بازیگران شهرزاد پول های ناسالم را بازمی گردانند؟

به گزارش کنفرانس هکا، روزنامه اعتماد - عطیه موذن: اگر من حقوق نامتعارفی گرفته ام خیانت نموده ام. این اولین جمله مصطفی زمانی یکی از ستاره های سریال شهرزاد در تبادل نظر با روزنامه اعتماد است که به قول خودش پس از مدت ها حاضر شده است لب به مصاحبه بگشاید.

بازیگران شهرزاد پول های ناسالم را بازمی گردانند؟

شهرزاد سریالی است که در چند فصل به کارگردانی حسن فتحی برای توزیع در شبکه نمایش خانگی ساخته شد. فصل اول این سریال به تهیه نمایندگی محمد امامی که پرونده او با اختلاس از صندوق فرهنگیان مطرح شده بود و سرمایه گذاری هادی رضوی که چند روز پیش برای اجرای حکم خود به زندان رفت به فراوری رسید.

رای صادره برای هادی رضوی و بازداشت و رفتنش به زندان بهانه دوباره ای شد تا رسانه ها به دستمزد ها و مسائل مالی سریال شهرزاد بپردازند و از منتقدان سینما و اصحاب رسانه تا وکیل و مردم عادی خواستار شکستن سکوت عوامل این مجموعه شوند. این مطالبه بیشتر دعوت به یک چالش اخلاقی بود برای هنرمندانی که پیش از این حضور فعالانه آن ها در بیشتر کمپین ها و سوژه ها و اتفاقات اجتماعی دیده می شد و حالا بر سر مهم ترین اتفاق خاموشی پیشه نموده اند.

چند روز پیش بعد از جلسات متعدد دادگاه، محمدهادی رضوی به زندان رفت تا پرونده یکی از متهمان اصلی بانک سرمایه بسته گردد، اما هنوز پرونده پول هایی که در شهرزاد هزینه نموده است انتها نیافته. هادی رضوی سرمایه گذار فصل اول شهرزاد است که به دلیل اختلافات فکری و مالی در فصل دوم از این سریال جدا شد. دو روز پیش خبر رسید که وی برای اجرای حکم خود یعنی 20 سال حبس به زندان رفته با این حال ماجرا هنوز تمام نشده است چراکه او به اتهام اخلال در نظام مالی کشور به 20 سال حبس، رد مال، 74 ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد که حبس، شلاق و محرومیت از خدمات دولتی را خودش باید متحمل گردد، اما رد مال معلوم نیست پای چه کسانی دیگر را به این پرونده باز کند!

بعد از حکم صادره، رسول کوهپایه زاده حقوق دان در اظهارنظری تاکید نمود: اموالی که از ایشان (رضوی و دلاویز) کشف و ضبط شده قطعا باید به بیت المال برگردد. اما ممکن است اموال و وجوهی باشد که صرف کار های دیگری شده باشد و در بخش های دیگری هزینه شده باشد.

باز این وظیفه بر عهده اجرای احکام است که می تواند با ردیابی انتقال وجوه حتی اگر این پول ها در مواردی مصروف شده باشد که ظاهر به اصطلاح فرهنگی داشته باشد ولی منشا مجرمانه داشته باشد، قابل استرداد است.

این حقوقدان توضیح داد: هنرمندان یا کسانی که با مجموعه فرهنگی ایشان کار کردند می توانند جداگانه دادخواست مطالبه حق الزحمه را در مرجع ذی صلاح بدهند. سخن این حقوقدان در حالی است که هنرمندان بزرگترین پروژه ای که پول های هادی رضوی در آن هزینه شده است در تمام این مدت سکوت کردند و هیچ واکنشی نسبت به حکم هادی رضوی که یکی از سرمایه گذاران اصلی این سریال بوده است نشان ندادند. در این گزارش مروری بر پرونده هادی رضوی داریم که اولین نام موجود در لیست متهمان بانک سرمایه است که گفته می گردد یکی از بزرگترین پرونده های فساد مالی در سال های اخیر است.

پرونده هادی رضوی از متهمان بانک سرمایه

21 اردیبهشت ماه امسال نام 31 متهم بانک سرمایه به همراه کیفرخواست این متهمان از طرف قوه قضاییه منتشر شد که نام محمدهادی رضوی به عنوان نفر اول این لیست ارایه شده بود. در اولین جلسه دادگاه که 24 اردیبهشت برگزار گردید، نماینده دادستان، اتهامات محمدهادی رضوی را مشارکت در اخلال عمده در نظام مالی کشور به وسیله تحصیل مال به شکل نامشروع به مبلغ 107 میلیارد و 500 میلیون تومان دانست.

رضوی یکی از دریافت نمایندگان تسهیلات از بانک سرمایه بود که توانست بدون تودیع و به نام دو شرکت آینده سازان و ره پویان تسهیلاتی با مبالغ 60 میلیاردی و 20 میلیارد تومانی دریافت کند. به گفته نماینده دادستان اتهام دیگر رضوی این بود که به وسیله شرکت شایگان تجارت آتیه با 3 فقره ضمانت نامه، 27 میلیارد و 500 میلیون تومان بدون اعتبارسنجی و تودیع وثیقه دریافت کرد و به خرید گوشت و مرغ و سپس فروش آن ها در بازار اقدام کرد.

از دیگر اتهامات رضوی اقدام به خرید چندین ملک در نقاط گران قیمت تهران بوده است که از جمله آن ها ملکی در خیابان اندرزگو به مبلغ 19 میلیارد تومان است. رضوی بعد ها برای پرداخت بدهی خود به بانک سرمایه بعضی از ملک های خود را با پرداخت رشوه به کارشناسان تا 4 برابر قیمت واقعی و به وسیله گران نمایی ارزیابی کرد.

مقامی نماینده دادستان در یکی از این جلسات درباره اتهامات رضوی شرح می دهد که یکی از این اتهامات ارایه 40-30 میلیارد تومان فاکتور است که در ادامه تعیین می گردد وجود خارجی نداشته و جعلی است. رضوی در مرحله اول تحقیقات رد می نماید که فاکتور ها جعلی است، اما بعد که قضیه جدی می گردد، می گوید که دشمنی به نام خانم خلیلی داشته و او فاکتور ها و قرارداد های جعلی در پرونده تسهیلاتی اش گذاشته که اکنون از جهان رفته است.

البته سرمایه گذاری های رضوی به خرید ملک و فروش گوشت و مدارک جعلی منحصر نمی گردد سرمایه گذاری بعدی او خرید مازراتی با پول معلمان بوده است. نماینده دادستانی در همان جلسات دادگاه در این رابطه می گوید: رضوی همچنین بنز اس 500 را هم خریداری می نموده است البته باید گفت همه این خودرو ها را با هم داشته است چراکه خبر هایی هست که با تشریفات در خیابان ها می رفته است. سوزوکی، تویوتا، بنز و مازراتی. همچنین موتوری با نام ام وی آگوستا داشته که قیمت آن به اندازه 10 پراید 50 میلیون تومانی بوده است. همه این اتهامات و مفاسد مالی از طرف فردی است که متولد سال 63 است، سعی دارد خود را فردی مذهبی معرفی کند و مثلا در یکی از جلسات دادگاه می گوید روزه است و در ابتدای ورودش به حوزه هنر و سرمایه گذاری برای سریال شهرزاد این اقدام را در راستای اهمیت فرهنگسازی عنوان می نماید.

ابهام در مسائل مالی شهرزاد

ماجرای سریال شهرزاد، اما در دادگاه هم با پیچیدگی های زیادی رو به رو شد و نه تنها رضوی اطلاعات چندانی از چند و، چون هزینه های مالی این سریال ارایه نمی نماید که اسناد متقن و تعیینی هم نسبت به هزینه ها وجود ندارد. قهرمانی نماینده دادستانی در یکی از جلسات دادگاه از نبود این اسناد می گوید و بیان می نماید: آقای رضوی، دلاویز (متهم دیگر بانک سرمایه) و امامی (تهیه نماینده شهرزاد) تراز مالی واقعی از ساخت سریال ها را به ما ارایه نکردند که این مبهم است.

آقای رضوی مدعی شده که 8 و نیم میلیارد تومان از آقای امامی طلب دارد در حالی که آقای امامی نیز می گوید همین مبلغ را از آقای رضوی طلب دارد. اگر اسناد ساخت سریال ها موجود بود می توانستیم دقیقا آنالیز کنیم، اما متاسفانه تراز مالی وجود ندارد.

اگرچه سرنوشتی که هادی رضوی و محمد امامی در فصل اول و حتی فصل های بعدی سریال شهرزاد رقم زدند هنوز با بلاتکلیفی روبرو است، اما نه تنها در زمان فصل اول که حتی زمان بازداشت های اولیه سرمایه گذاران این سریال در ابتدای فراوری فصل دوم، عوامل و بازیگران همه حواشی را تکذیب می کردند. بعد از حواشی فصل اول و جدا شدن رضوی سرمایه گذار اولیه این سریال در فصل دوم، این مجموعه درحالی در مهرماه 95 کلید خورد که حواشی بازداشت محمد امامی در رسانه ها پیچیده بود و علی رغم نبود اطلاعات کافی و اخبار رسمی، بعضی از هنرمندان به دفاع از پروژه پرداختند که مهم ترین شان ترانه علیدوستی است.

علیدوستی در همین اوضاع و احوال پستی در فضای مجازی در اینستاگرام منتشر کرد با این مضمون که فصل دوم شهرزاد یک ماه است در حال فیلمبرداریست، هر خبری هم شد خودمان در اختیارتان می گذاریم، نگران نباشید و به شایعات توجه نکنید. خبرگزاری ها چاره ای جز خلاقیت ندارند، چون همانطور که می دانید سوژه خبر در این مملکت خیلی کم است. به این ها می گوییم رسانه های مجبور. و شاید در همه این چند سال یکی از کسانی که انتظار می رفت به اتفاقات و حواشی این پروژه خاموش نباشد این بازیگر بود.

حدود چند ماه بعد که حواشی ماجرای فساد هشت هزار میلیاردی بر داستان تخلفات محمد امامی ادامه پیدا کرد حسن فتحی نیز یادداشتی گلایه آمیز نسبت به این حواشی در شرق نوشت که در بخشی از آن امده بود اکنون این پرسش اساسی و مهم مطرح می گردد که چرا سریالی را که تهیه نماینده در تأمین بودجه اش (که حدود 12 میلیارد تومان بوده) ناگزیر به اضافه کردن سرمایه گذار دوم شده، بعضی افراد کوشش می نمایند تا به ماجرای یک اختلاس هشت هزارمیلیاردی و صن دوق ذخیره فرهنگیان ربط و پیوند بدهند؟! آن هم درحالی که تا این لحظه هیچ ربط و نسبتی میان آن اختلاس و این سریال مشاهده نشده است؛ آن هم در شرایطی که هم سخنگوی قوه قضاییه و هم رییس کمیسیون مفاسد مالی صراحتا اعلام نموده اند که درباره تهیه نماینده شهرزاد اتهام اختلاس در میان نبوده و تنها مساله بدهی بانکی مطرح است؛ اما این پرسش همچنان باقی می ماند که چرا دراین میان نقدها نه متوجه اختلاس هشت هزارمیلیاردی که صرفا متوجه سریالی شده است که در زمان فراوری خود متحمل شرایط مالی سختی بوده است؟!

بازگرداندن پول ها راحت نیست

جهانبخش نورایی منتقد سینما و وکیل دادگستری درباره وضعیت سرمایه سریال شهرزاد و دستمزد هایی که به وسیله این سریال پرداخت شده است به اعتماد شرح می دهد: علم حقوق در بسیاری از کشور ها دارا شدن ناعادلانه را روا ندانسته و در فقه و شرع اکل مال به باطل و تحصیل مال از راه نامشروع نهی شده است.

اما در قضیه محکومیت سوءاستفاده نمایندگان از دارایی های فرهنگیان در بانک سرمایه و به کار انداختن بخشی از آن در راه فراوری فیلم و سریال شهرزاد، بازگرداندن پول هایی که دراین راه سرمایه گذاری شده راحت نیست و نمی گردد بدون دلیل و مدرک محکمه پسند با شریک جرم دانستن سینماگران- فیلمنامه نویس و کارگردان و بازیگران و سایر عوامل پدید آوردن این گونه آثار سینمایی- آن ها را هم تعقیب کرد و آب رفته را به جوی برگرداند. مگر اینکه ثابت گردد این افراد از منشاء فاسد پول ها مطلع بوده اند و به شکلی با مجرمان همکاری و همدستی داشته اند و یا دستمزدشان به قدری هنگفت و غیرعادی بوده که منطقا هر آدم عاقلی را به شک می اندازد که کاسه ای زیر نیم کاسه است و بوی پولشویی می آید.

وی معامله با پولی را که از غیر باشد باطل می داند و می گوید: راه حقوقی برای پس دریافت پول ها احتمالا بسته نیست. در قانون مدنی فصلی داریم زیر عنوان معاملاتی که موضوع آن مال غیر است و اصطلاحا به آن ها معاملات فضولی می گویند. در این موارد اگر مالک مال اجازه معامله را نداده باشد معامله ای که صورت گرفته باطل است. بنابر این اگر پول یکی را بدون اطلاع و موافقت او برداریم (و بدتر از همه بدزدیم) و کالایی یا خدمتی- مثلا بازیگری یا کارگردانی- با آن بخریم این معامله باطل است و پول باید به صاحب اصلی اش برگردد و رد مال انجام گردد. روشن ا ست که فروشنده یا ارایه دهنده خدمات می تواند بعدا برای دریافت دستمزدش یقه کسی را که با پول دیگری معامله نموده بگیرد و حقش را طلب کند.

این منتقد قدیمی سینما سرمایه گذاری بسیاری از چنین حوزه هایی را رد گم کردن می داند و می گوید: ماجرای پرونده بانک سرمایه به ما یادآور می گردد که بخشی ازاین سینما در دست سرمایه داران خلافکاری است که با انگیزه گم کردن رد پول های نامشروع حود در زمینه هایی مانند فراوری فیلم و سریال (و همچنین خرید و فروش زمین و ملک و برج و اتومبیل و ارز و واردات و نظایر آن) در سطحی کلان سرمایه گذاری نموده اند و بعضا ژست فرهنگی و کارآفرینی می گیرند و گاهی هم اسپانسر این یا آن رویداد هنری و سینمایی می شوند تا فساد و مال اندوزی و یک شبه میلیاردر شدن را در پشت نقاب دروغین خدمتگزاری و نیکوکاری و مسوولیت اجتماعی پنهان نمایند. این ها حتی از تظاهر به میهن دوستی و دینداری و تشرع و ذکر مصیبت برای فریفتن آدم های ساده دل ظاهربین ابا ندارند.

وی معتقد است: حضور این فساد عمیق در سینما با ریخت و پاش پول های باد آورده، سطح دستمزد ها و هنجار های طبیعی فراوری فیلم را به هم زده و عرصه را بر فیلمسازان مطلع و پرمایه و خوش قریحه تنگ نموده است.

حالا، اما سکوت شهرزادی ها شکسته شده است و عوامل این سریال هم شرحات خود را دارند که بخشی از آن دامن نزدن به حواشی در راستای اتفاقات پیش آمده است و دلیل دیگر تسلیم بودن در برابر قانون.

مصطفی زمانی: کلاهبردار باید در زندان باشد

مصطفی زمانی بازیگر نقش فرهاد و یکی از ستاره های اصلی این مجموعه که به قول خودش دیر به دیر مصاحبه می نماید و از همه جنجال ها و هیاهو ها به دور است در واکنش به اجرای حکم هادی رضوی سرمایه گذار فصل اول شهرزاد به اعتماد می گوید: هرکسی که کلاهبرداری نموده است باید به زندان برود و امیدواریم بخششی نباشد. بخشش برای لحظاتی است که آدم جوانی یا خامی می نماید و اتفاقا ما هم خرسند می شویم که در شرایط سخت مالی امروز که مردم در آن قرار گرفته اند کسی که کلاهبرداری نموده است به سزای کارش برسد.

وی درباره سکوت نسبت به مطالبه مردم و حواشی مالی سریال می گوید: خودش خیلی وقت است صفحه اجتماعی اش در اینستاگرام را بسته است و درباره دستمزدی که از سریال دریافت نموده است و ممکن است مشروع نباشد معتقد است: اگر من حقوق نامتعارفی گرفته ام خیانت نموده ام و اگرنهاد های حکومتی بخواهند می گویم قرارداد ها را آنالیز نمایند. قرارداد های قبل و بعد ما در شبکه نمایش خانگی تعیین است و بعد از آنالیز حاضرم اگر لازم باشد مقداری را که خارج از عرف است برگردانم.

ما پول زحمتکشی خود را گرفته ایم

وی ادامه می دهد: من فکر نمی کنم رقم خارج از عرفی دریافت نموده ام. من صبح سر فیلمبرداری رفته و شب بازگشته ام و برای شهرزاد زحمت کشیده ام. در این سریال آب بسته نشده است و ما بازیگران پول زحمتکشی خود را گرفته ایم با این حال باز هم منتظر می مانیم تا ببینیم قانون چه می گوید. زمانی همچنین درباره سود هایی که از این سریال به دست آمده است شرح می دهد: کسانی که می گویند باید بخشی از پول استرداد گردد آیا حاضرند دستمزد چند میلیاردی عوامل را کم نمایند، اما سود پولی که به وسیله این سریال در شبکه نمایش خانگی و یا وی اودی ها و سایت ها جمع شده است به خود ما پرداخت نمایند؟ با این حساب باز هم دستمزد ما که به وسیله سود حاصل از فروش سریال و زحمتی که متحمل شده ایم دریافت نموده ایم چندین برابر می گردد.

پرویز فلاحی پور: پول را آقایان باید پس بدهند

بازیگر دیگر این مجموعه پرویز فلاحی پور است که در فصل دوم و سوم نقش پررنگی در سریال داشت و به گفته خودش حقوق نامتعارفی دریافت ننموده است. او در این سریال برای حدود 10 ماه، ماهی 30 میلیون تومان دریافت کرد و در این باره به خبرنگار اعتماد شرح می دهد: این سریال چند برابر پولی را که به ما دستمزد داده اند سود داده است و چند برابر بازگشت داشته است پس اگر قرار باشد چیزی استرداد گردد باید از خود آقایان گرفته گردد.

وی درباره واکنشش نسبت به حکم صادره برای سرمایه گذاران سریال نیز عنوان می نماید: هر یک از این آقایون که این گونه اختلاس و پولشویی می نمایند و مال حرام وارد زندگی می نمایند و باقی را هم وارد دردسر می نمایند من خرسند می شوم که به نتیجه کارشان برسند. از رییس قوه قضاییه هم سپاسگزارم که اینجور آدم ها را به سزای عمل شان برسانند و تا زمانی که رییسی رییس باشد فکر می کنم قسمت اعظم مسائل حل گردد. با این حال اگر ما در این مدت حرفی نزدیم، چون فکر کردیم بهتر است حاشیه جدیدی درست نگردد.

سالم زندگی می کنم و هنوز مستاجرم

فلاحی پور با این حال از محمد امامی هنوز به عنوان مردی یاد می نماید که اگرچه تاکید می نماید اطلاعات زیادی از او ندارد، اما می گوید به نظرش تبرئه شده است.

این بازیگر حتی درباره سکوت حسن فتحی، کارگردان شهرزاد نیز معتقد است: حسن فتحی همواره سالم زندگی نموده است و اگر لازم باشد او هم صحبت می نماید ولی آدمی بوده که در سلامت بوده و من او را از زمانی که تئاتر کار می کرد، می شناسم.

فلاحی پور در انتها به اعتقاد خود برای زندگی سالم اشاره می نماید و می گوید به همین دلیل است که هنوز مستاجر مانده است.

maeaedu.ir: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: برترین ها
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4702

به "بازیگران شهرزاد پول های ناسالم را بازمی گردانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران شهرزاد پول های ناسالم را بازمی گردانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید