باغ وحش پاریس از گونه ای ارگانیسم موجود زنده به نام Blob رونمایی کرد که رفتاری هوشمندانه و خودترمیم دارد و دارای 720 جنس است

به گزارش کنفرانس هکا، آن ها به رنگ زرد روشن هستند. می توانند حداکثر با سرعت 4 سانتی متر (1.6 اینچ) در ساعت خزش کنند و بدون اینکه دارای مغز باشند؛ قادر هستند مسائل را حل کنند یا برخی راهکار ها را برای اجتناب از تکرارشان به حافظه بسپارند. اگر بخشی از آن ها بریده یا ضربه بخورد؛ می توانند خودشان ترمیم و بهبودش دهند.

باغ وحش پاریس از گونه ای ارگانیسم موجود زنده به نام Blob رونمایی کرد که رفتاری هوشمندانه و خودترمیم دارد و دارای 720 جنس است

داریم درباره نوعی ارگانیسم زنده غیرعادی به نام blob صحبت می کنیم که روز شنبه در پارک جانورشناسی باغ وحش پاریس به نمایش گذاشته شد.

این ارگانیسم زنده که به طور رسمی فیساروم پلی سفالوم (physarum polycephalum) یا لیزابه چندسر شناخته می شود؛ نه گیاه است و نه حیوان و نه گونه ای از قارچ یا خزه. مانند دیگر موجودات زنده دو جنسی زن و مرد نیست و بیش از 720 جنس دارد. می تواند به ارگانیسم های مختلفی تقسیم شده و بعد با هم ترکیب شوند.

البته، بلوب ها به تازگی کشف نشدند و دانشمندان اعتقاد دارند بیش از یک میلیارد سال قدمت دارند ولی برای اولین بار در سال 1973 توسط زنی در تگزاس کشف شدند و مورد توجه عموم قرار گرفتند. این زن متوجه شده بود یک لکه زرد رنگ در حیاط خانه اش به سرعت در حال رشد است. قیافه و ظاهر بیرونی فرازمینی آن نیز باعث می شود ترسناک تر به نظر بیاید.

در آن زمان مقداری درباره این ارگانیسم غیرعادی نوشته شد و حتی نیویورک تایمز یک نام برایشان در نظر گرفت اما فراموش شدند تا سال 2016 که تحقیقات جدیدی روی آن ها شروع شد. در تحقیقات جدید معین شد این موجود زنده می تواند بیاوزد و مثلا از مواد مضر دوری کند. بلوب ها قادر هستند تا یک سال چیزی را به خاطر بسپارند و از آن اجتناب کنند.

هوشمند و خودترمیم

به گفته محققان علمی در باغ وحش فرانسه، قابلیت های خزندگی این ارگانیسم می تواند برخی مسائل پیرامون خود را حل نماید. مثلا، کوتاه ترین راستا برای خروج از یک محیط نامناسب و هزار تو را پیدا کنند یا تغییرات محیطی را پیش بینی و براساس آن راستا رشد خود را تغییر دهند.

دقت کنید که این موجودات شبیه به لجن و خزه اصلا مغز و سیستم عصبی ندارند ولی رفتاری هوشمندان از خود بروز می دهند و می توانند رفتارهای آسیب زای خود را بهبود دهند. آن ها براساس ساختارهای بیوشیمیایی خود و تعامل با جنس های مشابه خود به این هوشمندی می رسند.

طبق ویدیویی که توسط باغ وحش فرانسه منتشر شده است؛ دانشمندان ابتدا این ارگانیسم زنده را در ظروف پتری آزمایشگاهی پرورش داده و غذای مورد علاقه شان را در اطراف ظرف گذاشتند. پس از اینکه به اندازه معینی رسیدند، ان ها را به پوست درختان پیوند زدند تا از آن ها تغذیه کنند.

درختان اقاقیا، پوست بلوط و پوست درخت شاه بلوط مکان های مورد علاقه بلوب ها هستند. آن ها بیشتر در کف جنگل های اروپا یافت می شوند و در دمای محیطی 19 تا 25 درجه سانتی گراد رشد می کنند. البته، میزان رطوبت در هوا باید 80 تا 100 درصد باشد. به همین دلیل، بیشتر روی نقاط مرطوب درختان و چوب ها یا محیط های در حال فساد دیده می شوند.

تنها دشمن آن ها نور و خشکی است. جالب است اگر مورد تهدید قرار گیرند؛ می توانند به خواب زمستانی چند ساله بروند و بعد دوباره با بهبود وضعیت آب و هوایی بیدار شده و شروع به رشد و نمو کنند.

در سال 1958 یک فیلم ترسناک با بازی استیو مک کوئین به نام The Bolb درباره آن ها ساخته شد.

منبع

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: یک پزشک
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6714

به "باغ وحش پاریس از گونه ای ارگانیسم موجود زنده به نام Blob رونمایی کرد که رفتاری هوشمندانه و خودترمیم دارد و دارای 720 جنس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ وحش پاریس از گونه ای ارگانیسم موجود زنده به نام Blob رونمایی کرد که رفتاری هوشمندانه و خودترمیم دارد و دارای 720 جنس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید