بازی Dragons Dogma 2 یک سیستم رندر پنهانی عالی دارد

به گزارش کنفرانس هکا، بازی درگونز دوگما 2 (Dragons Dogma 2) چندی پیش عرضه شد و این بازی توانست موفقیت بسیار خوبی کسب کند. به حدی که این موفقیت باعث شد که اخبار زیادی حول روند ساخت و طراحی آن عرضه شود و حال نوبت به یک خبر دیگر رسیده است. اینطور که به نظر می رسد این بازی از یک سیستم رندر خاص استفاده می کند که باعث شده ظاهر بسیار خوبی داشته باشد.

بازی Dragons Dogma 2 یک سیستم رندر پنهانی عالی دارد

بازی درگونز دوگما 2 از سیستم ری تریسینگ (Ray Tracing) استفاده می کرد. حال اینطور که به نظر می رسد این بازی از سیستم پث تریسینگ (Path Tracing) نیز استفاده کرده که باعث شده دنیای آن نورپردازی بسیار خوبی داشته باشد. با این حال شرکت سازنده این موضوع را اعلام نکرده و یکی از سازندگان ماد توانسته این تکنولوژی پنهان را در درگونز دوگما 2 کشف کند.

پث تریسینگ با استفاده از ماد

برای فعال سازی و استفاده از این قابلیت شما باید یک ماد به نام Graphics Suite Alpha را از نکسوز مادز (Nexus Mods) دانلود کنید. سپس شما می توانید از تمامی قابلیت ها و نورپردازی های بازی درگونز دوگما 2 استفاده کرده و از کیفیت بالای آن لذت ببرید. همینطور اینکه با استفاده از این ماد شما یک تجربه خاص را در این بازی خواهید داشت.

نصب این ماد کمی دردسر دارد با این حال ارزشش را دارد. در ابتدا شما باید تازهترین نسخه REFramework tool را از Github دانلود کنید. سپس آن را در قسمت نصب درگونز دوگما 2 وارد کرده و متن Lua این ماد را وارد فولدر Autorun بکنید. پس از آن با وارد شدن به بخش تنظیمات بازی شما به موارد زیادی در زمینه نورپردازی دسترسی پیدا خواهید کرد.

نکات مثبت پث تریسینگ

با فعال کردن پث تریسینگ شما جزئیات و نورپردازی بسیار دقیقی را در بازی مشاهده خواهید کرد و این قابلیت حتی از نورپردازی ری تریسینگ نیز بهتر است. پث تریسینگ از جزئیات تمامی پیکسل های داخل بازی استفاده می کند که باعث می شود به نوبه خود فشار زیادی به دستگاه وارد شود. نکته اینجاست که ری تریسینگ اصلی با اطلاعات کمتری روبرو است و در نتیجه از لحاظ عملکردی بهتر است ولی از لحاظ جزئیات پث تریسینگ برتری مشهودی دارد.

دلیل دیگری که نسخه پث تریس بازی از لحاظ بصری زیباتر است این است که از بازتاب ها و نورهای شبه آینه ای استفاده می کند. این باعث می شود که مواردی که دارای یک بازتاب هستند ظاهر جالب تری داشته باشند و زیباتر به نظر برسند. برای مثال زره های فلزی که دارای بازتاب هستند با استفاده از پث تریسینگ ظاهر بهتری نسبت به ری تریسینگ داشته و واقعی تر به نظر می رسند.

اضافه شدن این قابلیت بازتاب واقعی باعث شده که جزئیات و سطوح بازی به شدت افزایش کیفیت داشته باشند. حتی این بازی از لحاظ سایه پردازی و پردازش نور نیز عملکرد بسیار بهتری نسب به قبل داشته و در نتیجه مواردی مثل شیشه، فلز و حتی چوب نیز راحت تر قابل تشخیص هستند.

دنیای بازی نیز با استفاده از سیستم پث تریسینگ بهتر شده است. در اصل پث تریسینگ در زمینه سایه نیز عملکرد خوبی داشته و سایه های با رزولوشن کم بازی را با یک سیستم تازه جایگزین کرده است. این باث می شود که از لحاظ هندسی و ساختار بازی عملکرد بهتری داشته باشد و حتی سیستم پیچیده تر از قبل عمل بکند. نکته اینجاست که پث تریسینگ بر اساس پیکسل کار می کند و در نتیجه شما با نویز کمتری در سایه ها روبرو هستید. نکته جالب اینجاست که با سیستم پث تریسینگ اندازه سایه ها هم بیشتر هستند. در نتیجه کاربر با یک دنیای بسیار واقعی نسبت به بازی های دیگر روبرو است.

پث تریسینگ با ماد سیستم کاهنده نویز ندارد

با توجه به اینکه ظاهر بازی با فعال کردن سیستم پث تریسینگ ارتقاء بسیار پیدا می کند جالب است که تنها یک سازنده ماد باید به آن دست پیدا کند. نکته اصلی اینجاست که این سیستم پث تریسینگ بدون هیچگونه سیستم کاهش نویز کار می کند در نتیجه از لحاظ عملکردی ممکن است مسائل زیادی برای دستگاه ایجاد کند.

اگر یک سیستم کاهش نویز در بازی وجود نداشته باشد، شما با یک حالت فیلم گونه روبرو هستید. به این شکل که موارد عجیب و نویز در تصویر بسیار زیاد است و همین باعث شده که در برخی مواقع چشم ها را آزار دهد. این نویز به طور معمول از طریق یک سیستم خاص کاهش پیدا می کند. برای مثال بازی سایبرپانک (Cyberpunk) نیز از سیستم پث تریسینگ استفاده می کند ولی بحث اینجاست که سیستم کاهش نویز عملکرد بسیار خوبی داشته و در بسیاری از مواقع شما شاهد نویز در این بازی نیستید.

زمانی که شما بیشتر در تنظیمات دقت کنید متوجه خواهید شد که این ماد یک قابلیت خاص را در این بازی روشن می کند. به این شکل که در درگونز دوگما 2 شما یک قابلیت به نام ASVGF و Pure Path Tracing را مشاهده خواهید کرد. ASVGF یک سیستم کاهش دهنده نویز است که خود بازی از آن برای کاهش نویز با استفاده از نورپردازی محیط استفاده می کند. احتمال دارد که این دو قابلیت تنها برای سازندگان بازی فعال باشد و با ریختن این ماد افراد دیگر نیز به آن ها دسترسی پیدا کنند ولی بحث اینجاست که یک سیستم کاهش نویز هم در بازی وجود دارد.

حتی می توان متوجه شد که در بازی درگونز دوگما 2 سیستم پث تریسینگ هم به صورت پنهانی وجود داشته و به احتمال زیاد سازندگان برای بررسی نورپردازی و عملکرد موتور سازنده انیمیشن از آن استفاده می کنند. سیستم پث تریسینگ دنیای بازی را به صورت حقیقی و کامل نشان می دهد و در نتیجه سازندگان از آن برای مقایسه موارد مختلف استفاده می کنند. برخی از اوقات این سیستم های پث تریسینگ دارای کاهنده نویز هستند و برخی اوقات نیز از لحاظ کاهش نویز چیز خاصی ندارند.

مسائل سیستم پث تریسینگ

با توجه به اینکه پث تریسینگ به عنوان قابلیت اصلی بازی وجود نداشته، کاملاً منطقی است که مسائل بسیار زیادی داشته باشد. در کنار نداشتن یک سیستم کاهنده نویز برخی از موارد بزرگ نی یک سایه کامل ندارند. به دلیل اینکه با فعال شدن پث تریسینگ حالت ری تریسینگ غیر فعال شده و در نتیجه بسیاری از سایه ها و موارد دیگر پردازش نمی شوند.

مشکل دیگر پث تریسینگ رندوم بودن آن است. به این شکل که در فضای بازی سیستم پث تریسینگ یک برتری مشهود نسبت به سیستم ری تریسینگ دارد. با این حال در فضاهای کوچک پث تریسینگ به صورت رندوم عمل کرده و امکان دارد فعال نشود. در نتیجه این فضاها بسیار تاریک و بی کیفیت می شوند. شاید به همین دلیل است که عناوین بسیار با کیفیت مثل الن ویک 2 (Alan Wake 2) از این سیستم استفاده کرده ولی به بهترین نحو آن را بهینه کرده اند.

مشکل دیگر سیستم پث تریسینگ بحث عملکرد آن است. به این شکل که با استفاده از کارت 4090، بازی درگونز دوگما با رزولوشن 4K و با استفاده از DLSS و سیستم ری تریسینگ نرخ فریم 105 را به کاربر ارائه می دهد. این در صورتی است که با استفاده از پث تریسینگ این نرخ فریم حدود 11 درصد کاهش داشته و به حدود 90 می رسد. نکته جالب اینجاست که با بالابردن سطح پث تریسینگ شما با کاهش نرخ فریم بیشتر روبرو خواهید بود و حتی امکان دارد که به 40 یا 20 فریم هم برسید.

حرف آخر

ماد استفاده کننده از پث تریسینگ در بازی درگونز دوگما بسیار جالب است. مشکل اینجاست که مقدار کارآمدی این ماد به طور کامل محدود بوده و نمی توان از آن در همه شرایط استفاده کرد. همینطور اینکه نبود سیستم کاهش دهنده نویز باعث شده که تجربه چندان جالبی را در اختیار کاربران قرار ندهد.

بحث اینجاست که این ماد به کاربران و طرفداران نشان می دهد که بازی درگونز دوگما 2 چه پتانسیلی دارد. یعنی اگر شرکت کپکام به صورت رسمی از سیستم پث تریسینگ پشتیبانی کند، بازی درگونز دوگما 2 ظاهری بسیار مجذوب کننده پیدا می کند. به طور کلی با این سیستم سطوح بازی بسیار مجذوب کننده و دقیق شده و نورپردازی نیز به بهترین شکل انجام می شود.

بحث اینجاست که کپکام به احتمال زیاد قرار نیست در بازی درگونز دوگما 2 ارتقاء گرافیکی ایجاد کند. در نتیجه دست سازندگان ماد به طور کامل برای این بازی باز خواهد بود. این افراد می توانند به بهترین نحو از سیستم پث تریسینگ استفاده کرده و حتی سیستم کاهش دهنده نویز نیز به بازی اضافه کنند. در نتیجه کاربران به طور کامل یک تجربه مجذوب کننده از درگونز دوگما 2 خواهند داشت و هیچ مسئله ای از لحاظ عملکردی یا ظاهری در بازی مشاهده نخواهند کرد.

منبع: Eurogamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17139

به "بازی Dragons Dogma 2 یک سیستم رندر پنهانی عالی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی Dragons Dogma 2 یک سیستم رندر پنهانی عالی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید