این 5 ماده غذایی را که هرگز نباید دوباره گرم کرد

به گزارش کنفرانس هکا، گرم کردن مجدد غذاها، به ویژه به جامانده غذاها، یک عمل رایج در بیشتر آشپزخانه های سراسر دنیا است. اما به گفته متخصصان تغذیه، گرم کردن مجدد برای سلامتی شما خوب نیست. درک این نکته مهم است که همه غذاها به این فرآیند واکنش خوبی نشان نمی دهند. زیرا گرم کردن مجدد بعضی غذاها می تواند منجر به از دست دادن طعم، بافت، ارزش غذایی و سلامت آن گردد.

این 5 ماده غذایی را که هرگز نباید دوباره گرم کرد

به این ترتیب، بیایید بفهمیم که چرا گرم کردن مجدد بعضی مواد غذایی ممنوع است.

چای

چای حاوی ترکیبات ظریفی مانند آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها است که به طعم و مزایای سلامتی آن یاری می نماید. وقتی چای در ابتدا دم می گردد، ترکیبات مختلفی از جمله تانن و کاتچین آزاد می نماید. گرم کردن مجدد چای می تواند باعث تخریب این ترکیبات گردد و منجر به از دست دادن طعم و حتی فواید بالقوه گردد.

چای حاوی کافئین است که می تواند با گرم کردن مجدد بیشتر گردد و به طور بالقوه باعث ایجاد عوارض جانبی مانند بی قراری یا اختلالات خواب گردد. گرم کردن مجدد چای بعلاوه می تواند به علت تجزیه بعضی ترکیبات و تغییرات در سطح pH به اسیدیته یاری کند.

گرم کردن مجدد چای می تواند باعث آزاد شدن اسید تانیک گردد که یک ترکیب پلی فنول موجود در برگ های چای است. اسید تانیک می تواند طعم اسیدی تری به چای بدهد، به خصوص اگر چندین بار گرم شده باشد.

علاوه بر این، اگر چای برای مدت طولانی پس از دم کشیدن بماند و سپس دوباره گرم گردد، می تواند اسیدی تر گردد زیرا باکتری های موجود در چای ممکن است به وسیله تخمیر محصولات جانبی اسیدی فراوری نمایند. برای افرادی که مستعد رفلاکس اسید یا مسائل گوارشی هستند، مصرف نوشیدنی های اسیدی مانند چای دوباره گرم شده ممکن است علائم را تشدید کند. برای به حداقل رساندن اسیدیته و اطمینان از طعم و مزیت مطلوب، بهتر است هر بار چای را تازه دم کنید و از گرم کردن مجدد خودداری کنید.

اسفناج

اسفناج حاوی نیترات است که با گرم شدن مجدد به نیتریت تبدیل می گردد. سپس نیتریت ها می توانند با اسیدهای آمینه واکنش داده و نیتروزامین ها را تشکیل دهند که سرطان زا هستند. گرم کردن مجدد اسفناج بعلاوه می تواند منجر به از دست دادن ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C و ویتامین B گردد و ارزش غذایی آن را کاهش دهد.

اسفناج یک منبع غنی از آهن است. هنگامی که اسفناج پخته و دوباره گرم می گردد، آهن موجود در اسفناج می تواند تحت اکسیداسیون قرار گیرد، یک واکنش شیمیایی که در تماس آهن با اکسیژن در هوا رخ می دهد. این فرآیند اکسیداسیون می تواند منجر به تشکیل اکسیدهای آهن گردد که می تواند رنگ و طعم اسفناج را تغییر دهد.

اکسیداسیون آهن در اسفناج دوباره گرم شده می تواند ارزش غذایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، اکسیداسیون آهن باعث می گردد که طعم آن بد گردد.

دوباره گرم شدن اسفناج باعث ایجاد بافت لزج و طعم تلخ می گردد و جذابیت آن را کاهش می دهد. برای حفظ مواد مغذی و جلوگیری از تشکیل ترکیبات مضر، مصرف اسفناج تازه یا گنجاندن آن در غذاها بدون گرم کردن مجدد توصیه می گردد.

روغن پخت و پز

هنگامی که روغن پخت و پز دوباره گرم می گردد، دچار تغییرات شیمیایی می گردد که می تواند کیفیت و ایمنی آن را کاهش دهد. چرخه های گرمایش و سرمایش مکرر می تواند منجر به تشکیل چربی های ترانس و ترکیبات مضری مانند آلدئیدها گردد که با التهاب و بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند.

علاوه بر این، گرم کردن مجدد روغن فراتر از نقطه دود آن می تواند بخارات سمی فراوری کند و طعم ناخوشایندی به غذا بدهد. برای حفظ یکپارچگی روغن پخت و پز، توصیه می گردد برای هر جلسه پخت و پز از روغن تازه بهره ببرید و از گرم کردن چندباره روغن خودداری کنید.

قارچ

قارچ ها متخلخل هستند و به راحتی می توانند رطوبت را جذب نمایند، و آنها را به مکانی ایده آل برای رشد باکتری ها تبدیل می نماید. گرم کردن مجدد قارچ ها می تواند باعث رشد باکتری ها گردد و خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را افزایش دهد. علاوه بر این، قارچ ها حاوی ترکیبات خاصی مانند پلی ساکاریدها هستند که در صورت گرم شدن مجدد می توانند تحت واکنش های آنزیمی قرار گیرند و طعم و بافت آنها را تغییر دهند.

مصرف قارچ های گرم شده مجدد ممکن است باعث از بین رفتن طراوت و خوش طعم شدن آن گردد. قارچ ها حاوی پروتئین های مختلفی از جمله آنزیم ها و پروتئین های ساختاری هستند که به بافت و مشخصات غذایی آنها یاری می نماید. زمانی که قارچ ها پخته می شوند، این پروتئین ها به وسیله فرآیندی به نام دناتوره شدن دچار تغییرات ساختاری می شوند.

با گرم کردن مجدد قارچ، فرآیند دناتوره شدن می تواند ادامه یابد یا دوباره رخ دهد و باعث تغییرات بیشتر در ترکیب پروتئین گردد.

این می تواند منجر به تغییراتی در بافت، طعم و خواص تغذیه ای قارچ گردد. گرم کردن مجدد قارچ ها بعلاوه می تواند منجر به تجزیه مولکول های پروتئین خاص به پپتیدها و اسیدهای آمینه کوچکتر به وسیله فرآیندهایی مانند هیدرولیز گردد. این می تواند بر محتوای کلی پروتئین و ترکیب قارچ ها تأثیر بگذارد و به طور بالقوه بر طعم و قابلیت هضم آنها تأثیر بگذارد.

برای به حداقل رساندن تخریب پروتئین و حفظ کیفیت قارچ، توصیه می گردد آنها را به آرامی گرم کنید و از قرار دادن طولانی مدت در معرض گرما خودداری کنید.

برنج

باسیلوس سرئوس، یک باکتری که معمولاً در برنج یافت می گردد، می تواند در فرآیند پخت زنده بماند و وقتی برنج برای مدت طولانی در دمای اتاق بماند، تکثیر می گردد. گرم کردن مجدد برنج همواره این باکتری ها و سموم آنها را که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند، از بین نمی برد. علاوه بر این، برنج دوباره گرم شده رطوبت خود را از دست می دهد و خشک و بدطعم می گردد.

برای جلوگیری از بیماری های ناشی از غذا، بسیار مهم است که برنج پخته شده را به درستی در یخچال نگهداری کنید و ظرف یک یا دو روز مصرف کنید.

درک دلایل توصیه های مربوط به گرم کردن مجدد مواد غذایی ای مانند چای، اسفناج، روغن پخت و پز، قارچ و برنج می تواند به انتخاب آگاهانه در خصوص شیوه های آماده سازی و نگهداری غذا یاری کند. با اولویت دادن به تازگی و مدیریت صحیح، می توانید از غذاهایی لذت ببرید که نه تنها خوشمزه هستند، بلکه سالم و مغذی نیز هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17050

به "این 5 ماده غذایی را که هرگز نباید دوباره گرم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 5 ماده غذایی را که هرگز نباید دوباره گرم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید