منتقل نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تست سر انگشتی قند خون، ایدز منتقل نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید